Širokoúhlý objektiv – jak s ním fotit

Širokoúhlý objektiv

Jako fotograf máte možnost si vybírat z různých typů objektivů. Jedním z typů je širokoúhlý objektiv, díky kterému dokážete zachytit velkou část scény. Používá se hlavně pro fotografování krajiny, focení nemovitostí a mnoho dalšího. V tomto článku najdete informace i o širokoúhlém objektivu, který můžete najít na mobilech.

Co je to širokoúhlý objektiv

Širokoúhlý objektiv je typický tím, že má krátkou ohniskovou vzdálenost (8 mm – 35 mm). Díky tomu dokáže vyfotit velkou část scény. Této vlastnosti se nejvíce využívá v krajinářské fotografii – kvůli tomu si vysloužil přezdívku „krajinářský objektiv.“ Samozřejmě, jeho využití nekončí u focení krajin, ale dá se použít i v dalších odvětvích fotografování. Samotnému využití se budeme věnovat v dalších odstavcích.

Ohnisková vzdálenost

Černobílá fotografie horské dráhy
Černobílá fotografie horské dráhy

Prvně si pojďme vysvětlit, co je to ohnisková vzdálenost. Ohnisková vzdálenost je vlastnost každého objektivu. Objektivy podle ohniskové vzdálenosti dělíme na širokoúhlé objektivy (do 35 mm) a teleobjektivy (zpravidla 70 mm a více). S ohniskovou vzdáleností totiž souvisí zorné pole, které dokáže objektiv vyfotit. Platí, že čím kratší je ohnisková vzdálenost, tím větší je zorné pole objektivu. Takže když budete chtít vyfotit co největší část scény, volte objektiv s co nejnižší ohniskovou vzdáleností. Více o ohniskové vzdálenosti najdete v článku Objektivy – průvodce pro začátečníky.

Druhy objektivů

Objektivy můžeme dělit na širokoúhlé objektivy a teleobjektivy. Kromě toho je tu další dělení – pevné a zoom ohniska. Rozdíl mezi nimi je, že pevné objektivy dokážou fotit jen v jedné ohniskové vzdálenosti, kterou mají pevně danou. Zatímco u zoom objektivů, můžete ohniskovou vzdálenost měnit (to v praxi znamená přibližovat a oddalovat). Pevné objektivy mají řadu výhod i nevýhod. Vhodné jsou obzvlášť pro začátečníky, protože bývají levné. Naopak profesionální fotografové ocení pevné objektivy díky jejich vysoké kvalitě. Více o objektivech s pevným ohniskem najdete v tomto článku.

Zkreslení širokoúhlého objektivu

Zkreslení širokoúhlého objektivu
Zkreslení širokoúhlého objektivu

Širokoúhlé objektivy mají jednu velkou vadu na kráse. Je to deformace obrazu. Deformace obrazu v praxi znamená, že fotografie focené s širokoúhlým objektivem jsou „vypouklé“. Nikdy tedy nevyfotíte scénu tak, jak ji vidíte. Toto zkreslení samozřejmě mají všechny objektivy, ale u širokoúhlých je deformace nejvýraznější. Kvůli této vlastnosti se širokoúhlé objektivy nepoužívají na fotografování portrétů.

Jak s ním bojovat

Je tady možnost, jak se zkreslení alespoň částečně zbavit. V programech Adobe na úpravu fotografií najdete způsob, jak tuto deformaci eliminovat. Je zakomponovaná v Adobe Lightroom, kde deformaci vyrovná podle typu objektivu, s jakým byla fotografie vyfocena. Tuto funkci samozřejmě nabízí i další programy, ale v Lightroomu nebo Photoshopu máte jistotu. Existují i jiné softwary, kde se dá s korekcí deformace pracovat. Ať už jde o programy na počítači, nebo aplikace na telefonu. Možností je spousta.

Jak a co s širokoúhlým objektivem fotografovat

Širokoúhlý objektiv má spoustu využití, na druhou stranu jsou i situace, kdy není moc vhodné tento objektiv používat. Tak pojďme na ně!

Krajinářská fotografie

Krajinářská fotografie širokoúhlý objektiv
Krajinářská fotografie

Objektivy s krátkou ohniskovou vzdáleností používají zejména na focení krajiny. Je to jejich nejčastější využití a jestli to myslíte s krajinářskou fotografií vážně, neměl by nějaký „širokáč“ chybět ve vaší výbavě. Je to hlavně kvůli širokému zornému poli.

Portréty

Širokoúhlý portrét
Širokoúhlý portrét

O fotografování portrétů s širokoúhlým objektivem se většinou nedočtete nic dobrého – a je to pochopitelné. Širokáče zkreslují a zkreslovat budou i obličej. A za zdeformovaný obličej vám modelka většinou nepoděkuje… Nejčastější ohniska pro fotografování portrétů jsou od 50 mm výš. Další nevýhodou širokoúhlých objektivů je velká hloubka ostrosti. Na focení lidí se většinou používá malé hloubky, které s těmito objektivy většinou nedosáhnete.

I přesto jsou případy, kdy se dá širokoúhlý objektiv na fotografování portrétů použít (teď se mnou nebude velké množství fotografů souhlasit). Širokáč nabízí jiné možnosti a dokáže do fotografií vnést dynamiku a pohyb, který se na určitý tip fotografií hodí. Sám rád širokoúhlý objektiv při focení používám, protože portrétům dokáže dát úplně jinou atmosféru. Moje rada zní: Neomezujte se a neposlouchejte ty, kteří vám portréty s širokoúhlým objektivem zakazují. Buďte ale opatrní, ať neuděláte modelku méně hezkou, než ve skutečnosti je. Experimentujte, ale myslete na to, ať neuděláte modelce z hlavy velký nesouměrný balón.

Fotografování nemovitostí

Fotografování interiéru
Fotografování interiéru

Při focení nemovitostí širokoúhlý objektiv využijete často. Dokáže totiž zaznamenat velkou část prostoru. Tato vlastnost je velice užitečná, každopádně je tu i jedna nevýhoda. Tou je už párkrát zmíněné zkreslení, které není vhodné ani tady. Více o fotografování nemovitostí najdete v článku 10 tipů, jak na fotografování nemovitostí. Najdete tam kromě jiného i návod, jak si se zkreslením poradit.

Cestování

Vrak letadla na Islandu
Vrak letadla na Islandu

Na cestování je širokáč ideální. Většinou jsou širokoúhlé objektivy ve variantě zoom, takže pro ně najdete široké využití. Nahradíte tak více objektivů jedním, univerzálním.

Street fotografie

Objektivy s krátkými ohnisky využívám na street fotografie velmi často. Poskytnou vám skvělou kompozici, protože budete muset jít k objektu opravdu blízko. Navíc, s pevným širokoúhlým (a světelným) objektivem dokážete fotografovat i v horších světelných podmínkách. Což je velkou výhodou.

Objekty se zdají větší, než ve skutečnosti jsou

Rybář s úlovkem
Rybář s úlovkem

Díky deformaci a jiným vlastnostem mají tyto objektivy unikátní vlastnost. Způsobují, že když dáte objekt do popředí, bude se zdát větší, než ve skutečnosti je. Toho můžete využít ve svůj prospěch. Například pokud jste rybáři, natáhněte s úlovkem ruce tak, ať je co nejblíž fotoaparátu. A budete se moct chlubit, že jste chytli větší rybu ;). Ovšem toho nemusí využívat jen rybáři. Jestli tam fotografií chcete více přemýšlet, vezměte v potaz i tuto informaci. Můžete tak vtvořit zajímavou a nevšední kompozici.

Širokoúhlý objektiv na mobilu

V posledních letech se rapidně zlepšují fotoaparáty na telefonech. Možná jste si všimli, že na nových modelech fotoaparátů celkem přibylo. Některé telefony nabízí i 5 objektivů jen na zadní straně. A jeden z těchto objektivů bývá velmi často širokoúhlý. Širokoúhlý objektiv na telefonu je velice užitečný a jestli to myslíte s focením na telefon jen trochu vážně, zvážil bych pořízení telefonu, který ho má. Fotky z něj vypadají skvěle a určitě ho budete využívat velmi často.

Jak si vybrat širokoúhlý objektiv

Pokud vás širokoúhlé objektivy zaujaly, pojďme si projít parametry, podle kterých můžete váš objektiv vybírat.

Bajonet

Bajonet zrcadlovky
Bajonet zrcadlovky

Tento parametr se netýká pouze širokoúhlých objektivů, protože na něj musíte hledět při koupi každého objektivu. Bajonet se používá na uchycení objektivu k fotoaparátu. Každý výrobce fotoaparátů používá jiný bajonet (Nikon F, Canon EF, atd.), a to je taky důvod, proč nemůžete využívat jeden objektiv pro foťáky různých značek. Jestli nad koupí objektivu přemýšlíte, určitě si zjistěte, jaký typ bajonetu má váš foťák a podle toho vybírejte. V případě, že potřebujete využít objektiv s jiným bajonetem, než jaký má tělo vašeho fotoaparátu, můžete využít adaptérů a redukcí. Ty ale limitují funkce objektivu – třeba autofokus nebo nastavování expozice.

Adaptéry se využívají hojně, pokud chcete fotografovat se starým objektivem. Existují totiž adaptéry, pomocí kterých můžete na vaši digitální zrcadlovku připojit staré objektivy, které najdete třeba na půdě. Jestli vás fotografování se starými objektivy (skly) zajímá, přečtěte si tento článek Focení starými skly – kouzlo starých objektivů. Najdete tam všechny potřebné informace.

Světelnost

Fotoaparát s objektivem
Fotoaparát s objektivem

Světelnost určuje, kolik světla se dostane do vašeho fotoaparátu. Udává se pomocí clonového čísla a platí, že čím menší je clonové číslo, tím je objektiv světelnější. Vždy vybírejte objektiv, který je co možná nejsvětelnější (například f/2). Když do foťáku vpustíte více světla, budete mít možnost nastavit kratší expoziční čas. Ten zamezí třesu a rozmazání fotografií. Další vlastností světelných objektivů je malá hloubka ostrosti. Díky ní dokážete příjemně rozmazat pozadí.

Širokoúhlé objektivy jsou známé tím, že nejsou moc světelné. Takže neseženete stejně světelný objektiv, jako kdybyste kupovali pevný základní objektiv. I přesto se snažte koupit co nejsvětelnější objektiv.

Ohnisková vzdálenost

Hnědý labrador s kostí v pohybu
Hnědý labrador (@ourdogamy) s kostí

Ohnisková vzdálenost udává, jak široké zorné pole dokáže objektiv vyfotit. Jestli chcete, aby byl váš objektiv co nejširokoúhlejší, snažte se najít objektiv s co nejnižší ohniskovou vzdáleností. Nezapomeňte na zkreslení, protože čím kratší bude ohnisková vzdálenost, tím větší bude i perspektivní zkreslení.

Velikost snímače

Velikost snímače fotoaparátu je dalším parametrem, na který si musíte dát pozor. Váš digitální foťák má senzor, který zpracovává světlo na fotografie. A velikost senzoru se liší. Čím je senzor větší, tím lépe. Největším běžným senzorem je Full Frame, který se velikostně rovná filmovému políčku. Full Frame nabízí velkou kvalitu obrazu, ale cena foťáků s takto velkým senzorem bývá vysoká. U běžných zrcadlovek se setkáte se senzory, které jsou menší. Další častá velikost se nazývá APS-C. Je menší než Full Frame a setkáte se s ní u fotoaparátů Nikon, Sony, Pentax i Canon. Při koupi objektivu je důležité, aby objektiv nebyl určen na menší senzor, než je ve vašem fotoaparátu. To znamená, že dohromady nebudou moc fungovat Full Frame foťáky a objektivy na velikost APS-C.

Objektiv na větší senzor, než jaký má fotoaparát

Fotoaparát s objektivem
Fotoaparát s objektivem

Ideální případ je, když máte objektiv na stejný senzor, jaký má váš fotoaparát. Může se stát, že bude objektiv určen na menší senzor – v tom případě asi vznikne problém. Na okrajích snímků budou nevzhledné černé okraje. Naopak pokud bude objektiv určen na větší senzor, než jaký máte, není to takový problém. V praxi to může být třeba Full Frame objektiv na APS-C zrcadlovce. V tom případě se prodlužuje ohnisková vzdálenost a Full Frame objektiv s ohniskem 20 mm bude fotit jako objektiv s ohniskem 30 mm. Poměr, jakým se vzdálenost zkracuje se jmenuje crop faktor. Velikost crop faktoru závisí na velikosti senzoru. Tady jsou crop faktory nejčastějších senzorů:

  • APS-C (Nikon, Sony) – crop faktor = 1,5. To znamená, že když nasadím Full Frame objektiv s ohniskovou vzdáleností 10 mm na tělo se snímačem APS-C, bude se chovat jako objektiv se vzdáleností 15 mm. (10 x 1,5 = 15)
  • APS-C (Canon) – crop faktor = 1,6. Velikost APS-C čipů je různá u různých výrobců. Konkrétně senzor APS-C Canon je menší než ten na Nikonu nebo Sony.
  • 4/3″ – crop faktor = 2

Optická kvalita

Architektura
Architektura

Když si pořizujete objektiv, logicky chcete, aby byl co nejkvalitnější. A to jak obrazově tak i zpracováním. Zde platí až na výjimky jednoduchá rovnice – čím dražší je objektiv, tím je lepší kvalita.

Nejlepší širokoúhlé objektivy 2021

Na trhu najdete spoustu širokoúhlých objektivů, a proto jsem se rozhodl vybrat pár objektivů, které jsou nejlepší z hlediska cena/výkon.

Samyang 14 mm f/2,8

Samyang 14 mm f/2,8
Samyang 14 mm f/2,8 – Zdroj Megapixel

Tento objektiv nabízí skvělý poměr cena výkon. Disponuje pevnou ultra širokou ohniskovou vzdáleností 14 mm. Světelnost je f/2,8, což je skvělá světelnost vzhledem k ohnisku a ceně. Tak dobrou světelnost má zejména kvůli tomu, že se jedná o pevný objektiv, tudíž s ním nemůžete zoomovat. Je velmi dobře zpracován a můžete ho používat i na Full Frame fotoaparáty. Jeho nevýhodou je absence autofokusu, to znamená, že budete muset ostřit manuálně. Objektiv se hodí na krajinářskou fotografii, focení architektury nebo nemovitostí. S cenou kolem 7 000 korun má objektiv opravdu dobrý poměr cena/výkon.

Odkaz na objektiv pro Canon

Odkaz na objektiv pro Nikon

Odkaz na objektiv pro Sony

Canon EF-S 24 mm f/2,8 STM

Canon EF-S 24 mm f/2,8
Canon EF-S 24 mm f/2,8 – Zdroj Megapixel

Canon EF-S 24 mm f/2,8 STM vás zaujme zejména zpracování, autofokusem, rozměry, kvalitou obrazového zpracování a cenou. Díky svým rozměrům si tento mírně širokoúhlý objektiv vysloužil přezdívku pancake (palačinka). I přes malé rozměry má objektiv skvělé, hladké a rychlé zaostřování. Díky své váze a rozměrům je tento univerzální a lehký objektiv skvělou volbou zejména pro ty, kteří chtějí svou výbavu odlehčit. Vhodný je pro street fotografy i krajinářské fotografy (díky kompaktnosti objektivu). Světelnost f/2.8 je výborná vzhledem k ostatním vlastnostem objektivu. Cena se pohybuje kolem 4 500 korun.

Odkaz na tento objektiv pro Canon

Recenze uživatelů z Megapixel

Malý, lehký, dobré zpracování. Jeho skučení jde slyšet ve videu a pomalu přeostřuje z blízka na dálku. Při předostření do přibližného místa snímání jde použít i pro focení sportu. Zkoušeno na EOS 70D na závodech ve sjezdu horských kol. Kvalita snímků výborná.“ – David Válek

Krásné pevné sklo s širším záběrem. Využíváno v interiéru, kde se s padesátkou nevejdu 🙂“ – Jakub Edr

„Super stealth sklo, s dostatečnou světelností a krásnou váhou. Na street photography je super, lidé se toho tolik nebojí, nejste nápadní a záběr to má do ulic právě akorát. Bohužel AF motor je hlučný, na video bez externího mikrofonu nepoužitelné, pokud nestačí pouze video záznam a je potřeba i zvuk.“ – Janek Panoch, 27.07

Zakoupil jsem ke Canon 77D hlavně za účelem focení a natáčení malého dítěte. Jsem velmi spokojen – působí solidně, kreslí pěkně i na plnou clonu. Na natáčení mnohem lepší než mé ostatní pevné skla s klasickým ostřícím motorkem – ostří plynule a potichu. Plus jsou nepochybně také miniaturní rozměry. Celkově dobrá koupě.“ – Stipal Roman

Sigma 16 mm f/1,4 DC DN Contemporary Sony E

Sigma 16 mm f/1,4
Sigma 16 mm f/1,4 – Zdroj Megapixel

Tento minimalistický objektiv značky Sigma je určen pro fotoaparáty se snímačem APS-C. Vyniká mimořádně skvělou světelností a taky ultra krátkou ohniskovou vzdáleností. Kvůli crop faktoru se jedná o objektiv s přibližným ohniskem 24 mm (zorné pole cca 84°). Objektiv je vybaven precizním a rychlým autofokusem, díky kterému je objektiv vhodný i na video. Objektiv má dobrou kresbu. Díky své univerzálnosti je vhodný pro krajináře, fotografování krajiny, architektury i portrétů. Vhodný je i pro focení v noci. Cena se pohybuje kolem 11 000 korun.

Odkaz na tento objektiv pro Sony

Recenze uživatelů z Megapixel

„Mít stabilizaci, je dokonalý. Ale jinak výborné sklo.“ – Aleš Málek

„netušil jsem, že se dají fotit portréty na 16mm 😎 ale krásně kreslící f1.4 vše mění – nemá stabilizaci, ale to jsem samozřejmě věděl. Videa se ustát v ruce dají, ale samozřejmě gimbál má lepší výsledky. Naštěstí Weebill S je k dispozici.“ – Jakub Šimeček

Krásné obrázky, ostré, správně barevné. Zvlášť večerní a noční snímání má díky vynikající světelnosti opravdu krásné snímky. V každém případě těm, kteří se ještě nerozhodli, doporučuji. Zdeněk.“ – Zdeněk Šíma

Nikon 10-20 mm f/4,5-5,6 G AF-P VR DX

Nikon 10-20 mm f/4,5-5,6
Nikon 10-20 mm f/4,5-5,6 – Zdroj Megapixel

Nikon 10-20 mm f/4,5-5,6 je další z řady širokoúhlých objektivů. Jedná se o zoom objektiv určený na fotoaparáty se snímačem APS-C, kde se chová jako objektiv s ohniskem 18-30 mm. Objektiv má rychlý autofokus, je lehký a má redukci vibrací. Využití najdete hlavně pro fotografování architektury, nemovitostí, krajiny i natáčení videí. Pořídíte ho za cenu nižší než 9 000 Kč.

Odkaz na objektiv pro Nikon

Recenze uživatelů z Megapixel

„Dobrý širokáč za slušný peníze, rychlé ostření a dobrá kresba. Dobrý objektiv nejen na cesty.“ – Pavel Zatloukal

„Jsem rád, že se na trhu objevil tento „širokáč“, který mně za příznivou cenu pomáhá rozšiřovat moje fotografické spektrum :-).“ – Lubomír Konečný

Sigma 17-50 mm f/2,8 EX DC OS HSM

Sigma 17-50 mm f/2,8
Sigma 17-50 mm f/2,8 – Zdroj Megapixel

Tato Sigma je díky svému rozpětí ohniskové vzdálenosti velmi univerzálním zoom objektivem pro APS-C snímače. Ekvivalentem ohniskové vzdálenosti je rozpětí 25 až 75 mm. Jeho velkou výhodou je jednotná světelnost f/2,8. Objektiv je robustní, vybavený stabilizací a rychlým precizním ostřením. Jako ostatní objektivy je vhodný pro fotografování krajiny, architektury a portrétů. Sigmu 17-50 mm oceníte především, pokud hledáte jeden objektiv, který můžete využít na více příležitostí. Je světelný a univerzální. Jeho cena se pohybuje kolem 11 500 Kč.

Odkaz na objektiv pro Canon

Odkaz pro objektiv pro Nikon

Recenze uživatelů z Megapixel

„Pořídil jsem si tento objektiv jako základní a náhradu za setový 18-55.Jsem maximálně spokojen…skvělá světelnost v celém rozsahu, parádní kresba a hlavně velký rozdíl než ten setový objektiv. Doporučuji všem, kdo přemýšlí nad lepším záklaďákem.“ – Petr Nedvěd

„Vybrán po dlouhém a pečlivém výběru, přečtení několika recenzí ve kterých byl velice kladně hodnocen. Oceňuji konstantní světelnost po celém rozsahu ohniska a také stabilizátor obrazu. Myslím, že poměr výkon/cena je velice slušný. S koupí jsem velice spokojen.“ – Milan Kunc

„Jsem spokojený, oproti základnímu objektivu od Canonu (18-55) je to mnohem lepší. Světelnost i rychlost příjemně překvapila. Vřele doporučuji.“ – Petr Štěpán

Závěr

Doufám, že vás fotografování s širokoúhlým objektivem zaujalo. Je to nástroj, u kterého se meze kreativity nekladou. Je dobré si uvědomit, jak objektiv s krátkým ohniskem ovlivňuje vaše fotografie, před tím, než ho začnete používat. Působí dynamicky a dokážete s ním zachytit pohyb. Uvedené objektivy berte jako inspiraci. Vybral jsem takové produkty, které nabízí slušný poměr ceny a výkonu, ale rozhodně to neznamená, že jiné objektivy jsou špatné. Každému vyhovuje jiný objektiv a má jiné možnosti. Při koupi si uvědomte, za jakým účelem si objektiv kupujete a podle toho se rozhodněte. Přejeme vám krásné světlo a uvidíme se u dalších článků!

Fotograf, blogger, nadšenec do počítačů a grafiky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *