Zlatý řez (zlatý střed) a pravidlo třetin – kompozice

Zlatý řez

Co je to zlatý řez? Zlatý řez (nebo pravidlo třetin/zlatý střed) je jedno z základních kompozičních pravidel v umění. Obsahují ho fotografie, najdete ho ale i v jiných uměleckých dílech. Kompoziční pravidla je dobré znát, protože se díky nim můžete ve fotografování zlepšit. Zlatý řez je jedno z nejjednodušších kompozičních pravidel – pochopí ho úplně každý 😉 Tak pojďme na to!

Co je to zlatý řez

Představte si, že rozdělíte fotku na 9 stejně velkých částí – nakreslíte dvě čáry vodorovně a dvě svisle. V pravidlu zlatého řezu nám jde o to, abychom umisťovali hlavní objekt fotky do průsečíku pomyslných čar. Mnoho fotografů se tomuto pravidlu brání, protože fotky můžou někdy působit příliš uměle, i přesto ho velká část z nich nevědomě používá. Objekt totiž nedávají doprostřed a ani úplně na kraj snímku.

Proč zlatý střed používat

Pokud objekt opravdu umístíte do jednoho z průsečíků, tak bude fotografie zpravidla působit vyváženěji. Přirozeně máme potřebu hlavní objekt umisťovat do středu fotografie, ovšem když ho umístíme trošku více do kraje, tak bude fotka (většinou) působit atraktivněji.

Pravidlo třetin

Zlatý řez a pravidlo třetin jsou si velmi podobné a možná se vám časem spojí do jednoho pravidla (jako mně). V pravidlu třetin jde o to, že se snažíte umístit horizont do první nebo druhé třetiny fotky. Samozřejmě to nemusíte brát přesně a mít špatnou náladu, když horizont nebude v jedné z třetin. Nejde o to, horizont umístit přesně, jde v podstatě o to, ho neumístit doprostřed.

Všimněte si taky, že jedna z fotek v zlaté hodině a druhá v modré hodině. Jestli nevíte, co to znamená nebo se o nich chcete dozvědět více, můžete si přečíst náš článek, který se zlaté hodině věnuje – odkaz zde nebo ten, který se věnuje modré hodině – odkaz zde.

Závěr

Zlatý střed
Zlatý střed

Je dobré tyto kompoziční pravidla znát, ale neomezujte se nimi. Někdy se stane, že fotka, kde umístíte objekt do zlatého řezu, bude vypadat nepřirozeně a vyumělkovaně. Proto je dobré občas na tyto pravidla zapomenout, i přestože na ně klade mnoho fotografů velkou váhu. Ve většině případů bude zlatý řez a pravidlo třetin fungovat dobře. Doufám, že se vám článek líbil a přeji vám dobré světlo!

Pokračovat ve čtení můžete třeba se článkem o expozici nebo článkem, který vám představí 5 tipů na focení zvířat. Na fotografiích jste mohli vidět our_dog_amy.

Fotograf, blogger, nadšenec do počítačů a grafiky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *