Jak sledovat a fotografovat Geminidy v 2020

Meteorický roj Geminidy

Geminidy jsou meteorický roj, který můžeme pozorovat v první polovině prosince. Jedná se o jeden z nejlepších meteorických rojů roku. V jeho maximu je možno pozorovat až 120 meteorů za hodinu. Geminidy jsou velmi výjimečné i tím, že bývají barevné. Většina „padajících hvězd“ je bílých, setkáte se ale i s žlutými, zelenými, modrými i červenými.

Kdy je maximum Geminidy 2020

Viditelné budou od 4. do 18. prosince. Maximum meteorického roje Geminidy 2020 bude v noci z 14.-15. prosince. V roce 2020 budou ideální podmínky na pozorování a fotografování, protože Měsíc bude v novu a nebude na obloze rušit.

Jak meteorické roje pozorovat

Na pozorování noční oblohy jsou ideální tmavé místa bez pouličního osvětlení. Pravou tmu už v České republice asi nenajdete, každopádně jsou pořád místa, na kterých se vyplatí pozorovat. Pokud vás žádné ideální místo nevypadá, můžete se podívat na tuto mapu, která vám ukáže mapu ČR s světelným znečištěním. Nejlepší místa jsou zpravidla daleko od měst. Meteory uvidíte samozřejmě i ve městě, ale na místě bez světelného znečištění jich uvidíte více a víc jasněji.

Jak Geminidy fotografovat

Vodováha na fotoaparát
Vodováha na fotoaparát

Geminidy a ostatní meteorické roje je dobré fotografovat fotoaparáty. Je jedno jestli zrcadlovkou nebo něčím jiným, ale rozhodně bych upřednostnil fotoaparát než focení telefonem.

Vybavení

  • První části vaší výbavy by měl být stativ. Nejlépe stabilní a těžší. Stativ je na fotografování meteorických rojů v podstatě nutností, protože musíte nastavit co možná nejdelší expoziční čas. Dlouhý expoziční čas nastavujeme kvůli tomu, abyste měli co největší šanci meteor zachytit.
  • Jestli máte možnost fotit širokoúhlým objektivem, tak to udělejte. Širokoúhlý objektiv totiž pokryje velkou část oblohy a tím se opět zvýší pravděpodobnost, že „padající hvězdu“ vyfotíte.
  • Pomoci při focení může i dálková spoušť nebo malá vodováha. Dálková spoušť je všeobecně užitečná na fotografování dlouhých expozic, takže ji využijete i na focení meteorů. Její výhoda je, že se nemusíte dotýkat fotoaparátu a můžete fotky fotit z dálky. To eliminuje zbytečný třes a rozmazání na fotografiích, které může způsobit i stisk spouště (odkaz na dálkovou spoušť zde). Malá vodováha, kterou zasunete do sáněk na blesk, pomůže s narovnáním horizontu. Odkaz na vodováhu najdete zde.

Nastavení expozice

  • Čas expozice. S časem expozice budete muset experimentovat, než najdete ten správný. Snažte se najít co nejdelší čas, ale zároveň si dejte pozor na to, aby nebyl vidět posun hvězd (a z teček se nestaly linky).
  • ISO a clona. U clony platí pravidlo – nastavit clonové číslo co nejmenší. Pokud můžete, zvolte světelnější objektiv, budete tak moci snížit hodnotu ISO. Hodnotu ISO nastavte někde mezi 800 a 1600. Se světelnějšími objektivy můžete hodnotu spíše snížit. Vysoké ISO ale nemá dobré dopady na vaši fotku. Jaké nepříjemnost v souvislosti s vysokým ISO vznikají se dozvíte v našem článku o hodnotě ISO.
  • Ostření. Ostřete manuálně. Autofokus si se tmou většinou neporadí a vy tak předejdete rozostřeným fotkám. Můžete zkusit manuálně ostřit přes hledáček, ale chybu neuděláte ani když zaostříte na nekonečno.

Expozici vždy nastavujte podle fotografované scény a nedržte se obecných pravidel výše. Někdy může být lepší, když použijete vysokou hodnotu ISO, někdy naopak ne.

Až budete s expozicí spokojeni, tak foťte. Než vyfotíte ideální fotku podle vašich představ, bude to trvat. Možná budete muset vyfotit několik desítek nebo stovek fotek, než se vám podaří zachytit meteor v plné kráse. Takže se obrňte trpělivostí!

Souhrn a tipy

Meteorický roj
Meteorický roj

Za prvé – najděte místo s malým světelným znečištěním, uvidíte více meteorů a uvidíte je jasněji. Nezapomeňte taky na to, že si vaše oči na tmu chvíli zvykají. Může to trvat až dvacet minut, takže až dorazíte na místo tak chvíli počkejte. Snažte se proto i vyvarovat používání telefonu a jiných obrazovek (nebo alespoň nastavte jas na minimum). V neposlední řadě si hlídejte předpověď počasí. Tu nejlepší naleznete na Českém hydrometeorologickém ústavu, konkrétně na tomto odkaze. No a hlavně – Geminidy si užijte! Je to jeden z nejaktivnějších meteorických rojů a my vám přejeme, aby bylo vaše pozorování a fotografování úspěšné. Dobré světlo! 😉

Jestli se vám článek líbil, můžete si přečíst i další, třeba ten, kde dostane 5 tipů, jak co nejlépe fotit zvířata, nebo článek, který vám pomůže s fotografováním ohňostrojů.

Fotograf, blogger, nadšenec do počítačů a grafiky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *