Nejlepší aplikace na úpravu fotek

Jaké jsou aktuálně nejlepší mobilní aplikace na úpravu fotek? V čem se liší, a které jsou třeba jen na Android nebo iPhone (iOS)? V tomto článku najdete 6 nejlepších aplikací na upravování fotek v mobilu. A pomůžeme vám vybrat tu, která bude nejvíce vyhovovat vašim potřebám.

0. Fotky Google

Google Fotky
Google Fotky

Platformy: Android, iOS, Windows, macOS

Vhodné pro: Jednoduché úpravy, zálohování a organizaci fotek

Nultá položka na seznamu? No jasně! Fotky Google je aplikace, která nabízí jen jednoduché upravovací funkce, ale i tak doporučuju, abyste ji v telefonu měli nainstalovanou. Jestli se vám někdy stalo, že jste ztratili telefon, rozbili ho nebo jakkoliv jinak přišli o všechny fotky v telefonu, jistě chápete proč. Fotky Google je skvělá aplikace na organizaci a prohlížení fotek i videí. Poslouží skvěle i na sdílení fotek, ale hlavně nabízí automatické zálohování celé vaší galerie na cloudové úložiště. Díky tomu se vaše fotky taky synchronizují na všechna zařízení, kde máte aplikaci nainstalovanou. Aplikaci můžete používat iPhonu, iPadu, počítačích s macOS i Windows a na všech Android zařízeních.

Jak upravovat fotky v Fotky Google

Upravovací možnosti v této aplikaci jsou sice trochu omezené, ale i tak dokážou překvapit. Funkce na úpravu jsou jednoduché, efektivní, rychlé a hlavně uživatelsky přívětivé. Pomocí sliderů můžete rychle měnit sytost barev, expozici, kontrast, teplost barev nebo skin tone. Součástí jsou i jednoduché filtry, které dodají vašim fotkám požadovanou atmosféru. Překvapila mě i funkce, díky které můžete rozmazat pozadí a přidat tak fotce hloubku ostrosti, která vypadá relativně slušně. Google navíc dokáže i sám navrhnout úpravy, které automaticky vylepší vaše fotografie – a funguje to neočekávaně dobře!

I kdybyste neměli používat Fotky Google na upravování, určitě stojí za to si ji nainstalovat a nechat ji běžet v pozadí. Záloha fotek se vždycky hodí a neměli byste ji podceňovat. Nikdo přece nechce přijít o své cenné vzpomínky!

1. Nejlepší aplikace na upravování fotek – Snapseed

Google Snapseed
Snapseed

Platformy: Android i iOS

Vhodné pro: Fotografy, kteří si rádi pohrají s tím, jak fotka vypadá

Nultá aplikace nebyla až tak nabytá funkcemi na editování fotek, ale od teď se podíváme na služby, které byli pro tento účel stvořeny. Snapseed je jedna z nejpopulárnějších aplikací na úpravu fotografií. Na Androidu ji používá přes 100 000 000 uživatelů. A není divu. Silně konkuruje i programům, ve kterých se upravují fotky na počítači. Je to zejména díky široké škále nástrojů, které aplikace nabízí, a také skvělému intuitivnímu ovládání.

Zajímavé funkce aplikace Snapseed

Aplikace na upravování fotek Snapseed
Aplikace na upravování fotek Snapseed

Snapseed nabízí řadu takzvaných Presetů (filtrů), což je v podstatě soubor univerzálních úprav, které jsou vhodné pro různé situace. Na rozdíl od většiny aplikací je můžete v této aplikaci dále upravovat a dokonce vytvářet své vlastní. To se hodí, když upravujete více fotek a chcete, aby vypadali všechny stejně. Jednoduše upravíte jednu fotku, upravení uložíte a pak už jen aplikujete na další fotografie.

Snapseed samozřejmě nabízí nástroje jako je Oříznutí, Otočení, Text, Vinětace a další. Funkce Detaily nabízí kromě zvýraznění struktury také zostření fotografie, které funguje velmi dobře. Fotku udělá ostřejší bez výrazného přidání šumu. Velmi dobře se dá pracovat i s retušováním. Jak na to najdete v tomto článku 5 způsobů, jak dělat retuš portrétu.

Jedna z funkcí, která je velmi užitečná se jmenuje Výběr. Název vám sice moc nenapoví, co s touto funkcí můžete dělat, ale pokusím se vám to vysvětlit já, protože je to velmi jednoduché. Kliknutím vyberete místo na fotce, které chcete upravovat. Pro příklad si představme, že máme snímek s moc světlou (přepálenou) oblohou, kterou chceme ztmavit. Klikneme na oblohu, vybereme nástroj pro úpravu jasu a oblohu ztmavíme. Funkce funguje i pro kontrast, úpravu sytosti a struktury.

Obrovskou výhodou je, že v aplikaci Snapseed můžete pracovat s formátem RAW. To ocení především zkušenější fotografové, kteří preferují kvalitu a fotí v RAW.

2. VSCO

VSCO
VSCO

Platformy: Android i iOS

Vhodné pro: Rychlé a jednoduché úpravy, filtry

Aplikace VSCO kombinuje nástroje na focení a upravování fotek. Její velkou výhodou je široký výběr filtrů, které můžete na fotky velmi rychle aplikovat a dodat jim zajímavou trendy úpravu. Zdarma dostanete prvních deset a další si můžete dokoupit. VSCO také začalo nabízet členství, které stojí 549 korun ročně. Dostanete v něm přístup k více než 200 filtrům, pokročilým funkcím na upravování fotek a také upravování videí. Vystačíte si ale i se základní desítkou.

VSCO nabízí zajímavou funkci, pomocí které můžete měnit intenzitu úprav daného filtru. Jde o slider, který zapnete dvojklikem na vybraný filtr.

Aplikace na upravování fotek VSCO
Aplikace na upravování fotek VSCO

Samozřejmě aplikace není jen o filtrech. Má taky základní funkce jako je ořezávání, upravování expozice, kontrastu, vyvážení bílé, sytosti barev nebo přidání zrnitosti. Až budete s úpravou hotoví, můžete zkusit fotku přidat na sociální síť, která je součástí aplikace. Ale sdílet ji můžete kamkoliv, třeba i na Instagram.

3. Adobe Photoshop Express

Photoshop Express
Photoshop Express

Platformy: Android i iOS

Vhodné pro: Všeobecné upravování

Tato aplikace je velmi podobná aplikaci Snapseed. Jde o pokročilejší nástroj, pomocí kterého můžete upravit fotku přesně podle vašich představ. V Adobe Photoshop Express najdete základní funkce jako ořez, rotace, transformace, úpravu expozice, kontrastu a mnoho dalšího. Kromě těchto základních úprav můžete do fotografií přidat text, samolepky nebo fotku zasadit do nějakého rámu. Velmi užitečnou funkcí je retušování. Probíhá skoro totožně jako v Snapseed, kliknutím vyberete oblast, kterou chcete vyretušovat, a aplikace udělá zbytek za vás.

Aplikace na upravování fotek Photoshop Express
Aplikace na upravování fotek Photoshop Express

Jelikož aplikaci vyvinula firma Adobe, takže zde existuje určité propojení i s jejich ostatními produkty. V průběhu upravování můžete fotografii uložit ve formátu PSD, který se dá otevřít v počítačové verzi Photoshopu.

Adobe Photoshop Express je velmi jednoduchá a intuitivní aplikace, kteří ocení začátečníci i pokročilejší fotografové. Doporučuji ji, pokud využíváte také Adobe produktů na ostatních zařízeních.

4. Aplikace Foodie

Aplikace na upravování fotek Foodie
Aplikace na upravování fotek Foodie

Platformy: Android i iOS

Vhodné pro: Ty, co rádi fotí jídlo, a rychlé úpravy

Foodie je člověk, který má horlivý zájem o jídlo (a o jeho focení). Pro tuto skupinu lidí vznikla aplikace se stejnojmenným názvem. Každopádně aplikace Foodie není určena jen pro milovníky jídla. Aplikace obsahuje přes 30 filtrů, které jsou rozděleny do různých kategorií – selfie, jídlo, interiér, scenérie. Každá kategorie obsahuje několik filtrů, které můžete zdarma používat. V aplikaci Foodie nemusíte jen upravovat vyfocené fotky, ale můžete v ní i rovnou fotit, a už při focení můžete vybírat filtry. Co se týče focení portrétů a selfie, tak můžete upravovat tvar obličeje – zvětšit oči, zjemnit pleť nebo zúžit nos.

Aplikace na upravování fotek Foodie
Aplikace na upravování fotek Foodie

Filtry jsou většinou velmi silné a intenzivní. Proto doporučuji posouvat se sliderem, který mění intenzitu filtru. Ten funguje podobně jako v aplikaci VSCO. V aplikaci také můžete provádět úpravy jasu, kontrastu, sytosti barev, zrnitosti, stínů a jasů, barev fotky nebo ostrosti. V Foodie máte možnost si své úpravy uložit jako „Recipe“ (recept), který pak můžete aplikovat na další neupravené fotografie. Můžete využít také receptů ostatních fotografů, kteří aplikaci používají. Jde o takovou obdobu presetů, které najdete v Adobe Lightroom.

5. Adobe Lightroom CC

Adobe Lightroom

Platformy: Android i iOS

Vhodné pro: Profesionály a pro rychlé profesionální úpravy

Mobilní aplikace Adobe Lightroom ocení hlavně ti, kteří používají Lightroom na počítači. Do této aplikace se můžete přihlásit pomocí stejného Adobe profilu, který už možná používáte. Pomocí cloudu se telefon s počítačem nebo jiným zařízením propojí a na jedné fotce budete moci pracovat ve všech zařízeních. Další výhodou je, že na telefonu můžete používat stejné presety, které používáte na počítači.

Mobilní Lightroom obsahuje základní upravovací nástroje. Fotky můžete ořezávat, měnit expozici, kontrast, zvýrazňovat stíny nebo jasy, měnit teplotu fotek a mnoho dalšího. Zajímavou funkcí je, že můžete kompenzovat deformaci snímku, kterou způsobuje objektiv.

Aplikace na upravování fotek Lightroom
Aplikace na upravování fotek Lightroom

Adobe Lightroom CC také nabízí premium členství, které vám odemkne další zajímavé funkce. Jde hlavně o retušovací štětec, selektivní upravování a možnost upravovat RAW fotky. Nabízí toho mnohem víc, ale tohle jsou asi ty nejzajímavější. Členství stojí 549 korun ročně.

6. Adobe Photoshop Fix

Adobe Photoshop Fix
Adobe Photoshop Fix

Platformy: Android i iOS

Vhodné pro: Fotografie portrétů, propojení s Adobe účtem

Adobe Photoshop Fix je skvělá aplikace na retušování. Nabízí hned několik funkcí, s kterými můžete odstranit nedokonalosti z obličeje. První zajímavá funkce se jmenuje Heal, která podle okolí dokáže vybranou část fotky vyretušovat. Výborná funkce Smooth vám pomůže, když budete potřebovat někomu zjemnit pleť. Obličej můžete pomocí této aplikace i docela výrazně měnit. V Adobe Photoshop Fix dokážete zvětšit úsměv, měnit tvar obličeje a mnoho dalšího.

Aplikace na upravování fotek Photoshop Fix
Aplikace na upravování fotek Photoshop Fix

Stejně jako Lightroom CC můžete i Adobe Photoshop Fix propojit se svým Adobe účtem a tím ho propojit i s cloudovým úložištěm. Když fotku upravíte v telefonu, můžete ji uložit ve formátu PSD a ten pak otevřít v počítači, kde budete s úpravami pokračovat.

Adobe Photoshop Fix je určena primárně pro portrétní fotografy, ale určitě ji využijete, i když portréty nefotíte.

Nejlepší aplikace na upravování fotek – shrnutí

Nejlepší aplikace na úpravu fotek
Nejlepší aplikace na úpravu fotek

Je mnoho aplikací, ve kterých můžete upravovat fotky. Jsou jich stovky, možná tisíce. Pro nezkušené fotografy může být docela oříšek se v těchto aplikacích zorientovat. Proto jsem vám v tomto článku představil šest nejoblíbenějších a nejlepších aplikací. Je jasné, že každému bude vyhovovat jiná aplikace, proto vám doporučuji si stáhnout těchto šest aplikací a vyzkoušet si, která vám vyhovuje nejvíce. Tady je jejich shrnutí.

 1. Snapseed (Nejlepší pro pokročilejší úpravy)
 2. VSCO (Filtry)
 3. Adobe Photoshop Express (Pokročilejší a všeobecné upravování)
 4. Foodie (Filtry, focení jídla a portrétů)
 5. Adobe Lightroom CC (Profesionální upravování, vhodné pro propojení s Adobe CC účtem)
 6. Adobe Photoshop Fix (Retušování portrétů a všeho ostatního)

Jestli hledáte způsob, jak změnit velikost fotky, podívejte se na článek 5 způsobů, jak jednoduše zmenšit velikost fotky!

Chybí vám v seznamu nějaká aplikace? Dejte mi vědět do komentářů jaká, těším se na vaši zpětnou vazbu!

About Admin

Fotograf, blogger, nadšenec do počítačů a grafiky

Similar Posts

2 komentáře

 1. Zajímala by mě aplikace, která dokáže udělat panorama 360×180 stupňů, podobná například Huginu nebo PTGui. Díky

  1. Dobrý den,
   bohužel nemám s žádnou takovou aplikací zkušenosti, tak nedokážu poradit.
   Omlouvám se a přeju hodně štěstí s hledáním!
   Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.