Jak obnovit smazané fotografie z SD karty

SD karta

S focením na digitální fotoaparáty se nese velké riziko – ztráta fotek z SD karty. Když o data přijdete, může se stát, že přijdete o celodenní práci nebo o cenné zážitky. Naštěstí jdou občas smazané fotografie zachránit i z formátované paměťové karty. V tomto článku se dozvíte jak ztrátu dat řešit a jak ji předejít.

Jak získat smazané fotografie zpět

SD karty
SD karty

Pravděpodobnost, že se vám podaří smazané fotografie získat zpět, záleží na tom, jak jste fotky smazali a jak jste s kartou potom manipulovali.

Ztracená data můžete získat zpět i z karet, které jsou poškozené. Jen je to mnohem složitější. Pokud je karta zničená fyzicky nebo přestala úplně fungovat, zkuste se raději obrátit na nějakou společnost, která se na obnovování dat specializuje.

První možnost: Smazání fotografií omylem – návod na obnovu

Jestli si data smažete sami, tak je velká pravděpodobnost, že se vám je podaří získat zpět. Postupujte podle tohoto návodu.

Za prvé, když data smažete, tak na kartu v podstatě „nesahejte“. To znamená, že na ni musíte přestat fotit další snímky a nejlépe ji vyndat i z fotoaparátu. Data můžete získat zpět, jen když nejsou přepsaná jinými fotografiemi. Když na kartu budete dál fotit, výrazně snížíte pravděpodobnost, že se vám podaří fotky získat zpět.

Druhým krokem je připravit si počítač s čtečkou SD karet a nainstalovat si software, který vám s obnovou dat pomůže. Nejčastěji používaným programem je Recuva, který je zdarma. Stáhnete ho na tomto odkaze. Můžete zkusit i jiný program, Recuvu však najdete v češtině a navíc je velmi jednoduchá.

Program na obnovu dat Recuva
Při instalaci nezapomeňte nastavit český jazyk

Potom vás průvodce programem provede a obnova je velmi intuitivní a jednoduchá. Jestli vaše ztracené soubory nenajde program na první pokus, zkuste spustit hloubkové hledání. To však trvá relativně dlouho, na druhou stranu je pravděpodobnější, že to vaše data najde.

Jestli program váš soubor najde, znovu jej uložte a ideálně si jej i zálohujte.

Druhá možnost: Karta je poškozená

Pokud je vaše karta poškozená, je lepší vyhledat specializovanou firmu, která vám s obnovou pomůže. Karta může být poničená fyzicky nebo se může stát, že ji fotoaparát a počítač přestanou ji zobrazovat. V tu chvíli se ujistěte, že to není zařízením a zkuste kartu dát do jiných zařízení. S poškozenou kartou může nastat několik situací, které si tu rozepíšeme.

Karta se zobrazuje, data ne

Karta se může v počítači zobrazit, ale fotky a jiné data se ve složce nezobrazují. V tom případě se pokuste data zachránit pomocí programu Recuva (viz návod výše)

Karta se nenačítá

Když kartu dáte do počítače a nenačítá se, přichází velký problém. Může to znamenat, že je vaše karta nefunkční a že jste o data nadobro přišli. Jestli se toto stane, zkuste kartu načíst i v jiných počítačích, chyba totiž může být i ve čtečce v počítači. Karta se někdy načte až na několikátý pokus, zkoušejte to tedy opakovaně. Jestli ani to nepomůže, zbývá se obrátit na specializovanou společnost, která vám s obnovou snad pomůže.

Jak ztrátě předejít

SD karta detail
SD karta detail

I když data jde většinou získat zpět, je dobré to neriskovat a snažit se ztrátě dat předejít. Dávejte si na ni pozor a přečtěte si tyto tipy, které pomohou předejít poškození vaší SD karty.

  • Nesahejte na kontakty. Když s kartou manipulujete a saháte na ni, nikdy se nedotýkejte kontaktů.
  • Nešetřete na ni. Značkové karty sice bývají dražší, ale mohou vám ušetřit opravdu nepěkné problémy. Na kartě se tak nesnažte ušetřit a kupte si nějakou kvalitní. Příkladem kvalitní paměťové karty je například tato karta.
  • Čím méně manipulace, tím lépe. Kartu zbytečně nevytahujte z fotoaparátu a sahejte na ni jen když je potřeba. Karty taky nenechávejte volně ležet, využijte nějaké krabičky, nebo si rovnou pořiďte pouzdro pro paměťové karty. Takové pouzdro je ochrání i před nárazy a promočením. Odkaz na pouzdro najdete tady.
  • Dvakrát se podívejte, než smažete. Opravdu pečlivě zkontrolujte, jestli jste soubory přesunuli nebo zálohovali, než budete kartu formátovat.
  • Zálohujte. Zálohování je základ, jestli nechcete o své data přijít. Můžete využít zálohy na cloudovém úložišti, pokud ale fotíte v formátu RAW, tak fotografie zabírají hodně místa a záloha by trvala dlouho a nebylo by to příliš výhodné. Zálohovat můžete i na externí harddisky, které pojmou hromady fotek. Kombinace cloudu a harddisku je nejlepší, dobře poslouží i záloha na dvou externích discích.

Souhrn

SD karty
SD karty

Ztráta dat je velice nepříjemná, dá se ale naštěstí (většinou) řešit. Pokud si data smažete, přestaňte kartu používat, zvýšíte tak šance na obnovu fotografií. V případě, kdy je karta poškozená fyzicky nebo nereaguje, můžete se zkusit obrátit na specializované společnosti. Důležitá je prevence. Zkuste si pečlivě projít tipy, které vám pomohou ztrátě dat předejít.

Doufám, že se vám článek líbil a že vám pomohl. Pokud máte nějaké dotazy, napište nám do komentářů.

Přečtěte si dále o skladování filmů, negativů a fotek nebo o tom, co je to BULB režim.

Fotograf, blogger, nadšenec do počítačů a grafiky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *