Tvrdé světlo: Co to je a jak ho používat

Stín postavy tvrdé světlo

Světlo tvoří fotografie. Jak po technické stránce, tak po té vizuální. Tvrdé světlo je jedním ze dvou základních druhů světla (druhým je měkké světlo, článek najdete zde). V tomto článku se třeba dozvíte, kdy tvrdé světlo používat a kdy je lepší se mu naopak vyhýbat.

Co je to tvrdé světlo

Tvrdé světlo (kontrastní světlo) vytváří kontrast. Na fotkách se projevuje světlými jasy a tmavými stíny, přechod mezi nimi je velmi náhlý. Díky tomu působí velmi dramaticky.

Pochází z jednoho zdroje. Příkladem může být třeba slunce – nejčastější zdroj kontrastního světla. Další zdroje najdete níže.

Díky svému charakteru nic neodpouští – je kruté. Všimněte si u portrétu výše, jak odhaluje všechny nedokonalosti obličeje. Tvrdé světlo zvýrazňuje vrásky a vyrážky. Proto se pro fotografování portrétů používá velmi málo.

Tvrdé světlo / měkké světlo

Už v prvním odstavci bylo zmíněno, že tvrdé světlo má svého „parťáka“. Měkké světlo je ale naprostým opakem a má spoustu výhod i nevýhod. Pochopit tvrdé světlo vám nestačí. Abyste začali světlo trošku lépe chápat, musíte znát oba druhy. V tomto článku se do vysvětlování měkkého světla pouštět nebudeme, protože o něm najdete na webu celý článek (odkaz zde).

Výhody a nevýhody tvrdého světla

Tvrdé světlo má řadu vlastností. Někdo může považovat v některých situacích různé vlastnosti za výhodu, někdo za nevýhodu, takže rozhodování nechám na vás. Abyste ho uměli dobře použít, potřebujete vlastností světla znát co nejvíce.

Kontrast

Začněme tedy první vlastností – kontrastem. Kontrast je pro tento typ světla velmi charakteristický. Většinou, když v tvrdém světle exponujete na jasnou část snímku, stíny budou velmi tmavé až černé. Podívejte se na fotky výše. V obou případech bylo exponováno na osvětlenou část fotky a stíny jsou podexponované.

Hloubka

Stíny postav
Stíny postav

Velké a silné stíny vytváří pocit trojrozměrnosti – hloubku. Opačné měkké světlo stíny moc nevytváří, proto mohou snímky vyfocené v zataženu vypadat ploše.

Drama

Portrét v tvrdém světle
Portrét v tvrdém světle

Tvrdé světlo vypadá dramaticky. Když chcete dramatický pocit zvýraznit, sáhněte po použití kontrastního světla.

Jak tvrdé světlo využít

Jsou fotografie, které pozvedne tvrdé světlo velmi vysoko. Bohužel jsou i chvíle, kdy dokáže fotku zničit. Toto jsou momenty, kdy může být toto světlo užitečné.

Street / pouliční fotografie

Využití tvrdého světla má své neodmyslitelné místo v pouliční fotografii. Vytváří scény, které by v měkkém světle nevynikly. Abyste těžili z využití tvrdého světla co nejvíce, snažte se využít stíny ve svůj prospěch. Dlouhé stíny se vám podaří zachytit, když je slunce nízko nad obzorem (večer nebo ráno). Právě stíny vytváří silnou dramatickou atmosféru.

Portréty

Využívat tvrdé světlo při focení lidí je pro některé fotografy skoro až nemyslitelné. Ve foto-příručkách nás všechny učí, abychom pro fotografování portrétů používali měkké světlo. Dává to smysl, protože kontrastní světlo má při fotografování portrétů velkou nevýhodu (viz níže). I přesto byste nikdy tato pravidla neměli brát jako svaté. Kreativní fotografie se stává kreativní, když prolamuje známé pravidla a zachycuje nové věci. Proto se kontrastnímu světlu nebraňte zuby nehty, někdy jste schopni ho využít ve svůj prospěch.

Černobílá fotografie

Když fotím na černobílý film, tvrdé světlo vyhledávám. V černobílé vypadá totiž skvěle. Proto zkuste i při digitálním fotografování fotky upravit černobíle, jinak zkažené fotce to může dodat druhý dech. Navíc se ještě více zvýrazní dramatický efekt snímku.

Kdy ho nepoužívat

Jsou chvíle, kdy použití kontrastního světla prostě nevypadá dobře. Při focení zjistíte, že takových okamžiků je celkem hodně. Všechny tady vyjmenovávat nebudeme, podíváme se jen na jeden hlavní případ.

Portréty – opět

Portrét - tvrdé světlo
Portrét

I přestože jsem výše psal, ať se focení portrétu v tvrdém světle nebráníte, tak byste měli být velmi opatrní. V okamžiku, kdy použijete přímé světlo na obličej člověka, tak se zvýrazní všechny nedokonalosti – od vrásek po vyrážky. Někdy toho můžete využít a obličeji dodat příběh, většinou však modelce radost neuděláte.

Zdroje tvrdého světla

Portrét - blesk
Portrét – blesk

Tvrdé světlo bývá zpravidla z jednoho zdroje. Nejtypičtějším zdrojem je slunce. Sluneční svit je nejkontrastnější v poledne, postupem dne se z něj stává „měkčí“ světlo. V zlaté hodince je slunce tak nízko, že vytváří skoro měkké světlo. Právě proto se v tuto dobu často fotí portréty.

Zdrojem kontrastního světla mohou být i umělé zdroje. Když chcete takové světlo vytvořit, skvěle poslouží blesk nebo reflektor. Použití blesku fotku většinou ozvláštní, protože zvýrazníte objekt v popředí. Blesk vám taky dovolí zvolit kratší čas expozice.

Jak tvrdé světlo změkčit

Kontrastní světlo lze „změkčit“. Stačí ho odrazit. Posloužit může odrazná deska (například tato), někdy si vystačíte jen s obyčejnou zdí. Jestli máte opravdu silný reflektor, můžete jej zkusit nasměrovat do zdi – v zbytku místnosti se vytvoří měkké světlo. Využít toho můžete třeba při focení portrétů a taky při fotografování jídla. Na fotografiích výše jsem přesně toto udělal. Na první fotce jsem světlo namířil přímo na zátiší, na druhé jsem světlo namířil do zdi tak, aby se světlo na zátiší odrazilo. Jak je vidět druhá fotka je mnohem méně kontrastní a ve stínech je více detailů.

Souhrn

Tvrdé (kontrastní) světlo je velmi zajímavé a je důležité ho znát. Na fotkách vytváří velký kontrast. Zároveň vytváří v fotografii hloubku a někdy i dramatický efekt. Můžete ho zkusit využít v pouliční fotografii, s velmi velkou opatrností i při focení portrétů. Nezapomeňte, že kontrastní světlo vypadá lépe v černobílé. Dejte nám vědět, jaké jsou vaše zkušenosti s tvrdým světlem 😉 .

Fotograf, blogger, nadšenec do počítačů a grafiky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *