Co je to BULB režim – jednoduše

Dlouhá expozice - světla aut

Bulb režim (označován jako „B“) může najít nejedno využití. Nejčastěji jej však využijete při focení dlouhých expozic ve dne i v noci. Nejednoho fotografa už naštvalo systémové třicetisekundové omezení expozičního času, ale naštěstí je tu řešení – váš fotoaparát dokáže fotit s BULB režimem. Co je to? Na co a kdy jej využít?

Dlouhá expozice - hvězdy
Dlouhá expozice – hvězdy

Bulb režim nechává čas expozice jen na vás. Jednoduše je to režim, který vám dovolí nastavit čas expozice, jak dlouhý jen chcete. Závěrka se otevře na dobu, kdy budete držet tlačítko spouště, čímž můžete prolomit onen třicetisekundový limit na vašem fotoaparátu. Potřebuje však nastavit režim Manual (článek o expozičních režimech naleznete zde). Čas tedy může být, jaký chcete vy. Může to být sekunda, deset sekund, minuta, patnáct minut nebo déle. Limit však existuje. Na některých foťácích je limit třicet minut, pokud takový limit váš fotoaparát nemá, můžete fotit než se vám vybije baterka.

Jak nastavit BULB režim

Většina fotoaparátu nastavení BULB má. Jsou však foťáky, které tuto funkci nemají. Pokud ale máte zrcadlovku nebo bezzrcadlovku Nikon, Canon, Sony a jiné, tak BULB pravděpodobně najdete. Na nastavení existuje univerzální návod. Prvním krokem je přepnout do expozičního režimu Manual, který vám dovoluje nastavit manuálně čas expozice, clonu i ISO. Potom nastavujte stále delší čas expozice a většinou po čase expozice třiceti sekund se objeví písmeno B. Máte nastaveno!

Využití

Dlouhá expozice - moře
Dlouhá expozice – moře

Používání tohoto režimu postrádá smysl, pokud váš čas expozice je pod třicet sekund. Využijete jej tedy jen při ultra dlouhých expozicích – ve dne při focení pohybujících se mraků, při nočním focení hvězd nebo focení světel aut.

Používání režimu BULB s sebou nese jeden problém. Při zmáčknutí spouště skoro vždy s fotoaparátem lehce pohnete, i když se vám to nemusí zdát. Ale na výsledné fotografii třes půjde pravděpodobně vidět i s tím nejstabilnějším stativem. Co s tím?

Nejlepší řešení je fotoaparátu vůbec nedotýkat. Možná to zní absurdně, ale jde to. Jak? S pomocí dálkové spouště. Na trhu najdete jak bezdrátové tak i drátové spouště. Využívání takového nástroje je velmi užitečné, protože eliminujete třes rukou. Pokud budete zvažovat koupi produktu, tady je bezdrátová spoušť, která je kompatibilní s fotoaparáty Nikon, Canon, Sony a dalšími.

Další výhodou dálkové spouště je, že nemusíte tlačítko spouště drže pořád. Většinou fungují tak, že jednou na ovladači stisknete tlačítko a závěrka se otevře. Když stisknete tlačítko podruhé, závěrka se zavře. Což je obrovskou výhodou.

Vodováha pro fotoaparát
Vodováha pro fotoaparát

Protože focení s BULB režimem budete využívat převážně při fotografování dlouhých expozic, proto vám při focení může pomoci malá vodováha, kterou zasunete do sáněk na externí blesk. Pomocí ní dokážete vyrovnat záběr a předejít nepovedeným fotkám. Vodováhu používám už velmi dlouho a zachránila mi nejeden snímek. Pro fotoaparáty Nikon, Canon, Panasonic a další, naleznete vodováhu zde.

Ohňostroj
Ohňostroj

Využít BULB režim můžete i při fotografování ohňostrojů – na toto téma máme celý článek – odkaz zde.

Shrnutí

Tento režim je velice užitečný, pokud chcete docílit ultra dlouhých expozic v řádu minut nebo hodin. Dovolí vám totiž nastavit expoziční čas podle vás – stačí držet spoušť. Můžete jej využít při focení světel automobilů, při focení hvězd nebo fotografování ohňostroje. Ať už budete fotit cokoliv, přejeme vám hodně štěstí a skvělé fotky!

Fotograf, blogger, nadšenec do počítačů a grafiky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *