Vánoční fotografie – 10 tipů na skvělé fotky

Vánoční fotografie

Vánoce jsou jedno z nejoblíbenějších období roku a všichni jej chceme fotit co nejlépe. Vánoční fotografie můžou totiž sloužit i jako vzpomínka. Při pohledu na fotku si pak vzpomenete, co jste daný rok dělali, nebo jaká byla atmosféra Vánoc. Proto by vaše vánoční fotografie měly být co nejlepší. V tomto článku dostanete deset tipů, které vám pomůžou se na focení připravit a vytěžit z něj co nejvíce. Určitě tu načerpáte i spoustu inspirace a možná i trochu vánoční nálady. Tak pojďme na to!

1. Foťte momenty

Jako fotograf musíte být o Vánocích pořád ve střehu. Vaše nejlepší vánoční fotografie budou nearanžované. Prostě vyplynou ze situace. Při focení se soustřeďte na úsměvy a reakce, protože ty na fotkách nevypadají snad nikdy špatně. Foťte i při rozbalování dárků. Zkusit můžete fotit nejen obdarované, kteří dárek zrovna dostali, ale i ty, kteří dárek předali. Vzniknou skvělé fotky, ke kterým se budete rádi vracet!

Při této příležitosti je dobré nastavit ve fotoaparátu sériové snímaní (někdy taky „burst mode“). To vám dovolí fotit série snímků pouhým podržením spouště. Vyfotíte tak několik podobných fotografií a vyberete tu nejlepší. Vyhnete se tak třeba tomu, že budete mít zkaženou fotografii, protože má někdo zavřené oči – prostě vyberete jinou, která je skoro stejná, ale lepší.

2. Připravte se na málo světla

Vánoční fotografie
Vánoční fotografie

Představte si ideální vánoční fotku. Pravděpodobně by se nefotila v pravé poledne, jelikož většina vánočních fotek vzniká vevnitř a po západu slunce. Připravte se tedy na šero. Co to pro focení znamená? No, je celkem velká pravděpodobnost, že vaše fotky budou rozmazané. Jsou dva základní způsoby, jak se tomu vyhnout. První a možná nejjednodušší je zvýšit hodnotu ISO. Jestli nevíte, co to znamená, přečtěte si tento jednoduchý článek, který vám hodnotu ISO osvětlí. Další možností, jak se vyhnout rozmazaným snímkům, je zvolit na focení světelnější objektiv. Nejvíc světelné objektivy jsou zpravidla pevné objektivy, o kterých najdete na našem webu taky článek. Abychom vám to usnadnili, odkaz je tady.

Je tu ještě jedna možnost, jak se rozmazaným fotkám vyhnout, o které jsme vám zatím, neřekli. Je to stativ. Stativ vám pomůže v tom, že vaše fotky nebudou roztřesené (což se asi sem tam bez stativu stane), ale jestli budete fotit pohybující se objekty, tak vám moc nepomůže. Když se rozhodnete stativ použít, tak se ujistěte, že se scéna, kterou fotíte, moc nehýbe.

3. Na vánoční fotografie používejte vánoční dekorace

Vánoční dekorace
Vánoční dekorace

Co dělá fotku vánoční fotkou? No přece dekorace! Vánoční dekorace vašim fotografiím dodají velkou nálož atmosféry. Pokud plánujete fotit portréty, tak taková Santa čepice nebo podobné oblečení může hodně pomoci. Zkuste třeba fotit i v pyžamu, může to znít sice trochu divně, ale kromě vánočního to dodá i příjemný útulný nádech. Navíc se v něm bude váš model cítit dobře!

4. Buďte originální

Vánoční fotografie
Vánoční fotografie

Originalita začíná být čím dál tím víc výjimečná a skoro vždy s ní sklidíte úspěch. A ani moc nezáleží na tom, co vymyslíte. Může to být Santa s pomocníky na sjezdovce, ale může to být taky cokoliv jiného. Představivosti se meze nekladou ani ve fotografování!

5. Zkuste dlouhou expozici

Dlouhá expozice má své kouzlo. Obzvlášť o Vánocích, kdy se toho děje spousta. Vyfotit dlouhou expozici můžete třeba v nákupním centru nebo na trzích – prostě tam, kde se pohybuje hodně lidí. Ze zřetelných postav se stanou šmouhy, které dodají fotce dynamiku a pohyb. Dalším způsobem, jak o Vánocích fotit dlouhou expozici je „malování světlem“. Možná jste o to už viděli nebo o tom alespoň slyšeli. Jde o to, že ve fotoaparátu nastavíte delší expoziční čas a poté pohybujete nějakým světelným zdrojem. Často se setkáte využitím baterky, ale o Vánocích zkuste třeba prskavku. A je na vás, co nakreslíte.

Kdybyste se chtěli dozvědět o dlouhé expozici více přečtěte si tento článek. Najdete tam vybavení, které budete asi potřebovat a taky návod, který vám vysvětlí, jak dlouhou expozici fotit.

6. Vánoční fotografie nemusí být jen ostré

Bokeh vánoce
Bokeh vánoce

Asi tahle rada zní zvláštně, ale když se podíváte na fotku nahoře, možná vám to bude jasnější. Vánoční fotografie bývají plné různých světýlek, třeba těch na stromečku. Proto můžete zkusit přepnout na manuální ostření a zkusit „odostřit“. Můžou vzniknout zajímavé snímky.

7. Rodina je základ

Rodinná fotka
Rodinná fotka

Vánoce se točí kolem rodiny. Většinou se na Vánoce rodina schází častěji a ve větším počtu, než normálně. Proto je to ideální čas pořídit rodinné fotky. A je jedno, jestli budete fotit skupinovou fotku nebo jednotlivé členy zvlášť. Nezapomeňte na focení dětí. Vánoce v určitém věku zažijí jen jednou, a když se k fotkám jednou vrátíte, uvidíte, jak rychle rostou!

Až budete fotit skupinové fotky, tak asi narazíte na jeden problém. Na fotkách chcete být taky, ale někdo musí klikat na spoušť (a kdo jiný než fotograf). No, ve skutečnosti spoušť mačkat nemusíte. Jednou možností je nastavit samospoušť, ale to může být celkem krkolomné, protože budete muset ke skupince pospíchat a vždy vyfotíte jen jednu fotku. Pohodlnější je pořídit si bezdrátovou dálkovou spoušť, která vám umožní fotky fotit z dálky, jen tím, že stisknete tlačítko na ovladači. Jednu takovou univerzální bezdrátovou spoušť najdete na tomto odkaze.

8. Nepoužívejte blesk

Vánoce
Vánoce

Když chcete vytvořit fotky, ze kterých září vánoční atmosféra, tak blesk rozhodně nepoužívejte. Blesk má své využití, ale pokud chcete dosáhnout přirozených fotografií, blesk není moc dobrá volba. Snažte se možná co nejvíc využít přírodního světla. Stačí jít blíž k onu a fotky budou vypadat hned jinak!

9. Vyrazte na trhy

Vánoční trhy
Vánoční trhy

Jestli je něco doslova napuštěno Vánoční atmosférou, tak to jsou trhy! Na trzích najdete spoustu lidí, vánočních světýlek a ozdob. Prostě všechno to, co by nemělo na vánoční fotce chybět. Právě lidé jsou to, na co se můžete na trzích soustředit. Fotit je můžete potají, ale většinou nic nezkazíte, když se jich zeptáte, jestli si je můžete vyfotit. Fotografovat ale nemusíte jen trhy. Určitě si vybavíte místa ve vaší obci, která jsou zajímavě nazdobená, tak proč nezkusit fotit i tam!

10. Vyzkoušejte na vánoční fotografie i analog

Analogová vánoční fotka
Analogová vánoční fotka

Všichni fotíme digitálně. Digitální zrcadlovky, kompakty a telefony nahradily dříve používané analogové foťáky. Fotky focené na film mají svoji zvláštní atmosféru, kterou digitálním přístrojem nenapodobíte. Podívejte se třeba do starých rodinných alb. Fotky tam prostě vypadají jinak. Analogový foťák možná ještě najdete na půdě nebo ve sklepě. A když ne, v bazarech jej koupíte za pár kaček. Tak proč to aspoň nevyzkoušet! Když by vás focení na film zaujalo, podívejte se do naší kategorie článků Focení na analog, najdete tam různé návody a tipy, které vám s analogem pomůžou.

Souhrn tipů na vánoční fotografie

Vánoce jsou jedněmi z nejfotografovanějších dnů v celém roce. Tyto tipy vám pomohou se odlišit a zlepšit vaše fotky. Přeci jen jsme vám nejdůležitější tip ještě neprozradili. Nejdůležitější totiž je, abyste se dobře bavili a focení si užili. Vánoce jsou jen jednou za rok, a proto se je musíte užít co nejvíc. Možná se zdá, že tahle rada neovlivní výsledné snímky, ale opak je pravdou. Pokud si budete fotografování užívat, na fotkách to půjdu hodně vidět. Budeme rádi, když se pak podělíte o vaše fotky třeba v komentářích na naší facebookové stránce nebo když nám napíšete nějaký komentář.

Přejeme vám dobré světlo a veselé Vánoce!

Fotograf, blogger, nadšenec do počítačů a grafiky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *