Měkké světlo: Co to je a jak ho používat

Portrét v měkkém světle

Focení v měkkém světle v praxi většinou znamená focení v zataženu nebo oblačnu (pokud fotíte venku). Díky tomu, že světlo ze slunce musí nejprve projít přes mraky, než se dostane na k nám, tak jsou jeho vlastnosti jiné, než když na nás slunce svítí přímo. Měkké světlo má tedy řadu rysů, kterých se využívá například v portrétové fotografii. Opakem měkkého světla je světlo tvrdé. O něm najdete na našem webu celý článek. Když si ho přečtete, pomůže vám to lépe porozumět i měkkému světlu (odkaz na článek zde). Měkkému světlu se někdy říká rozptýlené světlo, anglicky ho najdete pod názvem soft light.

Co je to měkké světlo

Měkké (rozptýlené) světlo je protikladné světlu tvrdému. Pokud víte, co znamená a jak se chová tvrdé světlo, tak měkké světlo je v podstatě pravý opak. Měkké světlo je nekontrastní. Nenajdete tedy žádné výrazné stíny nebo jasy a ani ostré přechody mezi nimi (jako o tvrdého světla). Díky tomu působí jemně a zkrášluje.

Vlastnosti měkkého světla

Rozptýlené světlo má stejně jako tvrdé světlo několik vlastností. Většina toho, co platí u tvrdého světla neplatí u měkkého. Platí spíš pravý opak. Jestli tvrdé světlo charakterizoval kontrast, tak měkké naopak plochost. Velkým rozdílem je i pohled na focení portrétů. Zatímco u tvrdého světla focení portrétů není úplně populární, u měkkého je to opět přesně naopak. Rozptýlené světlo se vyznačuje i dalšími vlastnostmi – například rovnoměrnost.

Plochost

Maják v zataženu
Maják v zataženém počasí

Plochost fotografování v měkkém světle vyloženě provází. Velké plochosti si můžete například všimnout při fotografování krajin. Tato vlastnost dodává fotografiím naprosto odlišnou atmosféru, než když fotíte za slunečného počasí.

Rovnoměrnost

Při fotografování v měkkém světle si můžete všimnout, že na fotkách nejsou výrazné stíny ani jasy. Tvrdé světlo naopak vytváří velmi výrazný kontrast a tím pádem i přepálené oblasti na snímku. S tím se u měkkého světla většinou nesetkáte. Světlo je rovnoměrně rozprostřeno po celé fotce.

Měkké světlo odpouští

Jeho další výjimečnou vlastností je, že odpouští. Zní to zvláštně, ale je to tak. Měkké světlo je ideální pro fotografování portrétů právě kvůli této vlastnosti. V praxi to znamená, že jsou na obličeji mnohem méně zřetelné „nedokonalosti“ jako vrásky a vyrážky. Proto vás bude čekat mnohem méně retušování, než kdybyste fotili při tvrdém světle.

Další výhodou je, že se na obličeji nebudou objevovat tmavé a ostré stíny. Pokud se na obličeji nějaké stíny objeví, nikdy nebudou mít tak ostré přechody. Díky těmto znakům působí měkké světlo přirozeněji.

Využití měkkého světla

Portrét měkké světlo Anna Bangoura
Portrét měkké světlo – Anna Bangoura

Měkké světlo se hojně využívá v několika odvětvích fotografie. Tím hlavním je portrétová fotografie. Své využití však má i v produktové, reklamní a krajinářské fotce.

Zdroje měkkého světla

Hlavním zdrojem je slunce. Pokaždé, kdy slunce svítí přes mraky, tak venku najdeme nádherně měkké světlo, které můžeme dobře využít. Každopádně ho můžeme i „vyrobit“. Stačí, když se světlo odrazí. Docílit toho můžete tak, že světlo namíříte do stěny nebo odrazné desky, odkud se pak odrazí na fotografovaný objekt. Přesně toho jsme využili pro fotografování dvou fotek výše. Na tu první svítilo světlo přímo, při focení druhé fotky jsme světlo nejprve odrazili o stěnu.

Pro změkčení světla v ateliérech a studiích se využívají většinou softboxy. Někdy se jim taky říká taky difuzéry. Fungují v principu tak, že paprsky ze zdroje procházejí přes rozptylující materiál, který světlo dokáže výborně změkčit. Softboxy se neprodávají jen na studiová světla, ale i na blesky (tady je příklad). Se softboxy dokážete světlo lépe směrovat, ale s rostoucí velikostí rychle stoupá cena.

Dalším příslušenstvím, které vám pomůže měkkého světla v ateliéru dosáhnout jsou deštníky. I pomocí nich jste schopni světlo velmi dobře změkčit. Většinou se setkáte s dvěma druhy foto-deštníků. Prvním je deštník, který je z vnitřní strany vyroben s stříbrného materiálu, který velmi dobře odráží světlo. V tom případě se světlo nasměruje směrem do deštníku a potom se odrazí zpátky na fotografovaný objekt. Odkaz na takový deštník najdete zde. Dalším jsou deštníky, které jsou vyrobeny z propustného bílého materiálu. Když používáte tento typ deštníku (průsvitný deštník), tak musíte světlo nechat projít z venku, aby prošlo vrstvou průsvitné látky. Jejich výhodou je, že jsou většinou levnější než softboxy.

Souhrn

S měkkým světlem se setkáte hlavně při focení portrétů. Využívá se díky jeho schopnosti skrýt nedokonalosti obličeje. Setkat se ním můžete i v krajinářské nebo reklamní fotografii. Je dobré znát jeho výhody i nevýhody a díky tomu mít možnost posoudit, jestli ho při focení využít nebo ne. Přejeme vám dobře světlo! Jestli se vám článek líbil, dejte like naší stránce na Facebooku nebo nás začněte sledovat na Instagramu 😉

Jestli vás článek zaujal, můžete si přečíst třeba článek o zlaté hodině nebo o tom, jak zachránit smazané fotky z paměťové karty.

Fotograf, blogger, nadšenec do počítačů a grafiky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *