Jak fotit kometu? (Kometa NEOWISE)

Kometa NEOWISE

Kometa C/2020 F3 (NEOWISE) je kometa, která jde vidět pouhým okem. Byla objevena tento rok v březnu a doba jejího oběhu je přes šest tisíc let, takže si ji nenechte utéct. Nejen tato kometa, ale i všechny ostatní jsou velmi vzácné. Pozorovat kometu pouhým okem se povede jen párkrát za život. Jak tedy tuto kometu pozorovat? Kdy je správná doba? Kde je správné místo? A hlavně – jak ji fotit?

Kometa NEOWISE
Kometa NEOWISE – autorem fotografie je Martin Sprušanský

Jak, kde a kdy kometu NEOWISE pozorovat?

Jak už bylo řečeno, tato kometa je výjimečná, protože lze pozorovat pouhým okem. Kometa jde pozorovat i ve městě, ale daleko lepší zážitek poskytne místo s malým světelným znečištěním. Jak takové místo najít? Bohužel to jde čím dál tím hůře. Skvělým pomocníkem může být tato mapa. Pomoci ní se dají najít místa s menším světelným znečištěním v blízkosti vašeho bydliště. Ideální jsou vyvýšená místa, ale kometa se postupem měsíce dostává stále výš nad horizont, takže to není nutností. Ale je to rozhodně lepší.

Kometa NEOWISE
Autorem fotografie je Lukáš Vaňátko – expoziční údaje: fotoaparát Canon 1200D s objektivem 18-55 mm, čas expozice 1.3 s, f3.5, ISO 3200

Jak ji pozorovat? Opět pomůže interaktivní nástroj. Ideálním pomocníkem je mapa od stránky timeanddate, která sledování komety nabízí. Jde se podívat, v jaký čas je kometu nejlepší pozorovat a kde v daný čas je. Podle tohoto nástroje můžete i kometu jednoduše najít. Stačí zjistit směr a na pozorovacím místě pomocí kompasu (buď klasického nebo v telefonu) najít přesně daný směr a podívat se nad (před) sebe. Kometa by se měla nacházet přibližně na severozápadu. Na obzoru ji však najdete až kolem desáté hodiny, přesný čas naleznete na výše již zmíněné mapě.

Velkou roli při pozorování hraje taky počasí. Ideální je jasno, ale s trochou štěstí může vyjít pozorování i při polojasnu. Nejpřesnější předpovědi naleznete na portálu Českého hydrometeorologického ústavu, konkrétně na tomto odkaze.

Kometa půjde vidět téměř až do poloviny srpna, ale nejlepší pozorování se čeká dne 23. července, kdy se kometa přiblíží Zemi nejvíce. Postupem času bude kometa slábnout.

Jak vyfotit kometu?

Kometa NEOWISE
Kometa NEOWISE

Nejlepší fotky pořídíte fotoaparáty – ať už zrcadlovkou nebo kompaktem. Telefonem se dají taky vyfotit působivé snímky, ale protože mobilní fotoaparáty při focení ve tmě narážejí většinou na problémy, nespoléhal bych na to.

Při focení vám pomůže stativ. Díky stativu budete moci nastavit několikasekundovou expozici. Výběr ohniskové vzdálenosti objektivu je na vás. Skvěle působí snímky s kometou zasazenou do krajiny – v těchto případech zvolte širokoúhlé nebo základní objektivy. Někomu se můžou líbit snímky komety samotné. V tom případě zvolte teleobjektiv. Pokud neznáte pojmy jako základní objektiv a teleobjektiv (nebo se chcete přiučit), přečtěte si náš článek o objektivech – odkaz zde.

Co se týče expozice, zvolte nízké ISO (není pravidlem) a foťte v režimu priority času (článek o expozičních režimech zde). To vám dovolí nastavit požadovaný čas a fotoaparát se postará o ostatní nastavení. Pokud by byl snímek příliš světlý nebo tmavý, využijte kompenzace expozice. Pokud bude expozice úplně zcestná využijte manuálního režimu. Čas expozice doporučuji zachovat pod patnáct sekund. Při použití takového času závěrky není příliš (z mé zkušenosti) viditelný posun hvězd – hvězdy se zobrazují jako „tečky“, při delších časech se z nich začínají stávat čárky.

Shrnutí

Kometa NEOWISE
Kometa NEOWISE

Jasná a zřetelná kometa se pravděpodobně neobjeví dalších několik let (možná desetiletí). Právě proto vyrazte kometu fotit nebo alespoň pozorovat. Kometu hledejte kolem desáté hodiny na severozápadě. Ideální pozorovací místo je bez světelného znečištění a na vyvýšenině. Pokud plánujete fotit, nezapomeňte si stativ. Nezapomeňte také sledovat předpověď, může se rychle měnit. No a nakonec vám přeji krásné pozorování, ideální počasí a skvělé fotky!

Jestli vás článek zaujal, přečtěte si něco i o Perseidech. V článku najdete, jak je pozorovat a fotografovat. Odkaz je zde.

Fotograf, blogger, nadšenec do počítačů a grafiky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *