TFP focení – co to je a jak ho využívat

TFP focení portrét

TFP focení je způsob, jak si rozšířit své portfolio. Pomocí TFP (Time For Prints) se můžete jako fotograf i jako model dostat k zajímavým projektům, které rozšíří vaše portfolio. V tomto článku si vysvětlíme co je to TFP focení, kdy ho využívat a nevyužívat, jak focení TFP domluvit, na co při focení myslet a mnoho dalšího.

Co je to TFP focení

TFP focení (Time For Pritnts) je v podstatě dohoda mezi fotografem a modelkou/em na focení, kde si ani jedna strana neúčtuje peníze. Fotograf i model/ka pak můžou fotky používat na svou propagaci – k rozšíření portfolia. Důležité je připomenout, že TFP je focení nekomerční. To znamená, že nikdo by z focení neměl mít finanční zisk. Zvykem je, že se TFP děje mezi fotografem a modelem na stejné úrovni. Moc by totiž nedávalo smysl, kdyby zkušený fotograf pracoval s modelem začátečníkem a naopak. Time for prints focení je totiž i o předání zkušeností.

Výhody TFP

Focení typu TFP má řadu výhod – tady je výběr nejdůležitějších.

  • Rozšíření portfolia. Portfolia jsou v foto průmyslu velmi důležitá. Silné portfolio vám pomůže, když se budete hlásit do nějakých větších projektů a zaměstnavatele bude vždy zajímat. A s pomocí TFP můžete do portfolia pár fotek dostat.
  • Získání zkušeností. Zkušenosti a portfolio jdou ruku v ruce. Čím větší portfolio máte, tím musíte mít (logicky) více zkušeností a budete mít možnost dostat se k lepším zakázkám.
  • Uskutečnění projektů. Time for prints je dobrý způsob na uskutečnění osobních projektů a nápadů. Musí se vám ale podařit najít někoho, komu se bude váš nápad líbit a bude ochoten ho podpořit svou účastí.

Nevýhody TFP focení

Bohužel i TFP má své nevýhody. Jde hlavně o jednu, která se v poslední době začala vynořovat relativně často.

Často TFP není TFP. Nejčastěji na Facebookových skupinách se setkáte s tím, že lidé hledají někoho na TFP focení, které ale není tak úplně TFP. Mnohdy narazíte na příspěvky, které hledají modely nebo fotografy na komerční projekty. V tom případě nejde o TFP a jde spíše o pracování zadarmo, které nedává smysl, a vaši práci dehonestuje. S takovými příspěvky se můžete třeba setkat na Instagramu neslobytolevnejc, kde najdete sem tam fakt „špeky“.

Jak najít modelku/a nebo fotografa na TFP focení

TFP focení Anna Bangoura
TFP focení – Anna Bangoura

Když jsme si vysvětlili, co to TFP je, pojďme se podívat na asi nejčastější dotaz. Často se lidé ptají – kde můžu sehnat modely a fotografy na Time For Prints? Odpověď je celkem jednoduchá. Na Facebooku a sociálních sítích. Jak jsem už výše zmínil, na Facebooku existují skupiny, kde může fotograf hledající modelku/a (nebo naopak) napsat a focení si domluvit. A abych je jen nehanil, svůj hlavní účel plní velmi dobře. Jednou z těchto skupin je například Amatérské / hobby focení (TFP). Dávejte si ale pozor na nabídky, z kterých by měl poptávající zisk. Sem tam se na skupinách objeví a pro fotografa ani modelku není dobré dodávat své služby zadarmo. Dalším možným způsobem je modelku nebo fotografa o kterém máte povědomí přímo oslovit. Většinou s vámi focení prodiskutují a uvidíte, jestli to dopadne nebo ne. Za vyzkoušení nic nedáte 😉

Problémy, které může focení přinést

V TFP můžou nastat dva hlavní problémy, které bych vám rád představil.

1. Komunikace

TFP focení s sebou občas nese problémy. A většinou za ně může špatná komunikace. S modelem či fotografem se dobře domluvte na tom, co budete fotit, kde budete fotit a jaký je celkový plán. Často se stane, že jedna strana očekává něco jiného než druhá, a v tu chvíli nastávají nepříjemné situace. Nezapomeňte se domluvit na tom, jak bude probíhat postprodukce nebo jak fotografie fotograf dodá. Pokud bude vaše komunikace jasná, nemusíte se bát případných problémů.

Komunikace je velmi důležitá i při samotném focení. Fotograf by měl s modelem komunikovat a naopak. Zvykem například je, že fotograf ukazuje modelovi fotografie i v průběhu focení – můžou tak vzniknout zajímavé a konstruktivní připomínky nebo nápady.

2. (NE)dochvilnost

Velký problém, který může nastat je, když fotograf nebo model přijde na focení pozdě. Samozřejmě malé a předem ohlášené zpoždění nevadí, ale dejte si na tohle opravdu pozor. Nikdo nechce na nikoho čekat a mohlo by to vytvořit špatnou náladu, která by zkazila focení. Navíc je tu další problém. Nejen, že by vám to zkazilo focení, ale taky se může stát, že se vám dveře do TFP světa zavřou úplně. Je totiž možné, že druhou stranu naštvete natolik, že by vám mohl napsat nepěknou recenzi na sociálních sítích, do skupin na facebooku a tak dále. Některým lidem stačí k nehezké recenzi opravdu málo, takže se snažte k focení přistupovat naprosto profesionálně a s respektem.

Jak se dělit o náklady

Čas od času se stane, že s focením vzniknou určité náklady, které je potřeba hradit. Může jít o rekvizity, oblečení, pronájem ateliéru, dopravu nebo někoho, kdo bude na fotografování s vámi spolupracovat. Třeba někdo kdo modela nalíčí, učeše a podobně. V praxi zjistíte, že na tento problém neexistuje univerzální řešení. V podstatě se bude pokaždé lehce lišit a nejdůležitější je se na rozdělení nákladů domluvit předem. Vypočtěte si, kolik by vás náklady spojené s focením stály a potom se s fotografem nebo modelem domluvte, jaké jsou jeho náklady a jak je rozdělíte. Nabízí se sice řešení fifty-fifty, ale to nemusí vždy fungovat. Klíčové je, aby měly v této oblasti jasno už před focením obě strany. Nesmí se stát to, že si budete myslet, že jste na rozdělení domluveni, a pak vám váš foto protějšek řekne, že o tom nevěděl. Vzniknou tak nepěkné problémy, které můžou zapříčinit škaredé recenze na sociálních sítích.

Dodání fotografií

Tento odstavec je sice spíše pro fotografy, ale pro modely je tohle taky důležité téma, aby věděli co a jak. Dodání fotografií je celkem složité téma a lidé na něj mají různé názory a setkáte se s různými přístupy. Jedna možnost je poslat fotky přes cloudové úložiště. Nabízí se třeba OneDrive, Google Disk a další. Model na fotky po dokončení většinou dostane odkaz, ze kterého si fotografie může stáhnout a dál používat. Setkat se můžete taky se sdílením fotek přes Zoneramu a další služby. Je v podstatě jedno, jak je budete dodávat. Podstatné je totiž opět to, aby o tom věděli obě strany a nevznikl pak nějaký problém.

Zjistěte si, s kým fotíte

Každý nějak začíná a u TFP tomu není jinak. Začátek je těžký pro fotografy i modely. Nemáte totiž portfolio a ani zkušenosti. Začátečníci tak můžou přistoupit na nabídky, které nemusí dopadnout dobře. Jako fotograf i jako model potřebujete vědět, s kým fotíte, abyste nenaletěli nějakým podvodníkům a podobně. Když se vám někdo s nabídkou ozve, zjistěte si, co to je za člověka. Prohledejte TFP skupiny, Facebook nebo si jméno vygooglete. Něčí špatné zkušenosti nebo nepřítomnost portfolia jsou totiž ukazatelem toho, že něco může být špatně. Pro spolupráci hledejte lidi, kteří mají dobré recenze nebo velké portfolio, to je zárukou kvalitního a profesionálního přístupu.

TFP focení – smlouva

TFP smlouva
TFP smlouva

Možná už vás napadla otázka, jestli je třeba mít při TFP focení smlouvu. I přesto, že nejde o focení, ve kterém jde o peníze, tak je dobrý nápad smlouvu mít. Možná to zní trochu složitě a nepříjemně, ale tady je pár bodů, kterých je potřeba se držet.

Jak vytvořit TFP smlouvu

Vytvoření smlouvy se vám možná zdá jako nadlidský úkol, ale je to vlastně celkem jednoduché. Využijte webových stránek Legito a smlouvu si vygenerujte za malý poplatek tam. Na jejich stránkách najdete vzor Smlouvy o pořízení a použití fotografie, do kterého jen vepíšete informace a smlouvu budete mít hotovou v podstatě hned.

Co ve smlouvě zahrnout

Smlouva je důležitá pro fotografy i modely, protože jasně určí, jak je možné s fotkami nakládat. Ve vzoru na webu Legito si můžete zvolit, jestli je používání fotek nějak časově omezeno. Což je rozhodně dobré vědět. Můžete určit, jestli je nějaké použití fotografií zakázáno a podobně. Tento nástroj je opravdu neskutečně užitečný a jste schopni pomocí něho vytvořit smlouvu jednoduše a velmi rychle.

Proč mít TFP smlouvu?

Ještě jsme si tak úplně neřekli, proč je dobré smlouvu mít a podobně. Tak pojďme na to. Prvním důvodem je, že můžete předejít zneužití fotek fotografem nebo modelem pro komerční účely, což se bez smlouvy může lehce stát. Relativně často se na sociálních sítích objevují příběhy modelů, kteří byli s fotografem fotit, ale on jim neposlal fotky. Občas přestane úplně komunikovat, nebo se vymlouvá a podobně. Smlouvu je tedy dobré mít taky proto, abyste se na fotky vůbec dočkali. Důvodů je mnoho, ale v podstatě jde vždy o to, že zabraňujete potencionálním problémům, které by mohly nastat.

TFP focení – zkušenost

TFP focení
Portrét focený formou TFP – Anna Bangoura

S TFP jsem jako fotograf začal a také v něm pořád pokračuju. Pomohlo mi vybudovat portfolio a taky důvěru u modelů. S přibližně polovinou modelů, s kterými jsem fotil, jsem se znal osobně, takže focení s nimi bylo jednoduché domluvit. Obecně doporučuju začínajícím fotografů fotit s lidmi v jejich okolí. Většinou to sice nejsou profesionálové, ale pomohou vám vybudovat portfolio, se kterým budete moci postupně fotit i se zkušenějšími modely. Totéž platí u modelů. Pokud nějakého začínajícího fotografa znáte, tak ho oslovte. Můžete si s ním vybudovat portfolio pro začátek. Když jsem začínal já, na focení jsem oslovoval kamarády, rodinné známé a podobně. Až postupem času jsem se dostal k lidem, které jsem před focením neznal. TFP focení mi taky umožnilo uskutečnit různé umělecké projekty, které bych jinak asi neuskutečnil. S focením touto formou mám velmi dobré zkušenosti, ale dávám si vždy pozor na to, s kým fotím a před focením si lidi vygooglím, to ostatně doporučuju úplně všem.

Souhrn

TFP fotografování může být dobrým způsobem, jak si rozšířit portfolio. Focení je ze strany fotografa i modela „zdarma“. Rozhodně ale nezapomeňte, že je to nekomerční focení, tudíž by z něj neměl plynout finanční zisk. Na TFP se můžete domluvit třeba na sociálních sítích, na Facebooku najdete hned několik skupin, které se tímto zabývají.

My vám přejeme, abyste měli dobrou zkušenost s TFP! Jestli se vám článek líbil, podpořte nás likem na Facebookové stránce nebo followem na Instagramu, díky! 🙂

Čtěte dál – například náš článek 8 chyb, kterým se vyhnout u focení portrétů nebo 5 způsobů, jak dělat retuš portrétu.

Fotograf, blogger, nadšenec do počítačů a grafiky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *