Dlouhá expozice ve dne

Dlouhá expozice - moře

Pokud jste někdy o dlouhé expozici slyšeli, asi si ji přestavujete jako fotky světel aut ve tmě. Nemusíte však zůstávat vzhůru až do večera. Dlouhá expozice ve dne lze bez problémů vyfotit. Jak? Možná jste to zkoušeli, ale výsledkem byla přeexponovaná fotka. Proč? Dlouhá expozice ve dne se může zdát jako oříšek, ale jediné co musíte zvládnout, je snížit množství dopadajícího světla na snímač.

Téměř nezbytné vybavení pro focení dlouhých expozic

Stativ

Nejkratší čas, který udržíte v ruce bez viditelného třesu na fotce je 1/125 (někteří však mají pevné ruce a udrží i třicetinu :D). Dlouhé expozice se ale fotí v řádu sekund. Právě proto budete potřebovat stativ, nebo nějakou jinou alternativu – může posloužit třeba kámen nebo patník. Pokud nemáte stativ, můžete využít i například sáček rýže.

ND filtr

Neutrální šedý filtr – vybavení, bez kterého se při fotografování dlouhých expozic ve dne neobejdete. ND filtr si můžete představit jako sluneční brýle pro váš objektiv. Zajistí, aby se do vašeho fotoaparátu dostalo méně světla a vy tím pádem mohli nastavit delší čas expozice. Důležité je taky zmínit, že ND filtry téměř neovlivňují barvy fotografií (za předpokladu, že máte kvalitní filtr – s nižší cenou klesá kvalita).

ND filtry naleznete na internetu různé. Kromě průměru filtru je potřeba si ohlídat i hustotu daného filtru. Většinou objevíte ND filtry označené jako ND400 nebo ND1000. Co to znamená? Číslo za ND říká, kolikrát je třeba prodloužit expozici s filtrem, aby jste dosáhli stejné expozice jako při focení bez filtru. Například filtr ND4 vám dovolí prodloužit expozici čtyřikrát – například z času 1/250 na čas 1/60.

Pokud chcete docílit opravdu dlouhých expozic v řádu sekund i za slunečného počasí, doporučuji filtr s hustotou 400 a více. Pokud neplánujete fotit za slunečných dnů, vystačíte si i s nižšími hodnotami. ND filtr naleznete například zde.

Dlouhá expozice řeky
Dlouhá expozice řeky ve dne

Postup focení dlouhých expozic ve dne

Jelikož váš fotoaparát pravděpodobně expozici měří podle metody TTL (trough the lens) – měří světlo procházející objektivem, tak nemusíte na svých návycích nic měnit a foťte jako obvykle. Pokud ale zvolíte filtr s velkou hustotou, tak asi moc neuvidíte přes hledáček fotoaparátu. Můžete to ale vyřešit tím, že ostření a komponování snímku budete provádět bez filtru, a když budete hotoví, filtr nasadíte.

Pokud by měl váš fotoaparát s měřením expozice problémy, zkuste upravit expozici s kompenzací expozice. Nebo můžete využít různých mobilních aplikací, které vám mohou pomoci. Můžu doporučit tuto aplikaci, ale třeba vám bude vyhovovat jiná.

Dlouhá expozice - nádraží
Dlouhá expozice – nádraží

Na co se soustředit

Dlouhá expozice ve dne má stejný princip jako dlouhá expozice ve tmě – vždy nastavte nejnižší možné ISO. To vám umožní nastavit co nejdelší čas.

Soustřeďte se na hýbající se objekty. Mohou to být mraky, řeka, vodopád nebo jiné – kreativitě se meze nekladou. Pomocí dlouhé expozice můžete docílit opravdu zajímavých snímků. O focení vodopádů jsme pro vás připravili článek – najdete ho tady.

Je dobré si uvědomit, že se jinak rozmaže snímek, pokud budete fotit s čas jedné sekundy nebo třiceti sekund. Při focení s ultra dlouhým časem se hýbající objekt rozmaže úplně, například v moři vytvoří tak dlouhý čas z vody mlhu.

Dlouhá expozice moře v západu slunce
Ultra dlouhá expozice – moře

Fotograf, blogger, nadšenec do počítačů a grafiky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *