Dlouhá expozice – vše co potřebujete vědět

Dlouhá expozice aut

Dlouhá expozice je jedna z nejpoužívanějších technik fotografování. Dlouhou expozici většina fotografů fotí hlavně v noci. Ve dne se dá taky fotit a dosáhnete stejně zajímavých výsledků jako v noci. V tomto článku se dozvíte o dlouhé expozici úplně všechno, co potřebujete vědět. Dozvíte se o potřebném vybavení, postupu focení i to, jak dlouhou expozici využívat.

Co je to dlouhá expozice

Dlouhá expozice
Dlouhá expozice

Už podle názvu můžeme odvodit, že dlouhá expozice je technika fotografování, u které je zapotřebí dlouhého expozičního času. Tím, že fotíme s dlouhým časem závěrky, tak focené objekty, jako třeba auta nebo mraky, se na fotce rozmažou. Pomocí této techniky můžete fotit i velmi dlouhou dobu – to vám normální focení nedovolí. Jaké to má výhody a nevýhody se dozvíte v dalších odstavcích.

Co je to čas expozice

Jak už bylo řečeno, k dlouhé expozici je třeba nastavit dlouhý čas expozice. Protože ho možná někteří ještě neznáte, sepsal jsem zde rychlé vysvětlení. Čas expozice (nebo taky rychlost závěrky) je doba, po kterou fotoaparát fotí. Technicky vzato je to čas, po který je otevřena závěrka fotoaparátu a na senzor nebo film dopadá světlo. V praxi je úplně jedno, kterou „definici“ si zapamatujete. Nejdůležitější je pochopit, jak rychlost závěrky funguje – pak si žádnou definici pamatovat nemusíte. Proto si vyzkoušejte toto jednoduché cvičení.

Praktické cvičení k pochopení času expozice

Režim priority času
Režim priority času – „S“

Porozumět rychlosti závěrky nemusí být úplně jednoduché a při focení dlouhou expozicí je to potřeba. V fotografování platí pravidlo, že nejlépe si novinky osvojíte praxí – focením. A u času expozice tomu není jinak. Proto k pochopení využijeme takové rychlé cvičení. Dejte svůj foťák na stativ, nebo ho položte někam, kde se nebude hýbat (stůl, židle). Nastavte expoziční režim priority času. Ten je na foťácích Nikon označen jako „S“, na Canon „Tv“. Tento režim vám dovolí nastavit si rychlost závěrky podle sebe. Aby mělo cvičení smysl, musíte fotit něco co se pohybuje. Můžete jít třeba k silnici, kde jezdí auta, nebo poproste někoho ať se pohybuje před objektivem. Pak nastavujte různé expoziční časy. Doporučujeme začít od těch kratších a postupně jít k těm delším. To třeba znamená, že vyfotíte jednu fotku s časem 1/1000 sekundy a postupně se dostanete k času 1 sekunda. Určitě si všimnete, že s rostoucím časem se objekty na fotkách rozmazávají.

Dobré je si taky uvědomit, že focení v expozičním režimu priority času nastavuje expozici tak, aby byla fotka pořád stejně světlá. Kdybyste stejnou věc zkusili v režimu Manual, tak zjistíte, že čím delší čas nastavíte, tím bude fotka světlejší a naopak. V režimu priority času (S, Tv) totiž foťák nastavuje ještě další část expozice (clonu), kvůli tomu, aby nebyla fotka moc světlá nebo moc tmavá.

Jak dlouhou expozici fotit

Fotograf
Fotograf

Fotografování dlouhé expozice může být (nejen) pro začátečníky trochu složité. Proto se teď vysvětlíme, co budete k focení potřebovat a hned potom si řekneme, jak nastavit fotoaparát, aby byly fotky co nejlepší. V této části článku taky zjistíte, kdy je nejlepší fotografovat.

Vybavení

Vybavení, které budete k focení potřebovat jsem rozdělil do dvou skupin. V první skupině najdete takové věci, které budete nutně potřebovat a neobejdete se bez nich. V té druhé najdete „doplňkové vybavení“, které vaše fotky zlepší nebo ho budete potřebovat jen v některých situacích.

Nutné vybavení

  • Fotoaparát s manuálním nastavením expozice. Abyste mohli dlouhou expozici fotografovat, musíte mít foťák, který vám umožní nastavit rychlost závěrky. To umí snad všechny zrcadlovky a většina bez zrcadlovek, takže nemusíte mít úplně strach, že by to váš foťák neuměl. Zkontrolovat to můžete tak, že nastavíte na foťáku expoziční režim priority clony nebo režim Manual.
  • Protože tato technika focení je o dlouhém času expozice, budete potřebovat stativ nebo místo, kam můžete foťák dát (ale musíte mít jistotu, že se nebude hýbat). Nejlepší je mít stativ, který je robustní a jen tak ho něco neroztřese. Důležitým faktorem je taky váha, protože s sebou tahat těžký stativ není úplně sranda. Osobně vám můžu doporučit tento, mám s ním velmi dobrou zkušenost.

Doplňkové vybavení

ND filtr
ND filtr
  • ND filtr. ND filtr může být i docela výbavou, obzvlášť, když chcete fotit dlouhou expozici ve dne. ND filtr totiž funguje jako sluneční brýle. Do vaše foťáku propustí méně světla a pak můžete nastavit dlouhý čas expozice ve dne. Jestli vás téma ND filtrů zaujalo, tak se mu více věnujeme v článku Dlouhá expozice ve dne.
  • Dálková spoušť. Dálkovou spoušť můžete potřebovat ve dvou situacích. Jednak díky ní předejdete zbytečným otřesům, které vznikají při mačkaní spouště a které můžou vaše fotky nechtěně rozmazat. Potom je užitečná, když chcete fotit s delším expozičním časem než 30 sekund, který bývá ve foťácích výchozí limit. Abyste tento limit prolomili, nastavte režim BULB. Dálková spoušť je pak velmi nápomocná, protože nebudete muset držet spoušť, ale pouze kliknete pro otevření závěrky a pak znovu pro zavření. Jednoduchou dálkovou spoušť, která funguje s většinou fotoaparátů najdete tady.
  • Vodováha. Asi si neumíte vodováhu společně s foťákem moc představit, ale je to velký pomocník. Existuje totiž tato malá vodováha, kterou zasunete do sáněk na blesk. Při focení dlouhé expozice je velmi nápomocná, protože v noci (nebo s nasazeným ND filtrem) moc nevidíte, a díky vodováze nastavíte horizont spolehlivě vodorovně.

Postup – nastavení fotoaparátu

Existuje více způsobů, jak dlouhé expozice, tedy dlouhého expozičního času, dosáhnout. Liší se hlavně tím, jestli chcete fotit v manuálním režimu nebo v poloautomatickém režimu. Oba případy vám zde přiblížím, abyste si mohli vybrat to, co vám nejvíce vyhovuje.

Nejjednodušší řešení – poloautomatický režim

Jak už bylo řečeno, buď budete fotit v poloautomatickém režimu, nebo v tom manuálním. Začátečníkům bych doporučil spíše focení v poloautomatickém expozičním režimu Priority času (S, Tv). Tam nastavíte, jakou chcete rychlost závěrky a ISO (doporučujeme vždy nastavit 100) a o zbytek se postará foťák. Bohužel někdy se toto nedá použít a je třeba přepnout do režimu Manual. Je to ve dvou případech. První je, když chcete fotit s delším časem, než je 30 sekund. Druhý nastává, pokud nejste spokojení s expozicí (to znamená, že fotka je buď příliš světlá, nebo příliš tmavá).

Manuální režim

V manuálním režimu je třeba nastavovat čas expozice, clonu i ISO. Někomu, kdo ještě s expozicí moc nekamarádí a fotografovat teprve začal to může být trochu oříšek. Na druhou stranu expozici můžete takto rychle porozumět. Zkušení fotografové manuální režim pro dlouhé expozice preferují mnohem víc, protože se nemusí spoléhat na expozimetr fotoaparátu, který někdy trochu nefunguje. Focení v režimu Manual může být sice zdlouhavější, ale budete mít expozici plně pod kontrolou.

Kdy fotografovat dlouhou expozici

Dlouhá expozice zlatá hodina
Dlouhá expozice zlatá hodina

Fotit dlouhou expozici můžete kdykoliv. Je dobré si uvědomit, že v každé části dne dosáhnete jiných výsledků. Můžete fotit v noci, například světla aut nebo hvězdy. Ve dne můžete fotit třeba pohyb lidí na přelidněném náměstí nebo tekoucí vodu. To, kdy budete moci fotit dlouhou expozici ovlivňuje i vaše výbava. Jestli nemáte ND filtr, tak si ve dne moc nezafotíte. Když budete chtít fotit ve dne, a nemáte ND filtr, tak nevěšte hlavu – existuje tu jedna možnost. To je jít fotografovat brzy ráno nebo k večeru, kdy bude zapadat slunce. V tuto dobu je venku docela málo světla, a vy tak budete moci nastavit delší expoziční čas. O focení dlouhé expozice ve dne najdete na našem webu článek, odkaz je tady.

Režim BULB aneb když 30 sekund nestačí

Možná jste se při focení dlouhé expozice setkali s limitem třiceti sekund. Tento (nebo jiný) limit na foťácích skoro vždy bývá, ale je tu jedna možnost, jak ho obejít. V režimu Manual při nastavování času můžete nastavit režim BULB. Ten vám dovolí mít expoziční čas tak dlouhý, jak chcete. Třeba i několik hodin. Využijete ho při focení hvězd, tekoucí vody, mraků nebo třeba ohňostrojů. Při několikahodinové expozici asi nebudete chtít stát celou dobu vedle foťáku a držet spoušť. Naštěstí se díky dálkové spoušti, kterou jsem už jednou zmiňoval, můžete tomuto vyhnout. V režimu BULB s dálkovou spouští to funguje jinak než bez ní. Stačí vám totiž jen jednou zmáčknout tlačítko pro to, aby se otevřela závěrka, a když ho stisknete znovu, závěrka se zase zavře. Bezdrátovou dálkovou spoušť najdete na tomto odkaze.

Jak dlouhé expozice využít

Využití má dlouhá expozice docela hodně. V další části jsem sepsal ty nejzajímavější a nejznámější. Představivosti se meze nekladou, tak můžete zkusit vymyslet i úplně nový nápad, nebo si inspirujte těmito fotkami.

Star trails – dlouhá expozice hvězd

Star trails
Star trails

Technika dlouhé expozice odemyká úplně nové a vzrušující možnosti. Fotit se dá vše, co se hýbe. A jelikož se hýbou i hvězdy, tak se dají dlouhou expozicí nádherně fotit. Protože se hvězdy pohybují opravdu pomalu, expoziční čas bude dlouhý. Když budete chtít docílit dlouhých čar, může se čas protáhnout až do řádu hodin. Můžete tedy nastavit několikahodinový expoziční čas, dát foťák na stativ a čekat. Mně tato varianta přijde poněkud riskantní, protože když fotku špatně naexponuju, ztratím hodiny času. Protože jsem se o focení hvězd dlouhou dobu zajímal, objevil jsem ještě jeden způsob, jak takové fotky fotit. Jde o sériové snímání. Ve fotoaparátu nastavíte, aby v nějakém časovém intervalu vyfotil fotku. Foťák jich za vás vyfotí několik stovek, a pak je v počítačovém programu spojíte do jedné. Výhodou je, že máte expozici plně pod kontrolou.

Dlouhá expozice mraků

Dlouhá expozice mraky
Dlouhá expozice mraky

Tohle využití ocení pravděpodobně nejvíc krajinářští fotografové. Mraky focené s dlouhým časem totiž vypadají náramně. Fotkám dodávají dynamičnost a dramatičnost. Navíc tím, že se obloha neustále mění a pohybuje, nikdy nevyfotíte stejnou fotku. Vždy budou mraky vypadat trochu jinak. Při focení mraků je důležité přemýšlet nad rychlostí závěrky. Někdy se mraky pohybují rychle a v tom případě vám bude stačit kratší čas. Naopak pokud se moc nepohybují, budete muset jít s expozičním časem do několika minut. Fotografii můžete ozvláštnit lidským elementem, třeba jako na fotce výše.

Rozmazání vody

Dlouhá expozice voda
Dlouhá expozice voda

Focení vody dlouhým expozičním časem je velmi populární. Nejčastěji se setkáte s fotkami vodopádů. O focení vodopádů je na našem webu článek, jmenuje se 5 tipů jak fotit vodopád. Najdete tam vše, co potřebujete o focení vodopádů vědět. Například potřebné vybavení a další tipy. Avšak focení vody není jenom o vodopádech. Zkuste fotit i u řeky, jako na fotce výše. Opravdu skvělých a netradičních fotek pak můžete dosáhnout u moře. S dlouhým expozičním časem se vlny změní v mlhu a někdy ani nepůjde poznat, že fotíte u moře. U moře můžete vyzkoušet i techniku fotografování Panning, s kterou vytvoříte příjemné minimalistické snímky. Když budete plánovat dovolenou u moře, foťák rozhodně nezapomeňte!

Světla aut – dlouhá expozice

Dlouhá expozice aut
Dlouhá expozice aut

Tohle je nestárnoucí klasika. Focení světel aut v noci vyzkoušel snad každý fotograf začínající s dlouhou expozicí. A pravdou je, že tyhle fotky působí skvěle. Můžete tak moc hezky ozvláštnit fotky ve městě. Fotit auta však nemusíte jen v noci. Ve dne vypadají taky velmi zajímavě, ale nevyniknou tak moc samotné světla aut. Každopádně budete potřebovat už výše zmíněný ND filtr. Ve dne se vám navíc může povést zachytit společně s auty i pohyb mraků.

Pohyb lidí

Pohyb lidí
Pohyb lidí

Pohyb je obecně ve fotografování těžké zachytit. A je tomu tak i u focení lidí. Dlouhá expozice je technika, která vám se znázorněním pohybu skvěle pomůže. Fotit můžete jednotlivé postavy nebo se můžete fotografovat vytížená místa ve velkých městech a fotit tak velké skupiny lidí. Obojí bude vypadat skvěle. Je potřeba myslet na to, že aby z postav vznikla pouze šmouha, musíte mít nastavený kratší čas (maximálně do 5 sekund, spíš méně). Protože když nastavíte delší čas, lidé z fotek úplně zmizí a nevzniknou z nich ani šmouhy. Toho můžete využít na přelidněných památkách – nastavíte minutovou expozici a hned „odstraníte“ z fotky většinu lidí.

Kreslení světlem

Kreslení světlem
Kreslení světlem

Tohle je jedno z nejjednodušších a zároveň nejkreativnějších využití dlouhé expozice. Počkejte si na večer, vytáhněte baterku, nastavte si dlouhý expoziční čas a hrejte si! Vytvářet můžete abstraktní fotky, nebo můžete baterkou něco nakreslit či napsat nějaký originální vzkaz. Meze se opravdu nekladou a čím budete před objektivem mávat je úplně jedno. Může to být prskavka, baterka telefonu nebo cokoliv jiného. A budete opravdu „kreslit světlem“, protože slovo fotografie se skládá z řeckých slov fōtos a grafé, což v překladu znamená světlo a kreslit. Když to dáme dohromady, vznikne nám kreslení světlem.

Panning

Panning
Panning

Metoda panning je jedna z nejzajímavějších technik focení. Využívá dlouhé expozice – nejčastěji do řádu sekund. Při této metodě v podstatě foťákem sledujete pohyb objektu, třeba auta nebo motorky. Vyfotit skvělou fotku není vůbec jednoduché, proto se raději přečtěte náš článek Panning – aneb jak fotit pohyb. Dostanete užitečné tipy a zjistíte tam, jaké vybavení potřebujete.

Ohňostroje

Fotografování ohňostrojů je pro mnohé fotografy oříšek. Když si o něm něco přečtete, vsadím se, že už vám nebude dělat problém. Dlouhá expozice je totiž klíčem k focení ohňostrojů. Ve článku Jak na fotografování ohňostrojů se dozvíte všechno, co potřebujete vědět. Po přečtení bude umět fotit ohňostroje i úplný začátečník. Najdete tam taky vybavení, které budete potřebovat, i návod, jak nastavit expozici.

Ocelová vlna – Steel wool

Steel wool
Steel wool

Fotografování ocelové vlny využívá dlouhé expozice na zachycení pohybu ohně a létajících jisker. K focení potřebujete ocelovou vlnu, zapalovač nebo baterku s kterou vlnu zapálíte, lano a něco, kam hořící ocelovou vlnu dáte (často se využívá kovový šlehač – pozor, nepoužívejte plastový, protože by shořel). Samotné focení je celkem nebezpečné, tak si dejte pozor, aby vedle vás nic nechytlo, protože jiskry budou lítat všemi směry. S touto technikou se opět meze nekladou. Točit s hořící vlnou můžete kdekoliv, kde to je jen trochu možné. O focení s ocelovou vlnou pro vás připravujeme článek (je to totiž opravdu obsáhlé téma), tak nás sledujte na sociálních sítích, aby vám nic neuteklo.

Portréty

Portrét dlouhá expozice
Portrét dlouhá expozice

Už jsem vám ukázal pár případů, jak se dá dlouhá expozice využít. Někdy byli součástí i lidé, tak proč se nezaměřit i na portréty! Dlouhá expozice otevírá dveře i novým nápadům v portrétní fotografii. Nebojte se tuto metodu vyzkoušet a rozhodně se nenechte rychle odradit. První pokusy nemusí vypadat úplně dobře, ale postupně se to bude zlepšovat. U focení se zaměřte se na světlo, odkud a jak svítí, jakou má barvu a podobně. Když s tím budete pracovat, vaše fotky budou jen lepší a lepší.

Dlouhá expozice – závěr

Ve focení dlouhé expozice se budete zlepšovat tím, že budete znát teorii a taky že budete fotit. V různých podmínkách budete muset nastavit vždy jinou expozici, takže se zlepšíte i v nastavování a pochopení expozice. To, co dělá dlouhou expozici zajímavou je, že nikdy nevyfotíte dvě stejné fotky. Mraky se nikdy nebudou pohybovat stejně, auta nikdy nepojedou úplně stejně a podobně. Doufám, že vás tento článek nadchl do různých technik fotografování, které se s dlouhým časem závěrky pojí. Jestli máte nějaké dotazy, nebojte se zeptat v komentářích, rád vám poradím. Nezapomeňte sledovat naše sociální sítě – na Facebook a Instagram přidáváme zajímavosti ze světa fotografování a taky příspěvky, když na našich stránkách vyjde nový článek. Přejeme vám dobré světlo!

Fotograf, blogger, nadšenec do počítačů a grafiky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *