Digitální film je tady, aneb nový život pro analogové foťáky

Digitální film I'm Back

I’m Back Film je splněním snu všech, kteří touží po spojení analogového a digitálního světa. 35 let po představení prvního digitálního fotoaparátu konečně přichází nápad, co se pokouší vdechnout nový život analogovým foťákům, které máme mnozí z nás schované na půdě. I’m Back Film spoléhá na 20 megapixelový snímač Sony Micro Four Thirds.

Celá myšlenka projektu je překvapivě jednoduchá. Kazeta má stejný tvar jako klasický 35mm film a vložit jej tak můžete do jakéhokoliv kinofilmového foťáku. Místo filmu ale světlo dopadá na digitální senzor Sony IMX269 Micro Four Thirds, který signál zpracuje a uloží na „digitální kinofilm“. Krása je, že zařízení I’m Back můžete jednoduše vyjmout a začít používat fotoaparát klasicky, tedy s 35 milimetrovým filmem. Nejsou tedy nutné nenávratné úpravy, které můžou techniku poškodit.

I’m Back film

Technické parametry

Zařízení fotky ukládá na SD kartu a díky vestavěnému Wi-Fi připojení, můžete fotografie jednoduše poslat do telefonu a sdílet na sociální sítě. Stačí si stáhnout aplikaci I’m Back® Film, kterou je dostupná pro Android i iOS. Snímač Sony IMX 269, spolu s procesorem NT9853 a 1,5palcovým LCD displejem, umožňuje dokonce natáčet video ve 4K rozlišení při rychlosti až 60 snímků za sekundu. Fotit s digitálním filmem můžete do formátů RAW a JPEG, a navíc můžete využít různých černobílých a barevných předvoleb, včetně těch, které inspirovaly legendární filmy Kodachrome a Fujifilm.

crop faktor I'm Back Film
crop faktor I’m Back Film

Malá vada na kráse je to, že snímač nezaplní celou plochu, kterou by normálně pokrýval kinofilm nebo Full Frame snímač. To znamená, že fotografie budou více zvětšené, než byste čekali od klasických analogových fotoaparátů. Naštěstí na to tvůrci také mysleli a přišli s řešením v podobě širokoúhlého adaptéru, který se připevní k objektivu a tento problém (crop faktor) odstraní. K volbě menšího senzoru se přistoupilo hlavně z důvodu ceny. Čtyřtřetinový senzor nabízí podle týmu, který za projektem stojí, výbornou obrazovou kvalitu za lepší cenu v porovnání s full-frame senzorem. Produkt vytvořil I’m Back CEO Samuel Mello Medeiros a jeho tým.

I'm Back Film
I’m Back Film

Zaujala vás možnost fotit digitálně na analogový fotoaparát? Digitální film si budete moci koupit již brzy na crowdfundingové platformě Kickstarter. A jestli vás tato inovace přivede zpátky ke kinofilmu, můžete si přečíst článek Jak si vybrat film do fotoaparátu.

Fotograf, blogger, nadšenec do počítačů a grafiky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *