Rubrika: focení na analog

Když jsem přišel s myšlenkou založit stránku foceníprokaždého.cz, tak to bylo mimo jiné i proto, že jsem téměř neuměl najít české články, které by se kvalitně věnovali tématu analogové fotografie. Tato kategorie se tedy věnuje focení na film nebo analog (záleží na vás, jak tomu chcete říkat :D ). Najdete zde články o tom, jak skladovat filmy a fotografie, jak si vybrat ten správný film a mnoho dalšího. Analogová fotografie zažila na začátku tohoto tisíciletí velký propad, protože se objevili digitální fotoaparáty. Nejprve se objevili digitální zrcadlovky a postupem času se jim začali vyrovnávat i kompakty (bezzrcadlovky). Ale v posledních letech se o focení na analog začalo zajímat víc a víc lidí. Fotografování na analog je totiž v mnoha ohledech kouzelné, proč? To zjistíte zde.

 • Focení starými skly

  Focení starými skly – kouzlo starých objektivů

  Focení starými skly (objektivy) láká nejednoho fotografa. Je to asi i proto, že se poslední dobou začínají používat staré objektivy na digitálních fotoaparátech. V tomto článku se budeme zabývat starými skly z hlediska digitální i z hlediska analogové fotografie, takže nebojte, každý si přijde na své. Vše co potřebujete o starých objektivech vědět, se dozvíte tady.

 • Analogový fotoaparát

  9 Důvodů proč fotit na film místo digitálu

  Proč analogová fotografie? Focení na film rozhodně ještě nevymřelo. Ani zdaleka. Analogové fotografii se věnuje velké množství fotografů – a možná se ptáte proč. Digitální focení je totiž rychlejší, a to není jeho jediná výhoda. Jaké výhody má tedy focení na film, a proč ho upřednostnit? Pro mě je analogová fotografie důležitá a velmi rád vám řeknu proč.

 • Skladování kinofilmu

  Jak skladovat filmy, negativy a fotky

  Pokud fotíte na film, časem narazíte na to, že nevíte, jak na skladování filmu. A nejen to. Někam se musí dávat i fotky. Kam s nimi, aby vydrželi co nejdéle v pořádku a použitelné? A zároveň jak mít ve skladování filmů a fotografií přehled? Čtěte dál a dozvíte se to.

 • Dlouhá expozice - moře

  Dlouhá expozice ve dne

  Pokud jste někdy o dlouhé expozici slyšeli, asi si ji přestavujete jako fotky světel aut ve tmě. Nemusíte však zůstávat vzhůru až do večera. Dlouhá expozice ve dne lze bez problémů vyfotit. Jak? Možná jste to zkoušeli, ale výsledkem byla přeexponovaná fotka. Proč? Dlouhá expozice ve dne se může zdát jako oříšek, ale jediné co musíte zvládnout, je snížit množství dopadajícího světla na snímač.

 • Kompenzace expozice

  Co je kompenzace expozice – jednoduše

  Kompenzace expozice je svatý grál ve focení. Je to jeden z nejužitečnějších nástrojů ve vašem fotoaparátu a je dobré se o něm něco dozvědět. Každý digitální fotoaparát a některé analogové touto funkcí disponují. Kompenzace vám pomůže nejen při focení v poloautomatických režimech priority času a clony. Proč je to užitečné? Kdy tohoto nástroje využít?

 • Dlouhá expozice moře v západu slunce

  Co je to expozice? – jednoduše pro začátečníky

  Expozice je základní kámen fotografie a právě proto byste jí měli rozumět. Expozice je v podstatě velmi jednoduchá věc a je to jedna z prvních věcí, co se naučit, když začnete fotit. Umět správně naexponovat snímek je velmi důležité a pomůže vám to se ve focení zlepšit. Správně naexponovat snímek znamená, že fotka není moc světlá ani moc tmavá a že je dostatek detailů v tmavé i ve světlé části fotky.