Nová umělá inteligence umí obarvit vaše černobílé fotky!

Kolorizace fotografie

Všichni máme doma staré rodinné fotky, kterým bychom chtěli jednou vdechnout život. Díky novému nástroji, který funguje na základě umělé inteligence, se to může povést!

Fotku stačí nahrát, zbytek udělá umělá inteligence

Způsoby, jak kolorovat černobílé fotky už nějaký pátek existují, ale služba Palette.fm dělá tuto práci velmi jednoduše, rychle, a navíc úplně zdarma! Už pár sekund po nahrání fotky můžete vidět výsledek. Kolorování probíhá ve dvou fázích – přidání popisku k nahrané fotce a samotné barvení. Proces popsal tvůrce Švéd Emil Wallner, který se umělou inteligencí zabývá, v tomto videu.

Vytvoření popisku fotografie

Kolorizace fotografie palette.fm
Kolorování fotografie – popisek

Program funguje na tomto principu. První částí procesu, který běží díky strojovému učení, je přidání textu k fotografii. Text popisuje co je na fotce, a v další fázi určí jakou barvou se objekty na fotografii vybarví. Popisek vytváří program sám, ale dá se i upravovat, díky čemuž můžete opravit případné chyby, například špatnou barvu vlasů. Umělá inteligence nebývá stoprocentní, a proto se někdy stane, že fotka získá odlišné barvy, než jaká je skutečnost.

Kolorování fotky

V druhé části procesu vezme software vygenerovaný (případně i upravený) text a samotnou černobílou fotografii a spojí je přes neuronové sítě dohromady. Vznikne tak kolorovaná fotografie.

Barevné filtry

Kolorizace fotografie
Barevné filtry – Palette.fm

Po nahrání fotky se před vámi objeví uživatelské rozhraní, ve kterém můžete upravovat, jakým způsobem se snímek vybarvuje. Až se snímek zpracuje, zobrazí se vám v nastavení „Base palette“, které je s barvením opatrné a konzervativní. V nabídce je ale spousta dalších nastavení – filtrů, které barevnost mění. Ty fungují tak, že pozmění text, kterým je popsaná fotografie (vytváří se v první části procesu, více popsaný výše). Takže třeba filtr „Lavender dusk“ přidá to popisku slova „Early dusk“ – brzký soumrak.

Využití Palette.fm nemusí být jen kolorování analogových fotek. Nahrát můžete i barevné fotky a využít této stránky na pozměnění atmosféry snímku.

Test nástroje

Pallette fm srovnání umělá inteligence
Test Palette.fm

Zajímá vás, jak moc je tato umělá inteligence přesná? Pro zkoušku jsem vzal několik barevných fotografií, udělal z nich černobílé, a pak je přes Palette.fm znova obarvil. Výsledek byl velmi dobrý, umělá inteligence sice nikdy nedokáže barvy 100% odhadnout, každopádně rámcově se téměř vždy trefí. Pro příklad se můžete podívat na fotku výše.

V tuto chvíli je Palette.fm k dispozici jako bezplatná služba, avšak tvůrce plánuje přidat placenou variantu. Stránka zpracovává snímky v cloudu (online). Co se týče využívání nahraných fotografií, tvůrce na webu tvrdí, že se snímky nikam neukládají. Velkou výhodou také je, že není nutná registrace, kolorování je tak velmi rychlé a jednoduché.

Fotograf, blogger, nadšenec do počítačů a grafiky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *