5 způsobů, jak dělat retuš portrétu

Retuš portrétu

V tomto článků vám popíšu pět různých způsobů jak retušovat fotky. Budeme pracovat v programech společnosti Adobe a v jedné mobilní aplikaci. Nejprve si ukážeme jednoduchou retuš v programu Lightroom, pak další metody v Photoshopu a nakonec jednoduché retuše v aplikaci Snapseed. Metody si ukážeme na retuši portrétu, protože je to asi nejčastější situace, kdy budete retuše dělat. Tak pojďme na to!

1. Retuš v Lightroomu

Lightroom je program, který vznikl na upravování fotek. Funguje skvěle na upravování expozice a barev, a právě proto v něm pracují snad všichni profesionální fotografové. Oproti Photoshopu je Lightroom na úpravy fotek jednodušší a přehlednější. Nabízí taky dva jednoduché způsoby jak retušovat. Je jich sice méně než ve Photoshopu, ale dá se s nimi pracovat. Tady jsou.

Retušování pupínků

Retuš Lightroom
Retuš Lightroom

Retušování je v Lightroomu vyřešeno nástrojem Spot Removal (tip: můžete ho zapnout klávesovou zkratkou „Q“). Nástroj nabízí dva režimy – Clone a Heal. Na retušování vám doporučuji nastavit režim Heal. Další vlastnosti, které můžete nastavit jsou velikost štětce (Size), jak bude štětec tvrdý (Feather) a viditelnost změn (Opacity). Velikost nastavujte podle situace – někdy budete chtít menší a někdy větší štětec. Co se týče nastavení Feather, je dobré mít nastavení okolo 50. Opacity nastavte na 100.

Retuš Lightroom
Retuš Lightroom

Samotné retušování probíhá tak, že vyberete štětcem oblast, kterou chcete retušovat a program automaticky vybere podobné místo z fotky a podle toho jej doplní. Místo, ze kterého program doplňuje se dá změnit. Když zvolíte retušovanou oblast, tak se automaticky vedle vytvoří podobná oblast. Podle této oblasti Lightroom fotku „opravuje“. A vy ji můžete přetáhnout jinam, pokud se vám nebude automaticky zvolené místo líbit.

Tento nástroj používejte hlavně na pupínky nebo vyrážky, na větší retušování je vhodnější Photoshop, který vám nabízí více možností, a navíc při práci ve Photoshopu budou retuše vypadat lépe a přirozeněji. Lightroom tedy doporučuju jen na menší a rychlé úpravy.

Vyhlazení pleti

Retuš pleti Lightroom
Retuš pleti Lightroom

Další věc, s kterou si můžete v Lightroomu poradit je vyhlazení pleti. Toho dosáhnete s nástrojem Adjustment Brush (klávesová zkratka K). Se štětcem pak vybarvíte části obličeje, které chcete zjemnit. Vyhněte se oblastem, které chcete nechat ostré (jako oči, obočí, vlasy, rty atd.). Na kontrolu, které oblasti jste označili, si můžete danou část nechat vybarvit. To uděláte tak, že zaškrtnete možnost Show Selected Mask Overlay, kterou najdete v dolní liště, nebo jednoduše zmáčkněte „O“, které má úplně stejnou funkci.

Až budete mít označeno, nastavte hodnotu Texture do mínusových hodnot. Jak moc ji nastavíte je na vás, protože záleží, jak chcete pleť vyhladit. Osobně bych volil hodnoty kolem -20. V některých verzích Lightroomu tahle funkce není. Jestli je tohle i váš případ, používejte místo Texture funkci Clarity (postup je stejný).

2. Retuš ve Photoshopu – záplata

Nástroj záplata
Nástroj záplata

Způsobů jak retušovat je ve Photoshopu docela hodně. Jako první vám představím funkci záplata. Najdete ji v levém panelu společně s nástrojem bodový retušovací štětec a dalšími. Až záplatu vyberete, zkontrolujte, jestli máte v horním panelu nastavené tyto parametry (jako na fotce) – Záplata: Normální, Zdroj, Rozptýlení: 5.

Retuš Nástroj záplata
Retuš: Nástroj záplata

Záplata funguje podobně jako Spot Removal v Lightroomu. Nejprve označíte místo, které chcete vyretušovat. Tentokrát to neděláte „štětcem“, ale danou oblast označíte jako nástrojem laso. Pak oblast přetáhnete někam, kde je pleť bez pupínků. Tímto způsobem můžete vyretušovat všechny pupínky. Dejte si ale pozor, abyste neodstranili z obličeje něco, co je pro člověka charakteristické. Nesnažte se například odstranit mateřská znamínka a tak podobně.

Abyste měli v používání záplaty jasno, podívejte se na tohle video. Uvidíte tam, jak přesně se záplata používá.

Používání záplaty

3. Retuš ve Photoshopu – razítko

Nástroj klonovací razítko (anglicky clone stamp) je další způsob, jak retušovat. S klonovacím razítkem si poradíte hlavně s pupínky a vráskami. Razítko najdete opět v levém panelu, nebo stačí zmáčknout klávesu S. Co se týče nastavení, Krytí (Opacity) nastavte na 100%, Hustotu (Flow) na 20% a Vzorkovat: Současná a pod ní.

Nová vrstva
Nová vrstva

Vždy, když budete s razítkem pracovat, je dobré vytvořit novou prázdnou vrstvu. Tlačítko na vytvoření najdete vpravo dole, kde vidíte na obrázku výš. Tím, co jsme teď udělali, jsme si vytvořili takovou pojistku. Protože, kdyby se nám úpravy, které uděláme nelíbily, tak můžeme vrstvu skrýt a jednoduše jedním kliknutím úpravy vzít zpět.

Samotné retušování probíhá tak, že si nejprve najdete část fotky, kterou chcete retušovat. Řekněme, že se chceme zbavit vrásky na čele. Jako první podržím klávesu Alt a kliknu myší na místo, které je poblíž vrásky. Pak už stačí jen přejet přes vrásku a ona zmizí. Opět se snažte neodstranit všechny vrásky, protože obličej pak bude působit nepřirozeně. Nepřirozenosti se můžeme vyhnout i tak, že vrstvě kterou jsme si na začátku vytvořili změníme krytí (opacity). Zkuste změnit hodnotu třeba na 50%, vrásky budou více viditelné než po úpravách, ale méně než před nimi.

Používání tohoto nástroje vám zase ukážu na videu.

Používání klonovacího razítka

4. Retuš ve Photoshopu – zesvětlit a ztmavit

V této části vám ukážu metodu, která vyrovná světlost pleti. Zbavíme se tak nepříjemných odlesků a taky tmavých částí fotky (kruhů pod očima). Kruhy pod očima nejsou úplně jednoduché vyretušovat, ale s touto technikou to zvládnete rychle. Retušování odlesků a tmavých částí rozdělím, aby to bylo více přehledné. Pokud pracujete ve Photoshopu v angličtině, najdete názvy zesvětlit a ztmavit jako brighten a darken.

Zbavujeme se odlesků

Odlesky na pleti jsou skoro vždycky a většinou nepůsobí zrovna dobře. Prvním krokem ke zbavení se odlesků je opět vytvoření nové vrstvy. Vrstvu si můžete pojmenovat třeba „ztmavit“, aby byla vaše práce přehlednější. Dalším krokem je ve volbách prolnutí nastavit režim „Ztmavit“. Pak zvolíte nástroj klonovací razítko a vyberete vzorek (podržením klávesy Alt a stisknutím myši) hned vedle odlesku. Pak už jen přejedete myší přes světlou část a máte hotovo.

Zbavujeme se kruhů pod očima

Kruhy pod očima se moc retušovat nedají, pokud neznáte tuto techniku. Já jsem dlouhou dobu hledal, jak retušovat kruhy pod očima, než jsem přišel na tento způsob. Myslím, že je opravdu efektivní a vypadá přirozeně. Prvním krokem je vytvořit novou vrstvu, můžeme ji pojmenovat jako „zesvětlit“. Pak nastavte volbu prolnutí „Zesvětlit“. Kliknete na nástroj klonovací razítko, nebo zmáčknete klávesovou zkratku S. Pak vyberete obdobně klávesou Alt vzorovou část fotky a kruhy pod očima překreslíte. Aby vám bylo všechno úplně jasné, můžete se podívat na video, kde jsem takovou úpravu dělal. V první části tam najdete i upravování odlesků, v druhé pak retuš zlověstných kruhů pod očima.

Video – zesvětlit a ztmavit

5. Retuš v aplikaci Snapseed

Protože všichni fotografové nemají k dispozici aplikace jako Lightroom a Photoshop, zahrnul jsem do výběru způsobů i aplikaci Snapseed. Snapseed je mobilní aplikace od společnosti Google, kterou najdete na iOS i na Androidu. Takže ji může používat v podstatě každý, kdo má chytrý telefon. Snapseed je jedna z nejlepších editovacích aplikací na telefony a nabízí i funkci retušování. Retušování najdete v nabídce nástrojů pod názvem Healing. Retušování je velmi intuitivní. Přibližováním a oddalováním fotky měníte velikost retušovacího štětce, pak už jen prstem volíte, co chcete vyretušovat. Celý postup si můžete pustit opět ve videu.

Upravování a retušování v mobilní aplikaci je rozhodně užitečný nástroj pro začátečníky nebo když potřebujete retuše zvládnou rychle a nemáte přístup k počítači. Kvalita retuše je celkem slušná, ale raději bych doporučoval přesnější retušování ve Photoshopu. Je to ale na vás. Pokud máte možnost, vyzkoušejte všechny způsoby a vyberte si ten, který vám nejvíce vyhovuje.

Tipy na retušování – souhrn

Při retušování byste si měli dávat pozor na následující věci.

  • Oddalujte fotku – Když budete retušovat, často si budete muset fotku přibližovat. Dejte si pozor na to, abyste nezapomněli se na fotku někdy podívat i z dálky. Je to kvůli tomu, že když máte fotku přiblíženou, tak ji vnímáte jinak, než když ji vidíte celou. Mohli byste tak udělat nějaké úpravy, které nebudou působit dobře a budou nepřirozené.
  • Neodstraňujte charakter člověka – Jsem si jistý, že jste se už někdy setkali s fotkou člověka, na které ani trochu nevypadal tak, jak vypadá ve skutečnosti. Příčinou jsou retuše, které někdo přehnal. A je důležité, abyste to nepřehnali taky. Neodstraňujte žádné věci, podle kterých se dá daný člověk poznat – třeba mateřská znaménka a podobně. Dejte si pozor i na vrásky, protože když je odstraníte úplně, obličej nebude přirozený a fotografie nebudou vypadat dobře.
  • Nepoužívejte jednu metodu, ale všechny dohromady. V článku jsem vám ukázal pět způsobů, jak se dá retušovat. Je užitečné je znát všechny techniky, protože se může stát, že nebudete mít možnost nějaký ze způsobů použít. Dobré je všechny metody kombinovat a vždy zvolit tu, která se na danou situaci nejvíc hodí. Retušovat fotky ze svatby asi nebudete v mobilní aplikaci, ale rychlou retuš na výletu na telefonu hravě zvládnete. Retušování v počítači zvolte, pokud musí být fotky opravdu dobře upravené – třeba při zakázkách atd.

Závěr

Doufám, že se vám článek líbil a vše jste z něj pochopili. Pokud máte nějaké dotazy, které se týkají nebo i netýkají retuší, klidně napište do komentářů. Rád vám odpovím 😉 Nezapomeňte nás sledovat na Instagramu a Facebooku, přidáváme tam pravidelně příspěvky o nových článcích nebo o zajímavostech ze světa fotografování. Přečtěte si dál náš článek Focení starými skly – kouzlo starých objektivů nebo třeba Chyby při focení, které děláte pravděpodobně i vy. Na fotkách byla skvělá modelka, herečka a moderátorka Anna Bangoura, díky! Přejeme vám pěkné světlo!

Fotograf, blogger, nadšenec do počítačů a grafiky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *