Chyby při focení, které děláte pravděpodobně i vy

Chyby při focení

Je potřeba na začátek říct, že chyby jsou úplně normální věc. Chyby při focení dělá každý a není se za co stydět. Je ale potřeba zjistit, kde chyby děláte, a poučit se z toho. Protože jen uvědomění a poučení se z nedokonalostí vás ve focení posune a stane se z vás lepší fotograf. Proto jsem sepsal článek, kde vám představím nejčastější chyby, které fotografové dělají. Sáhl jsem si taky do svědomí a zamyslel se nad tím, jaké chyby jsem dělal (a dělám). V tomto článku vám řeknu, jak ty nejčastější chyby vznikají a hlavně to, jak se jim vyvarovat.

1. Přepalování fotek

Chyby při focení
Chyby při focení

Jedna z častých chyb je ztráta detailů ve světlé části snímku (highlights) nebo ve stínech (shadows). Většinou to vzniká když fotíte scénu, která má velký dynamický rozsah. To znamená, že fotíte něco, kde je hodně světla a málo světla zároveň. Typickým příkladem je focení v interiéru s oknem. Uvnitř pokoje je méně světla než venku, takže fotka bude vypadat tak, že okna budou úplně bílá (přeexponovaná, přesvětlená). Tato situace se stala i ve snímku výše. Co s tím? Jak fotit, abychom získali detaily a kresbu i ve světlých částech fotky?

Nejjednodušší způsob je fotku podexponovat (vyfotit tmavou). Fotka bude vypadat tak, že z okna půjde normálně vidět ven a zbytek pokoje bude tmavý. Potom v editovacím programu snímek zesvětlíte a budete mít dobře naexponovanou fotku. Tento způsob funguje jen pokud fotíte v formátu RAW. Je to kvůli tomu, že RAW zachycuje detaily i v podexponovaných částech fotky, a vy díky tomu budete moci zesvětlit tmavé části fotografie (stíny). S formátem JPEG by vám to moc nešlo.

2. Nesoustředíte se na světlo

Postava na ulici
Postava na ulici

Věřte mi, že výborné světlo je základem výborné fotky. A když říkám, abyste ho hledali, tak nemyslím něco jako hledání pokémonů. Tak hezké světlo nenajdete. Za nejlepší světlo považují fotografové zlatou hodinu. Ta nastává těsně po východu slunce a těsně před západem. Slunce je v tu dobu nízko nad obzorem a vrhá na zem žluto-oranžové paprsky, které vypadají na fotkách moc hezky. Nebojte se ani focení odpoledne, kdy je světlo tvrdé (to znamená, že vytváří ostré a tmavé stíny). Každé světlo můžete využít ve svůj prospěch, ale musíte s ním pracovat. Tvrdé světlo je složitá disciplína, která je hlavně pro zkušené. Více informaci o tvrdém světle najdete tady.

Pro začátečníky je rozhodně lehčí fotit ve zlaté hodině a obecně s měkkým světlem. Je to něco, na co by se měli soustředit. O zlaté hodině jsme pro vás napsali článek, kde najdete všechny potřebné informace, abyste ji mohli využít co nejvíc. Využití světla zlaté hodiny je nepřeberné. Fotit můžete třeba portréty, které vypadají nádherně a mají výbornou atmosféru. Zkusit můžete i focení krajiny a mnoho dalšího. Odkaz na článek o zlaté hodině je tady.

3. Kompoziční chyby při focení

Zlatý střed
Zlatý střed

Špatná kompozice patří mezi nejčastější chyby při focení, kterých se fotografové dopouštějí. Pravidla správné kompozice jsou něco, co by měl znát opravdu každý fotograf. A je jedno, jestli je dodržuje nebo ne. Základní pravidla asi dokážete vyvodit sami. Jde třeba o to, aby byl horizont ve vodorovné poloze. Pak tu jsou pravidla, která už nejsou tak intuitivní, ale jsou taky důležitá. Jde například o pravidlo třetin a pravidlo zlatého řezu. Pravidlo třetin určuje, v jaké části fotky má být umístěn horizont, aby vypadal snímek co nejlépe. Pravidlo zlatého řezu (někdy taky zlatý střed) zase říká, kde by se měl nacházet hlavní objekt. Možná jste už o nich někdy slyšeli. Pokud byste se o ně chtěli zajímat více, přečtěte si článek, který tyto dvě pravidla jednoduše a jasně popisuje. Odkaz na článek najdete tady.

4. Nezálohujete fotky

SD karty detail
SD karty detail

Asi to není něco, co byste čekali v tomto článku, ale je to důležitější, než si myslíte. Je totiž jedna z chyb, kterou fotografové dělají v jednom kuse. Většinou se tomu nepřikládá velká váha, dokud svoje fotky (data) neztratíte. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že to není nic příjemného. Obzvlášť, když se to stane na nějakém důležitém focení. Na mysli mám třeba svatbu, protože tyto okamžiky už znova nikdy nezachytíte. Proto je dobré svoje fotky pravidelně a dobře zálohovat. SD karta není dokonalá a může se lehce porouchat a přestat fungovat. Jestli někdy budete mít problém s SD kartou, přečtěte si náš článek, který vám ukáže postup na obnovu fotografií. Odkaz na tento článek je tady.

Co se týče samotného zálohování, ideální je zálohovat na cloud. Cloud je vzdálené internetové úložiště, kam fotky nahrajete a budete mít téměř jistotu, že o ně nepřijdete. Navíc budete mít přístup k fotografiím odkudkoli a z jakéhokoli zařízení. Zálohovat se dá i na pevný disk, ale ten se může taky porouchat nebo ho můžete ztratit. Cloud je tedy spolehlivější, ale při velkém objemu dat budete asi muset zaplatit nějaký poplatek. Další možností je tyto dva způsoby zálohování kombinovat. Zkrátka něco nahrajete na disk, něco na cloud.

5. Moc nebo málo upravujete

Chyby při focení Příliš upravená fotka
Příliš upravená fotka

Fotografy jde rozdělit do tří skupin. První skupina fotky neupravuje vůbec. Jsou to většinou začátečníci. Druhá skupina upravuje fotky zase trochu moc. Třetí je upravuje, tak jak se upravovat mají. Jsou to většinou pokročilejší fotografové. Na správnou míru upravování fotek si musí přijít každý sám. Myslím, že všichni začátečníci nejprve neupravují, a pak někteří upravují zase moc. Najít balanc není jednoduché a potřebuje to čas, cvik a zkušenosti. Pojďme se podívat na to, čím se vyznačují fotky, které jsou pře-editované. Nejčastějším problémem jsou barvy. Stejně jako ve fotce, kterou můžete vidět výš. V této fotce jde hlavně o nebe, které je nepřirozeně modré. Právě sytost barev bývá častým problémem. Další nešvar je moc velké používání funkce clarity (jasnost, čirost). Která dělá fotky kontrastnější a nepřirozeně ostřejší. Pokud se něčemu při editování vyhýbat, jsou to hlavně tyto dva problémy.

6. Špatné nastavení vyvážení bílé

Vyvážení bílé
Vyvážení bílé

Čas od času se setkáte s žádostí o úpravu nějaké fotky, protože to jinému fotografovi nejde. První věc, na kterou byste se měli podívat je vyvážení bílé. To je totiž jedna z nejčastějších příčin nehezky upravených fotek. Vyvážení bílé (White Balance – zkráceně WB) totiž ovlivňuje všechny barvy na fotce. Určuje, jak budou barvy fotky studené nebo teplé. Fotoaparát ji většinou nenastavuje úplně špatně, ale je dobré ji umět doladit, protože někdy (hlavně večer) ji moc nastavit neumí. To, abyste mohli v postprodukci vyvážení bílé upravovat, dovoluje fotografování v RAW formátu. RAW formát představuje surová data, která je potřeba ještě vyexportovat (uložit) v programu na upravování fotek. RAW má velkou výhodu, že jde mnohem lépe upravovat. Nevýhodou je, že zabírá více místa, než formát JPEG. Osobně fotografování do RAWu doporučuju. Nabídne vám více možností s fotkou něco udělat, když se úplně nepovede vyfotit hned ve foťáku.

7. Váš objekt nevyčnívá

Jsem si jistý, že už jste někdy vyfotili fotku, kde toho bylo prostě moc. Většinou jde o fotky ve městě, kde je hodně rušivých elementů – sloupy, semafory, elektrické vedení a tak dále. Při fotografování je důležitá jedna věc. Aby bylo jasné, co fotíte a aby nic případného diváka od fotky nerušilo. Je potřeba se rušivým prvkům vyhýbat co nejvíce. Někdy to není jednoduché a jsou i případy, kdy to prostě nejde. Pro příklad se podívejte na fotky výše. Ta první (bez úprav) působí o hodně komplikovaněji, než ta druhá (upravená). Druhá fotka je mnohem čistější a nic vás při pohledu na snímek neruší. V tomto konkrétním případě bylo třeba fotku vyretušovat. A to celkem hodně. Ve specifických případech jde ale ke zjednodušení přistupovat jinak. Například při focení portrétů stačí nastavit nízké clonové číslo. To zapříčiní rozmazání pozadí, které bude mít podobný efekt jako retuše. Vaši fotku zjednoduší a udělá ji více „čistou“.

8. Histogram

Histogram
Histogram

Histogram je další věc, které hodně fotografů nevěnuje pozornost. Je to hlavně kvůli tomu, že vypadá složitě. Ale věřte mi, že není. Je to ve výsledku opravdu užitečný nástroj, který je potřeba ovládat. Histogram vám totiž řekne, jestli je fotka moc tmavá, moc světlá nebo tak akorát. Asi si říkáte, že to můžete ověřit hned po vyfocení fotky na displeji. Z mé zkušenosti (a zkušeností hromady dalších fotografů) jsem zjistil, že svým očím a hlavně LCD displeji foťáku nemůžete věřit. Hodně krát se mi při focení stalo, že jsem se podíval na fotku na displeji a řekl jsem si, že to vypadá skvěle. Pak jsem ale přišel domů, otevřel jsem fotografii v počítači a nestačil se divit. Fotky na malé obrazovce vypadají prostě jinak a je třeba s tím počítat. Předejdete tak nepovedeným fotkám. Proto jsem zařadil do tohoto článku i histogram – nevěnování pozornosti histogramu patří mezi významné chyby při focení. O histogramu si přečtěte tady.

Chyby při focení – závěr

Nejčastější chyby při focení jsem vám popsal. Na vás teď je, abyste si z článku vzali co možná nejvíc a neopakovali chyby, které jsem tady zmiňoval. Každý fotograf chyby dělá, troufám si říct neustále. Vaším cílem by mělo být se z těchto chyb poučit. Když se pak podívat za několik let na staré fotky, uvidíte tam posun, který jste ve focení udělali. Chyby tedy nejsou nic špatného, ba naopak. Jsou důležité, abyste se mohli zlepšovat.

A jestli se chcete ještě něčemu přiučit, podívejte se na Skillshare. Je to služba, kde najdete kurzy o focení a o různých kreativních oborech (malování, animace, design). Skillshare si můžete vyzkoušet na 7 dní zdarma a troufám si říct, že i za těch sedm dnů se naučíte spoustu nových věcí.

Přejeme vám dobré světlo a uvidíme se u dalšího článku!

Fotograf, blogger, nadšenec do počítačů a grafiky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *