Perseidy 2024: Kdy bude maximum a jak sledovat a fotit

Perseidy 2024

Perseidy jsou jedním z nejpopulárnějších a nejoblíbenějších meteorických rojů. Padající hvězdy se každoročně objevují během teplých letních večerů na konci července a v srpnu. Co může být lepšího než si odpočinout od horkých letních dnů a sledovat několik desítek padajících hvězd za hodinu? V tomto článku najdete tipy, jak sledovat a fotografovat Perseidy v roce 2024 a kdy nastane jejich maximum.

Maximum Perseidy 2024

Perseidy jsou jedním z nejjasnějších pravidelných meteorických rojů vůbec. Pozorovat je můžete i v roce 2024 přibližně od 14. července do 1. září. Meteorický roj vyvrcholí letos 12. srpna v 16 hodin odpoledne. Nejlepší doba pro pozorování proto bude v brzkých ranních hodinách 11., 12. a 13. srpna.

V průběhu maxima na noční obloze bývá většinou možné pozorovat až 100 meteorů za hodinu! Letos budou podobné podmínky, jako byly minulý rok.

Podmínky pro pozorování Perseidů 2024

Perseidy 2024
Perseidy 2024

Sledování meteorických rojů ovlivňují docela výrazně tři faktory – fáze Měsíce, světelné znečištění a počasí. Měsíc se nachází každý rok v jiné fázi. Zatímco minulý rok byl v podstatě ve dázi novu, letos je situace mírně jiná. Každopádně nás to nemusí zase tak moc trápit.

Kdy bude nejlepší Perseidy letos pozorovat?

Měsíc bude letos v období maxima meteorického roje ve fázi poslední čtvrti a bude osvětlen z 50 procent, takže může při pozorování lehce překážet. Naštěstí se mu můžete vyhnout. Měsíc v této fázi zapadá okolo půlnoci, takže se nám ztratí z dohledu. Proto nejlepší čas na sledování Perseid bude v 2024 od půlnoci do rozbřesku.

Odkud sledovat Perseidy 2024

Padající hvězda
Padající hvězda

Nejlepší místo na pozorování padajících hvězd je bezesporu jakékoliv odlehlé místo, kde vás nebude nikdo rušit. Proč? Hlavně kvůli světelnému znečištění. To se v posledních letech bohužel čím dál víc zhoršuje a tím trpí naše noční obloha. V České republice už není možné najít takové místo, kde by se daly hvězdy pozorovat v naprosté tmě. I do těch nejodlehlejších míst republiky už zasahuje světelné znečištění měst. Jestli chcete sledovat Perseidy na černočerné obloze, musíte vycestovat. Ale je tady ještě jedna možnost. V ČR se v posledních letech začaly tvořit parky tmavé oblohy – například BOTO (Beskydská oblast tmavé oblohy) a JOTO (Jizerská oblast noční oblohy). V takových místech se dělá všechno proto, aby bylo světelné znečištění co nejmenší. A pokud takové místo nemáte ve vaší blízkosti, zkuste si na internetu najít mapu světelného znečištění, podle které se můžete také orientovat.

Klíčové je tedy najít místo, kde vás bude světelné znečištění rušit co nejméně. Způsobuje totiž tzv. světlený závoj, který výrazně zhoršuje viditelnost hvězd. Zatímco na přírodní obloze můžete vidět několik tisíc hvězd (cca 4000), v městech jich napočítáte jen několik desítek nebo stovek. Mimo město se počet hvězd v ČR pohybuje v průměru kolem 1000. To komplikuje život jak astro fotografům, tak běžným pozorovatelům. Proto se zkuste světelnému znečištění vyhnout.

Co je to radiant Perseidů

Meteorický roj perseidy
Meteorický roj Perseidy

Meteorické roje mají takzvaný radiant – tedy místo, odkud meteory zdánlivě vylétají. Díky tomu se můžete zaměřit jen na část oblohy, kde se budou meteory vyskytovat nejčastěji. U Perseidů ho běžný pozorovatel hledat nemusí, ale jestli plánujete fotit, může tato informace přijít vhod. Radiant Perseidů najdete na severovýchodě oblohy vedle souhvězdí Perseus. V průběhu noci se jeho pozice mění, ale pořád zůstává přibližně na severovýchodě. Pro přesné informace se můžete podívat na tuto interaktivní mapu. Perseidy jsou ale tak aktivní roj, že padající hvězdy jsou pozorovatelné v podstatě úplně všude na obloze.

Jak fotografovat Perseidy

Meteorický roj
Meteorický roj

Foťáky v telefonech se neustále vylepšují, a tak si dost možná vystačíte s nejnovějšími modely. Jestli ale cílíte na kvalitní fotky, nad kterými budete mít stoprocentní kontrolu, foťte fotoaparátem. V následujících odstavcích se podíváme na to, jak Perseidy fotit telefonem i foťákem.

Jak fotit Perseidy mobilem

Foťáky mají všeobecně problém s focením ve špatných světelných podmínkách. A focení v noci s telefonem bývá velmi složité. Proto se v následujících odstavcích dozvíte o vybavení, které vám focení zjednoduší. Dál tedy najdete i podrobný postup, pomocí kterého se můžete orientovat.

Výbava

  • Jedna z věcí, kterou musíte zajistit je, aby se telefon při focení nehýbal. S tím vám pomůže stativ. Dají se koupit stativy přímo na smartphony, ale jestli vlastníte normální stativ, stačí si dokoupit vhodnou hlavu, na kterou telefon připevníte.
  • K focení potřebujete taky telefon, který vám dovolí fotit v manuálním režimu. Ne každý to umí, a proto se dají stáhnout aplikace, které vám umožní v Manuálu fotit.
  • V neposlední řadě foťte do formátu RAW, jestli máte tu možnost. Tento formát uchovává ve fotografiích mnohem víc informací, které jsou u focení hvězd potřeba. U zrcadlovek a bezzrcadlovek je formát RAW běžný a v posledních letech se začal objevovat už i na telefonech.
  • Další věcí, která vám může při focení pomoct jsou nasazovací objektivy. Na trhu najdete širokoúhlé objektivy, díky nimž můžete telefonu zvětšit zorný úhel. Ty přijdou vhod, protože zvýší šanci, že se vám povede padající meteor zachytit.

Postup na focení Perseidů s mobilem

Perseidy
Perseidy

Nejprve připevněte telefon na stativ, nastavte manuální režim a nastavte širokoúhlý objektiv (případně ho nasaďte). V aplikaci fotoaparátu nastavte co nejdelší čas závěrky (shutter speed), který se pravděpodobně pohybuje okolo 30 vteřin. ISO (případně clonu) nechte zatím být a vyfoťte testovací fotku. Pravděpodobně na ni najdete dvě chyby – fotka je buď moc světlá, nebo tmavá (špatná expozice) nebo bude špatně komponovaná (například nakloněná na stranu). V případě, že se vám povede vyfotit moc tmavá fotka, zvyšte hodnotu ISO. Jestli bude moc světlá, snižte ji. Pak nastavte telefon tak, aby zabíral scénu tak, jak chcete a začněte znovu. To opakujte, dokud nebudete spokojení s tím, jak fotka vypadá.

Pravděpodobně narazíte na to, že jsou fotografie lehce rozmazané. To většinou vzniká při pohybu, který způsobíte zmáčknutím spouště. Existuje několik způsobů, jak to eliminovat. Nejjednodušší je nastavení samospouště, na některých telefonech najdete i možnost spustit spoušť hlasem, například slovem „smile“. Možností je taky focení pomocí sluchátek (zmáčknutím tlačítka změny hlasitosti), nebo ovládání foťáku pomocí chytrých hodinek.

Fotografování meteorického roje foťákem

Meteor
Meteor

Většina fotografů bude asi na focení Perseidů využívat foťák. I proto zde najdete ty nejdůležitější tipy na to, jak se na focení připravit, aby bylo co nejúspěšnější. Podíváme se na to, jaké vybavení je potřeba i na návod, který vám při fotografování pomůže.

Výbava a příslušenství na focení

Stejně tak jako při focení s telefonem je i na focení s foťákem potřeba určité vybavení. Pojďme se podívat na to, jaké!

  • Nejdůležitější část výbavy je stativ. Ten je potřeba, protože meteory fotíme pomocí dlouhé expozice. A je naprostou nutností, aby se foťák v průběhu expozice vůbec nepohl. Rozmazání jde navíc vidět už u expozičních časů jako je 1/30 sekundy. A k fotografování Perseidů budete využívat mnohem delších časů. Osobně mám dobré zkušenosti s tímto stativem, který je lehký a vhodný na cestování, ale zároveň robustní.
  • Další významnou částí výbavy je širokoúhlý objektiv. Ten vám dovolí zachytit co největší část oblohy, a tím pádem maximalizuje šanci na zachycení meteorů. Širokoúhlý objektiv má krátkou ohniskovou vzdálenost. Jestli se o nich chcete dozvědět více, přečtěte si tento článek Širokoúhlý objektiv – jak s ním fotit.
  • Abyste eliminovali jakékoliv otřesy foťáku, budete potřebovat dálkovou spoušť. Důvodem jsou vibrace, které vznikají při stisku spouště a nemusí být na první pohled ani patrné, ale při detailnějšímu pohledu na fotku si všimnete rozmazání. Nové pokročilé fotoaparáty můžete ovládat pomocí mobilní aplikace, nebo můžete využít dálkového ovladače. Odkaz na univerzální dálkový ovladač najdete zde.
  • Poslední příslušenství, které se může hodit je malá vodováha. Tu zasunete do sáněk na blesk a díky ní jednoduše zajistíte, aby byl váš záběr vodorovný.

Postup na focení

Fotografování Perseidů foťákem není moc rozdílné od focení meteorů telefonem. Prvním krokem bude opět nastavení režimu Manual nebo režimu priority času, který se dá také využít. V tomto režimu nastavte co nejdelší expoziční čas. Clonové číslo nastavte na co nejnižší hodnotu, díky čemuž vpustíte do objektivu maximum světla. Vyfoťte fotku. Jestli bude moc tmavá, budete muset zvýšit hodnotu ISO. Jestli moc světlá, hodnotu ISO snižte. Ve chvíli, kdy budete s fotkou spokojeni a najdete vhodnou expozici, připravte se na to, že musíte vyfotit několik desítek a možná i stovek fotek. Než zachytíte padající hvězdy může to trvat docela dlouhou chvíli. Není na škodu využít možnosti intervalového/sekvenčního snímání, jestli ho váš foťák má. Díky tomu se nebudete muset fotografování věnovat a necháte foťák dělat jeho práci. Vy si tak můžete užít Perseidy na vlastní oči.

Je důležité, abyste pokud možno fotili do formátu RAW. Ten zaznamená mnohem více informací než formát JPEG a díky tomu můžete vaše fotky lépe upravovat. Nepovedené fotografie se navíc budou snáz zachraňovat. Nevýhodou je, že RAW je mnohem objemnější než formát JPEG, takže je možné, že budete potřebovat náhradní SD kartu.

Tipy na úspěšné sledování a focení

Perseidy
Perseidy
  • Hledejte místo s co nejmenším světelným znečištěním. Uvidíte několikanásobně více hvězd i meteorů. Zkusit můžete parky tmavé oblohy, nebo najít ideální místo na mapě světelného znečištění.
  • Trvá přibližně 20 minut, něž si vaše oči zvyknou na tmu. Do té doby neuvidíte noční oblohu v plném rozsahu. Vyhněte se tak jakýmkoliv obrazovkám, například displeji telefonu. Jestli plánujete Perseidy i fotit, natavte si jas displeje fotoaparátu na minimum.
  • Focení venku vždycky ovlivňuje počasí. Nemůžete ho ovládat ani ovlivnit, ale můžete ho sledovat. Doporučuju sledovat pravidelně několik předpovědí najednou z různých zdrojů. Nezapomeňte ani na předpověď oblačnosti z ČHMÚ.
  • I přes to, že najdete informace, že může padat až 120 meteorů za hodinu, neznamená to, že vždy padají dva za minutu. Často nastává hluché období, kdy několik minut neuvidíte jediný meteor, a proto pozorování jen tak nevzdávejte. Obrňte se trpělivostí a čekejte, výrazné meteory časem přijdou.
  • Nezapomeňte potřebné vybavení – stativ, dálková spoušť a širokoúhlý objektiv. Využít můžete i vodováhy. Tohle vybavení zvýší pravděpodobnost, že zachytíte Perseidy podle vašich představ.
  • Navzdory tomu, že Perseidy jsou viditelné v létě, je důležité, abyste nepodcenili oblečení. Srpnové noci bývají chladné a je škoda, aby vám zážitek z pozorování zkazila zima.
  • Ostřete na nekonečno. Jestli vám ostření na nekonečno nebude fungovat, zaostřete na nějaký jasný světelný bod v dáli, a potom s tímto nastavením foťte dál.

Přeju vám, abyste zažili úspěšné pozorování a sledování! Perseidy jsou náramná podívaná, která se často neopakuje a vzhledem k ročnímu období se také velmi dobře sledují. Doufám, že vám článek alespoň trochu pomohl a že díky němu prožijete příjemnou noc při pozorování tohoto meteorického roje!

Aktualizováno 26. července 2024.

Fotograf, blogger, nadšenec do počítačů a grafiky

2 Comments

  1. Ahoj, musím jako astronom ocenit studium podkladů pro přípravu tohoto článku. Je to radost vidět někoho dělat takto profesionálně novinařinu. V denšní době „titulkářů“ s trojkou s ČJ.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *