Fotografování ohňostrojů se může zdát jako oříšek. Ale věřte mi, že po přečtení tohoto článku, bude umět vyfotit ohňostroj kdokoliv – i úplný začátečník. V článku si ukážeme návod, podle kterého je dobré se řídit. Nakonec se dostaneme i k velmi užitečným tipům.
Příprava
Na fotografování ohňostrojů se potřebujete dobře připravit. Fotografování ohňostrojů je výjimečné v tom, že musíte kompozici vymyslet velmi dobře předem. V průběhu focení totiž nemůžete změnit pozici ani nic podobného. Proto si velmi dobře předem rozmyslete, odkud budete fotit a co v záběru budete mít. Snažte se vybrat místo s dobrým výhledem. Ohňostroje můžete fotit buď samotné, nebo s nějakým prvkem – nad tím je důležité přemýšlet při výběru lokace. Onen prvek může představovat třeba budova, nebo člověk. Ve výsledné fotce vyjdou pravděpodobně jako siluety.
Vybavení na focení ohňostrojů
- Stativ je pro fotografovaní ohňostrojů základ. Dobrý stativ je stabilní. Proto na stativu není dobré šetřit. Připravte se na to, že při focení může foukat – s lehkým stativem to představuje problém. Příklad výborného stativu naleznete zde.
- Použijte dálkovou spoušť. Pokud se budete fotoaparátu při focení dotýkat, tak budete mít pravděpodobně rozmazané fotky. I při stisku spouště můžete zatřást fotoaparátem natolik, že to půjde vidět. Focení s dálkovou spouští je příjemné a předejdete zbytečně zničeným snímkům. Univerzální bezdrátovou spoušť můžete zakoupit tady.
- Užitečným pomocníkem může být i malá vodováha, kterou zasunete do sáněk pro blesk. Můžete tak vyrovnat jednoduše vyrovnat horizont. Díky její velikosti se vleze kamkoliv a můžete ji mít pořád sebou. Naleznete ji tady.
Nastavení expozice
Při focení ohňostrojů postupujte v expozičním režimu Manual. Dovolí vám nastavit všechny aspekty ovlivňující expozici. Po vyfocení snímku (ať už máte nastavení expozice jakékoliv) zkontrolujte fotku na displeji nebo zkontrolujte histogram.
Expoziční čas
Nejlépe se ohňostroje fotografují v režimu Bulb. Bulb je pro mnohé fotografy oříškem, pro jeho úplné pochopení si přečtěte tento článek. Při focení v tomto režimu ze závěrka otevře přesně na takovou dobu, jakou držíte spoušť. Ideálním časem pro focení ohňostrojů jsou časy od sekundy do desíti sekund. Jestli chcete zachytit několik ohňostrojů v jedné fotce, nastavte Bulb a zakrývejte objektiv mezi jednotlivými „výbuchy“. Takto se vyhnete i pře-expozici. Postup je asi takový: Otevřete závěrku v režimu Bulb. Po prvním ohňostroji okamžitě zakryjte objektiv (například krytkou objektivu). Až budete očekávat další, objektiv zase odkryjte. Až zachytíte několik ohňostrojů, zavřete závěrku.
Clona
Clonové číslo nastavte na f/11 a výše. Clonové číslo f/16 je výborným výchozím bodem pro fotografování ohňostrojů. Clonu se ale vždy snažte upravit podle situace. Nižší clonové čísla nedoporučujeme, protože potom dochází k pře-expozici jednotlivých světelných čar. Navíc objektivy mají při tomto zaclonění velmi dobré vlastnosti.
ISO
ISO nastavte velmi nízké. Zejména proto, že nízké ISO znamená malý šum. Když nastavíte ISO moc velké, na snímku půjde vidět šum – tomu je potřeba předejít. Při nastavení dlouhé expozice se navíc šum ještě násobí a jde ještě více vidět. Na našem webu najdete o citlivosti ISO celý článek.
Jak ostřit
Foťte s manuálním ostřením. To nastavte na nekonečno. Autofokus v noci tápe a zbytečně by vás zdržoval. Proto zaostřete předem a při samotném fotografování se jím už nebudete muset zabývat.
Souhrn a tipy
- Promyslete si dopředu lokaci a kompozici
- Použijte stativ
- Snažte se zbytečně nedotýkat fotoaparátu – využijte dálkové spouště
- Foťte v režimu Manual
- Místo přednastavených voleb času expozice, využijte režimu BULB
- Výchozí clonové číslo je f/16
- Nastavte nízké ISO (ISO 100)
- Ostřete v manuálním režimu na nekonečno
Jestli budete ohňostroje fotit, přejeme vám vydařené fotky. A pokud máte ještě i jiné tipy, které by mohli pomoci, podělte se s námi v komentářích! Díky 😉