Dvojitá expozice – focení na analog (film)

Černobílá dvojitá expozice rukou

Dvojitá expozice je v podstatě vyfocení dvou snímků na jedno filmové políčko. Ale nemusí být jen dvojitá, snímků můžete vyfotit kolik chcete. Na co při focení myslet? Jak upravit expozici?

Jak vyfotit vícenásobnou expozici

Nejjednodušší je to u plně manuálních fotoaparátů. Stačí jednoduše vyfotit více snímků na jedno políčko. Problém nastává hlavně u poloautomatických fotoaparátů, které převíjejí film samy. Ne každý foťák vícenásobnou expozici vyfotit umí, proto zkuste prohledat Google nebo Youtube. Pokud se vám nic nepodaří najít, tak výrobce většinou vysvětluje vícenásobnou expozici v návodu – na internetu stačí vyhledat název fotoaparátu a slovo „návod“ (pokud tedy váš fotoaparát vícenásobnou expozici umí).

Druhá možnost je vyfotit celý film jako vždy (jeden snímek na políčko) a nechat ho převinout. Potom pomocí vytahovače filmu (odkaz zde) vytáhnout kus filmu a znovu jej navinout do fotoaparátu. Tato metoda je více náhodná, ale funguje s každým přístrojem.

Expozice

U vícenásobné expozice musíte myslet na to, že fotíte více snímku najednou – a to zaviní přeexponování výsledného snímku. Proto je potřeba expozici upravit. Jak? S pomocí kompenzace expozice. Kompenzace expozice je nástroj, pomocí kterého se dá jednoduše nastavit, jestli má být snímek podexponovaný (tmavý) nebo přeexponovaný (světlý). Více o kompenzaci expozice se dozvíte zde.

Potřebujete znát, jak moc snímky podexponovat, aby byla výsledná fotka exponovaná správně. Hodnoty se odvíjí podle toho, kolik snímků fotíte.

Pro více informací o expozici klikněte zde.

  • – 1 EV = 2 snímky
  • – 1,5 EV = 3 snímky
  • – 2 EV = 4 snímky
Stupnice kompenzace expozice
Stupnice kompenzace expozice

U focení přemýšlejte

Focení skvělých dvojitých expozicí není jednoduché. Proto je potřeba u focení přemýšlet nad tím, jaké dva (nebo více) snímků spojujete a pracovat s tím. Velmi důležité je taky myslet na to, že musíte snímky podexponovat. Jako u většiny technik focení, se nejvíce naučíte zkoušením. Tak běžte fotit! Toto jsou příklady dvojitých expozic.

Jestli vás článek zaujal, přečtěte si třeba o tom, jak skladovat filmy, negativy a fotky nebo o tom, proč na film fotit.

Fotograf, blogger, nadšenec do počítačů a grafiky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *