Váš digitální fotoaparát má několik fotografických režimů. Kromě foto režimu AUTO můžete nastavit další expoziční režimy jako Portrét, Krajina, Makro a další. V tomto článku vám popíšu, proč tyto expoziční režimy nepoužívat a proč se raději zaměřit na režimy P, A (Av), S (Tv), M. (pokud se chcete dozvědět co je to expozice – klikněte zde)
Ještě než začneme, možná si budete lámat hlavu nad tím, proč má režim priority clony a priority času dvě označení. Je to kvůli tomu, že je jinak označují fotografické značky. U Nikonu se režim priority clony označuje jako A (od anglického aperture, což je v překladu clona) a u Canonu Av (aperture value, což znamená hodnota clony). Režim priority času se u fotoaparátů Nikon označuje jako S (shutter, v překladu závěrka) a u aparátů Canon Tv (Time value, v překladu hodnota času). Avšak rozdílné označení neoznačuje rozdíly v daných režimech. Fungují naprosto stejně.
Režim AUTO
V režimu AUTO se o nic nemusíte starat. Fotoaparát nastaví čas expozice, clonu a ISO úplně sám. Jediné co musíte udělat, je zaostřit a vyfotit. Tento režim je dobrý, když netušíte jaké hodnoty expozice nastavit. Režim AUTO funguje dobře většinou ve dne, když je světla dostatek. Avšak v situacích kdy je světla nedostatek, například v šeru, nefunguje AUTO úplně ideálně. Proto byste se měli snažit pochopit principy expozice (odkaz na článek o expozici zde), abyste mohli fotit pomocí poloautomatických režimů – P, A (Av), S (Tv), M.
Režim priority clony (A, Av)
Režim priority clony je poloautomatický. V tomto případě to znamená, že vy nastavujete jen clonové číslo a ISO. Fotoaparát nastaví čas expozice za vás. Tento režim je užitečný, když potřebujete mít clonu pod kontrolou – například pokud chcete docílit malé hloubky ostrosti (rozmazaného pozadí). Protože ale fotoaparát má pořád expozici z velké části pod kontrolou, může nastat situace kdy nebudete s expozicí spokojeni. Co teď? Můžete si pomoci s nástrojem Kompenzace expozice. Tento nástroj vám pomůže podexponovat nebo přeexponovat snímek k vašim představám.
Režim priority času (S, Tv)
Režim priority času funguje podobně jako režim priority clony – vy nastavujete jen jeden ze tří aspektů ovlivňující expozici a to čas expozice a ISO. V režimu priority času je výhodné fotit například při nočním focení světel aut (dlouhé expozici) nebo při focení dlouhé expozice ve dne. Ale dá se taky využít při běžném focení, když je málo světla a máte rozmazané fotky. Pokud nastavíte čas na 1/125 (nebo kratší), tak budete mít skoro jistotu, že snímek nebude rozmazaný, i když budete fotit z ruky. Tento režim jde taky využít, když chcete fotit s ultrakrátkým časem. Například při focení sportovců nebo zvířat. Dalším využitím je technika panning, která pomáhá zachytit pohyb. Pokud se o ní chcete dozvědět více, klikněte zde.
Režim program (P)
Režim P je jeden z nejlepších pro začínající fotografy. Režim Program je takové lepší AUTO. Jednak protože automaticky nespouští blesk. Za druhé protože vám dovoluje ovlivňovat jeden z aspektů ovlivňující expozici – ISO (což je velmi užitečné). Vy se tak můžete soustředit na zlepšování vašeho fotografického vidění :).
Režim manual (M)
Opěvovaný expoziční režim Manual (M). Že všichni dobří fotografové fotí v režimu manual? Dovolte mi něco říct, není to tak. Je to ztráta času. Ale nechte mě to vysvětlit. Na rozdíl od předcházejících režimů tady máte pod kontrolou čas expozice, clonu i ISO. To zní sice užitečně, ale při nastavování expozice se stejně budete rozhodovat podle expozimetru fotoaparátu, který vám říká, jaká je podle něj správná expozice. Velké množství lidí jen upravuje clonové číslo a čas expozice podle zabudovaného expozimetru – a fotí v takovém pomalém režimu P. Pokud se budete snažit zvládnout technické aspekty fotografování v tomto režimu, bude vás to rozptylovat i zpomalovat a hlavně je šance, že propásnete správný okamžik na vyfocení fotky. Režim manual se dá využít v situacích, kdy si fotoaparát neví rady, například ve špatných světelných podmínkách. Nebo pokud chcete váš snímek úmyslně podexponovat či přeexponovat. Ale na to je taky lepší nástroj – kompenzace expozice. Pokud se o ní chcete dozvědět, klikněte zde.
Režim Manual budete chtít využít, pokud chcete fotit ultra dlouhé expozice. Pokud vás zajímají, přečtěte si článek o režimu BULB, který takové expozice dovoluje.
Automatické režimy – portrét, sport, krajinka, kytička a další
Tyto expoziční režimy se tváří na první pohled fajn, ale nejsou. Tyto scénické režimy upravují nastavení fotoaparátu, tak aby se hodila k focení určitého objektu. Nejdůležitější je, že vám říkají, jak má fotka vypadat podle nějakých škatulek a zabíjí vaší kreativitu. Protože není jediný správný způsob jak fotit portréty nebo jak fotit krajinu. Pojďme předstírat, že tyto režimy neexistují a foťte v režimech P, S (Tv) nebo A (Av).
Závěr
Focení v poloautomatických režimech se může na první pohled zdát těžké, ale je jen potřeba to zkoušet. Běžte fotit a zjistěte, který režim vám vyhovuje nejvíce, protože každý to má jinak. V neposlední řadě zapomeňte, že scénické režimy existují a foťte lépe v poloautomatických režimech.