Co je kompenzace expozice – jednoduše

Kompenzace expozice

Kompenzace expozice je svatý grál ve focení. Je to jeden z nejužitečnějších nástrojů ve vašem fotoaparátu a je dobré se o něm něco dozvědět. Každý digitální fotoaparát a některé analogové touto funkcí disponují. Kompenzace vám pomůže nejen při focení v poloautomatických režimech priority času a clony. Proč je to užitečné? Kdy tohoto nástroje využít?

Co je to kompenzace expozice?

Tato funkce umožňuje zesvětlit nebo ztmavit váš snímek. Na většině fotoaparátů je označena symbolem, který je na obrázku vlevo. Některé foťáky však mají tuto funkci zabudovanou v podobě otočného kolečka. Celý princip kompenzace expozice je zobrazen pomocí číselné osy. Pokud nastavíte hodnotu směrem doleva(do mínusu) váš fotoaparát snímek záměrně podexponuje (ztmaví). Naopak pokud nastavíte hodnotu směrem doprava (kladnou), tak váš fotoaparát snímek přeexponuje (zesvětlí). Důležité je po vyfocení hodnotu kompenzace vrátit na nulu, aby neovlivnila vaše následující snímky.

Stupnice kompenzace expozice
Stupnice kompenzace expozice

Kdy této funkce využít?

Možná působí zvláštně snaha úmyslně přesvětlit nebo ztmavit fotku, ale tuto funkci budete využívat velmi často. Fotoaparát měří expozici podle zabudovaného expozimetru. Tento expozimetr se může občas mýlit a váš snímek nesprávně exponovat. Nastává to například při focení v šeru nebo interiéru. Pokud jste někdy fotili v restauraci nebo baru, možná jste si všimli, že snímky jsou moc světlé. Je to jedna z situací, kdy expozimetr neměří správně. Proto je potřeba využít funkce kompenzace expozice a nastavit ji do záporných hodnot. Naopak někdy váš fotoaparát může fotit moc tmavě. V tu chvíli nastavíte kompenzaci do kladných hodnot a záměrně fotky zesvětlíte, aby byli exponované podle vašich představ.

Další příležitostí je například focení vícenásobných expozic. Jedná se o metodu, kdy vyfotíte více snímku na jedno filmové políčko. Zaujalo vás to? Klikněte zde a dozvíte se více.

Focení v protisvětle – detaily ve stínech

Kompenzace expozice je potřeba využít při focení v protisvětle. Je to protože fotoaparát neví, jestli chcete mít exponováno na objekt v popředí (tudíž bude pozadí světlé) nebo jestli chcete exponovat podle pozadí (tím pádem objekt v popředí bude tmavý). Pokud v protisvětle fotíte a chcete mít detaily v popředí, je potřeba nastavit kompenzaci do plusových hodnot. Tím celou fotku přeexponujete a získáte tím detaily ve stínech. Příkladem může být focení osob v místnosti před oknem nebo focení objektů před oblohou.

Efekt kompenzace expozice - pes
Efekt kompenzace expozice – pes

Focení v protisvětle – siluety

Funkci lze taky využít pro focení siluet. V tomto případě nastavte hodnotu do mínusu. Tím celou fotku podexponujete a stíny budou tmavé a bez detailů. Zatímco v jasných částech snímku se objeví detailů více. Čím více snímek podexponujete, tím méně detailů bude v stínech a tím více v jasech.

Siluety postav
Siluety postav

Kompenzace expozice na telefonu

Tento nástroj naleznete i na telefonu! Je to jedna z funkcí, kterou používám velmi často. Většinou se objeví při kliknutí na displej v podobě osy. Když přejedete s kolečkem do mínusu, bude snímek tmavší. Když do plusu bude snímek světlejší.

Kompenzace expozice na telefonu
Kompenzace expozice na telefonu

Shrnutí

Nástroj kompenzace expozice je velice užitečný a je dobré si ho osvojit. To nejlepší, co teď můžete udělat, je jít fotit a experimentovat s tímto nástrojem. Přeji vám hodně úspěchů!

Fotograf, blogger, nadšenec do počítačů a grafiky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *