Perseidy 2020 – jak sledovat a fotografovat

Perseidy

Po kometě NEOWISE bude možno sledovat další skvělou podívanou – Perseidy. Meteorický roj Perseidy je možno sledovat každý rok v srpnu. Tak oblíbené jsou možná díky teplému počasí, jsou totiž často spojeny s výlety a přespáváním v přírodě. V článku se dostanete tipy, odkud je „padající hvězdy“ nejvhodnější pozorovat nebo odpovědi na otázky jak Perseidy fotit a hlavně – kdy padají.

Pozor – článek se vztahuje k Perseidům 2020, jestli vás zajímají Perseidy 2021, přečtěte si článek Perseidy 2021 – jak fotit a pozorovat.

Perseidy bývají velmi jasné a viditelné pouhým okem. A letos tomu nebude jinak. Tentokrát pozorování bude ztíženo Měsícem, ale i tak budete moci vidět desítky meteorů každou hodinu. Perseidy lze pozorovat od 17. července do 24. srpna. Nejlepší pozorovací datum v roce 2020 bude v noci z 12. sprna na 13. srpna. Skvělou podívanou s jasnými meteory však uvidíte i ve dnech od 9. srpna do 13. srpna. Pozorovat začněte o půlnoci a pokračujte do ranních hodin, právě tato doba je na sledování Perseidů nejlepší.

Kde Perseidy pozorovat

Perseidy
Perseidy

Perseidy sledujte daleko od měst, kvůli světelnému znečištění. Perseidy asi uvidíte i ve městech nebo vesnicích, ale v tmavých místech uvidíte padajících meteorů mnohem více, a hlavně budou jasnější. Jak takové místo najít? V Česku je ideálních míst stále méně. Tato mapa vám ukáže místa, ve kterých světelné znečištění není tak výrazné.

Kde Perseidy najdete? Meteory můžete vidět po celé obloze, ale nejlepší je sledovat radiant. Radiant je místo, ze kterého pomyslně padají meteory. Radiant Perseidů se nachází v souhvězdí Persea. Najít ho můžete i na této interaktivní mapě. Hledat ho však není nutné, meteory uvidíte opravdu po celé obloze.

Jak Perseidy fotografovat

Perseidy foťte s fotoaparáty. S telefony můžete dosáhnout sice taky nějakých výsledků, ale focení s fotoaparátem bude daleko jednodušší. V nejlepším případě foťte s zrcadlovkou nebo bezzrcadlovkou.

Vybavení

Za prvé – použijte stativ. Stativ je nutností, abyste mohly fotit meteory. Potřebujete totiž nastavit co nejdelší čas expozice – zvýšíte tím šanci, že se vám povede „padající hvězda“ vyfotografovat. Užitečné je používat těžší stativ, při větru je totiž méně pravděpodobné, že se bude svévolně pohybovat a třást. Pokud máte lehký stativ, můžete ho zatížit.

Foťte se širokoúhlým objektivem. Protože s širokoúhlým objektivem jste schopni zachytit větší oblast oblohy (zatímco s teleobjektivy jen velmi malou). To vám opět zvýší pravděpodobnost, že se vám povede meteor zachytit. Pokud nevíte, co znamená širokoúhlý objektiv nebo teleobjektiv, můžu vás odkázat na tento článek. Kromě toho tam najdete vysvětlení, jak jednotlivé objektivy působí a vysvětlení různých termínů.

Dobré je taky použít dálkovou spoušť. Ta vám dovolí vyfotit snímek bez toho, aniž byste se fotoaparátu dotkli. Užitečné to je protože při stisku spouště s fotoaparátem pohnete a to způsobí na snímku větší nebo menší třes. A věřte, že kvůli třesu si nechcete zkazit vysněný snímek jasného meteoru, protože se už nebude opakovat. Univerzální dálkovou bezdrátovou spoušť naleznete tady.

Vodováha pro fotoaparát
Vodováha pro fotoaparát

Pomocníkem při fotografování může být taky malá vodováha, kterou zasunete do sáněk pro blesk. Tento nástroj využívám už velmi dlouho a nejednou mi pomohl. Využijete jej například i při focení dlouhých expozic nebo fotografování jídla a produktů. Zakoupit ji můžete tady.

Expozice a kompozice – aneb technikálie

I přestože nikdy přesně nevíte, kde se další meteor objeví, známe alespoň oblast, ve které přibližně budou. Perseidy mají pomyslné centrum (radiant) v souhvězdí Persea – najít ho můžete na této mapě. Proto se snažte fotku komponovat tak, aby byla radiantu co nejblíže.

Jak ostřit? Manuálně. Autofokus si v noci neví rady, proto zaostřete raději manuálně. Začněte tím, že zaostříte na nekonečno a vyfoťte snímek. Ten potom přibližte na jednu z hvězd a zkontrolujte, jestli je ostrá. Pokud ne, zkuste zaostřit o trochu jinak a celý proces opakujte, dokud nebudete spokojení.

S časem expozice experimentujte. Pokud nechcete, aby byl na snímku viditelný posun hvězd (a hvězdy jste pořád zachytili jen jako body), nastavte expozici do patnácti sekund. Můžete zvolit i expoziční čas do třiceti sekund, posun bude pořád téměř nepozorovatelný.

Expozice. Zvolte ISO 800 nebo 1600, ale klidně můžete i vyšší. Nastavte co nejmenší clonové číslo – kolem f/2.8. Snímek vyfoťte a případně udělejte nějaké úpravy.

Až budete s expozicí a kompozicí spokojeni, budete muset vyfotit několik desítek fotek za sebou (možná se dostanete i do stovek), než vyfotíte ideální fotku.

Tipy

Perseidy
Perseidy

Nakonec si přečtěte tyto tipy, které můžou zlepšit váš zážitek z pozorování a fotografování meteorického roje.

  • Najděte místo daleko od měst. Vyrazte do přírody nebo někam, kde není velké světelné znečištění.
  • Až na tmavé místo dorazíte, mějte na paměti, že vaše oči si budou 15-20 minut zvykat na tmu. Až potom uvidíte Perseidy v plné parádě. Na pozorování si vyhraďte alespoň hodinu.
  • Pozorujte pohodlně. I přestože Perseidy sledujeme v srpnu, noci bývají často chladné, proto nepodceňte oblečení. Vzít si taky můžete deku nebo nějakou židli – pozorování je i o trpělivosti. Hodit se může i termoska s horkým čajem.
  • Hlídejte počasí. Počasí se může rychle měnit a je proto dobré pozorovat předpovědi. Nejpřesnější naleznete na webu Českého hydrometeorologického ústavu, předpověď oblačnosti naleznete na tomto odkaze.
  • Při fotografování snižte jas displeje fotoaparátu na minimum – to samé udělejte i s telefonem. Je to kvůli tomu, ať vaše oči zůstanou co nejvíce přizpůsobené tmě.
  • Obrňte se trpělivostí. Nikdo vám neřekne, kolik meteorů přesně danou noc uvidíte. Najděte si správné místo a čekejte.
  • A hlavně, Perseidy si užijte!

Fotograf, blogger, nadšenec do počítačů a grafiky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *