Pevný objektiv neboli objektiv s pevným ohniskem by neměl chybět ve vaší výbavě. I přesto, že se vám může zdát omezující, pevný objektiv nabízí řadu výhod. Řada nezkušených fotografů a laiků si myslí, že čím větší zoom, tím lépe. Ale opak je pravdou. Pevný objektiv je jedna z nejlepších investic, kterou můžete udělat. Proč jsou skvělou volbou pro začátečníky? To se dozvíte v tomto článku.
Co je to pevný objektiv
Pevný objektiv neumožňuje scénu přibližovat. Má totiž „pevně“ nastavenou ohniskovou vzdálenost. Opakem těchto objektivů jsou zoom objektivy. Ty vám dovolí fotografovanou scénu přiblížit pouhým otočením objektivu. Zatímco když chcete scénu přiblížit u pevných objektivů, musíte udělat pár kroků vpřed. Díky tomu se zdá, že pevný objektiv má menší využití než zoom objektiv, ale má překvapivě řadu výhod, které vám teď představíme.
Výhody pevného objektivu
I přestože vám nedovolí objektiv jednoduše přibližovat, má řadu velmi významných výhod, které je dobré znát.
Malá hloubka ostrosti
Jeho možná nejvýznamnější výhoda je malá hloubka ostrosti. Pevné objektivy nabízejí menší clonová čísla, díky čemuž dosáhnete malé hloubky ostrosti. To v praxi znamená, že se vám povede dosáhnout efektu rozostřeného pozadí. Často se toho využívá při focení portrétů, ale setkáte se s tím úplně všude. Myslím, že se všichni shodneme na tom, že rozostřené pozadí vypadá dobře. S malou hloubkou ostrosti souvisí pojem světelnost objektivu. Co znamená světelnost a mnoho dalších pojmů se dozvíte v našem souhrnném článku o objektivech, odkaz najdete zde.
Cena
Cena je dalším významným faktorem, který vás možná přesvědčí o koupi pevného objektivu. Ve srovnání s zoom objektivy totiž jasně vedou. V jakékoliv cenové kategorii je poměr cena výkon pevných a zoomovacích objektivů nesrovnatelný. Všude jasně vedou pevné objektivy (světelností, obrazovou kvalitou, atd.). Navíc pokud si nemůžete dovolit za objektiv dávat velké peníze a máte omezený rozpočet, tak jste schopni koupit velmi dobrý pevný objektiv i za relativně malou částku. Kvalitní pevný objektiv jste schopni koupit do 5 000 korun, ale pořídíte i mnohem levněji. Pro začátečníky jsou pevné objektivy optimální volbou.
Obrazová kvalita
Pevný objektiv poskytuje v porovnání s zoom objektivem větší obrazovou kvalitu. To znamená, že objektiv fotografovanou scénu méně deformuje. Na trhu samozřejmě jsou zoom objektivy, které poskytují skvělou obrazovou kvalitu, ale jejich cena se šplhá do desetitisíců korun. Zatímco cena pevných objektivů se zpravidla pohybuje do deseti tisíc korun.
Váha a velikost
Objektivy s pevným ohniskem jsou většinou v porovnání s zoom objektivy velmi lehké a jsou také menší. Věřte, že celý den s těžkým foťákem na krku je velmi nepříjemný a že za lehčí alternativu budete velmi rádi. Velkou výhodou to je například i při cestování, celá sestava bude kompaktnější a lehčí.
Focení při malém osvětlení
Díky své skvělé světelnosti mají objektivy s pevným ohniskem tu výhodu, že jsou lepší na fotografování ve špatných světelných podmínkách. Špatnými světelnými podmínkami se rozumí například šero, focení v interiéru a další. Ve všech těchto situacích vás může pevný objektiv zachránit od rozmazaných fotek.
Jaký pevný objektiv
Protože u pevných objektivů nemůžete měnit ohniskovou vzdálenost, musíte si dobře promyslet, po které vzdálenosti při koupi sáhnete. Různé ohniska mají různé využití. Proto je potřeba klást si otázku, jaký pevný objektiv si pořídím?
Ohnisková vzdálenost 50mm
Ohnisková vzdálenost 50 mm je hojně používána na fotografování portrétů. Fotit s ní můžete ale v podstatě cokoliv. Někdy se objektiv s ohniskem 50 mm označuje jako základní objektiv. Tento objektiv nepůsobí ani jako teleobjektiv a ani jako širokoúhlý objektiv. Je to v podstatě něco mezi. „Padesátka“ je schopna pokrýt zorné pole, které je podobné tomu, které jsme schopni vnímat my. Proto fotky z tohoto objektivu působí přirozeně. Více o základních objektivech se dozvíte v našem souhrnném článku – Objektivy.
Široká ohniska
Široká ohniska mají (ale nemusí) mít odlišné využití než „padesátka“. Většinou se široká ohniska používají na focení krajin. Pod pojmem široké ohnisko si můžete představit vzdálenosti jako 20 mm, 24 mm nebo 28 mm.
Speciálním případem je ohnisková vzdálenost 35 mm. Tato vzdálenost už tak úplně nepatří mezi širokáče. Používá se například na fotografování reportážních fotografií.
Teleobjektivy
Dalším ohniskem s kterým se můžete často setkat je vzdálenost 85 mm. S tou se opět často setkáte u fotografování portrétů.
Na trhu najdete i objektivy s většími ohniskovými vzdálenostmi. Využít je můžete na focení sportů, zvířat nebo detailů krajin.
Oblíbené modely pevných objektivů
Pokud ve výběru objektivu trochu tápete, můžete si vzít inspiraci z těchto oblíbených a kvalitních objektivů s pevným ohniskem.
- Objektiv Canon EF 50 mm f/1,8 (cena jen 3 500 Kč)
- Objektiv Nikon 50 mm f/1,8 AF-S NIKKOR G
- Objektiv Canon EF-S 24 mm f/2,8 STM
- Objektiv Nikon 35 mm f/1,8 AF-S NIKKOR G DX
- Objektiv Canon EF 85 mm f/1,8 USM
Souhrn
Může se zdát, že pevné objektivy nejsou (kvůli absenci zoomu) úplně atraktivní. Opak je pravdou. Zaujmout vás můžou cenou, výbornou světelností, váhou nebo obrazovou kvalitou. S pevnými objektivy neudělá chybu ani začátečník. Využijete je snad v každém odvětví fotografie – od portrétů po krajinářskou fotografii. Z mé zkušenosti časem zapomenete na to, že se s objektivem nedá zoomovat, a budete opěvovat jeho výhody.
Doufám, že se vám článek líbil, pokud ano, můžete si přečíst další článek například o kompozičním pravidle zlatého řezu nebo o zlaté hodině. Přejeme vám dobré světlo!