Ostrost fotografie

Máte problém s tím, že jsou vaše fotky neostré? Ostrost fotografie ovlivňuje hned několik faktorů zároveň. V našem článku se dozvíte příčiny neostrých fotek a taky vám vysvětlíme, jak je opravit.

Proč mám neostré fotky?

Prvním faktorem, který může negativně ovlivnit kvalitu vašich fotografií je čas expozice. Tento problém nastává především v šeru nebo jiných světelně špatných podmínkách. Může se taky stát, že fotky nejsou ostré kvůli tomu, že je špatně zaostřeno nebo máte moc malou hloubku ostrosti. Rozdíly mezi těmito třemi případy si hned vysvětlíme a taky si řekneme, jak tyto problémy vyřešit.

Jak zvýšit ostrost fotografie

Pokud jsou vaše fotky neostré, logicky to chcete řešit. Ideálně rychle. Tady se dozvíte, proč máte neostré fotky a jak to opravit. Zde najdete všechny potřebné informace na jednom místě.

Rozmazané fotky

Ostrost fotografie
Ostrost fotografie

Prvním případem je moc dlouhý expoziční čas. Tento problém nastává většinou v šeru, když fotíte ve tmě nebo v interiérech. Protože v těchto situacích je často velmi málo světla, tak váš foťák/telefon nastavuje delší čas. Je to proto, aby fotka nebyla moc tmavá. Jenomže když váš fotoaparát nastaví čas moc dlouhý, tak se fotky rozmazují. Je to kvůli tomu, že se vaše ruce a tělo nepatrně třesou a vy neudržíte foťák nehybně na jednom místě po delší dobu. Možná si tak kladete otázku, na kterou vám odpovíme v dalším odstavci – jaký čas udržím v ruce?

Jaký čas udržím v ruce?

No, odpověď je celkem jednoduchá. Čas, který udržíte zaručeně bez viditelného třesu je 1/125 sekundy. I po přiblížení by fotka měla být úplně ostrá. Samozřejmě řada zkušenějších fotografů vám řekne, že udržíte i pomalejší časy. A mají pravdu. Záleží totiž i na ohnisku objektivu, s kterým fotíte. Platí, že čím více širokoúhlý objektiv máte, tím delší časy udržíte. Naopak s teleobjektivy dokážete fotit v ruce pouze s kratšími časy. Čas 1/125 je tedy takový univerzální, ale s každým objektivem (a fotografem) je to trochu jiné. Pro přesné informace to budete muset zkusit na sobě.

Jestli vám téma objektivů není úplně jasné, přečtěte si náš souhrnný článek o objektivech. Odkaz je tady.

Jak mít čas expozice pod kontrolou

Možná si kladete otázku, jak čas expozice nastavit. Odpověď najdete v našem článku o expozičních režimech, který tuto problematiku skvěle vysvětluje. Odkaz je zde.

Rozostřené fotky

Ostrost fotografie
Ostrost fotografie

Druhou příčinou neostrých fotek je špatné zaostření. Na fotkách to poznáte tak, že ostrost fotografie není špatná kvůli tomu, že by objekty na fotce byly pohybově rozmazané, ale nemají ostré obrysy. Tato chyba může mít více příčin.

(Nejen) Manuální ostření

Dioptrická korekce
Dioptrická korekce

Stát se může třeba to, že váš objektiv disponuje pouze manuálním ostřením a vy v hledáčku neumíte poznat, jestli je scéna ostrá nebo ne. Bohužel se to stává už i mně a to jsem ještě relativně mladý 🙂 . Možným řešením je nastavit si v hledáčku „dioptrie“. Touto funkcí disponuje většina foťáků. Funkce funguje na principu brýlí. Abyste si dioptrickou korekci nastavili dobře, nejlépe automaticky dobře zaostřete, a pak kolečkem dioptrické korekce točte, dokud nebudete mít scénu v hledáčku ostrou. Ovládání dioptrické korekce je většinou napravo od hledáčku. Může to být kolečko, nebo posuvník jako na fotografii. Pokud ji neumíte najít, zkuste prohledat manuál nebo to vyhledat na internetu.

Špatně nastavené automatické ostření

Hledáček fotoaparátů
Hledáček fotoaparátů

Může se taky stát, že máte špatně nastavené automatické ostření. Většinou máte ostření nastavené v režimu jednorázového ostření. V tomto režimu si nastavíte bod, na který chcete ostřit. To je důležité vědět a objekt, který fotografujete umisťovat do tohoto bodu. Jestli si nejste vaší znalostí o ostřících režimech úplně jisti, zkuste se podívat do manuálu.

Malá hloubka ostrosti

V (ne)poslední řadě může vzniknout situace, kdy máte moc otevřenou clonu, a potřebujete fotografovat objekty, které jsou různě vzdáleny od fotoaparátu. K pochopení tohoto problému jsme vytvořili příklad z fotek. První fotka s popiskem „Malá hloubka ostrosti“ byla vyfocena s clonovým číslem f/1.8, tudíž s doširoka otevřenou clonou. Druhá fotka byla vyfocena s clonovým číslem f/22. Jinak jsou úplně stejné – vyfoceny ze stejného místa, stejné světlo, stejný objektiv atd. Můžete se všimnout toho, že když v fotoaparátu nastavíte nízké hodnoty clonového čísla, tak se vše za zaostřenou oranžovou krabičkou rozostří. To může být žádoucí třeba při focení portrétů. Ale jsou situace, kdy to žádoucí není. Jde například o skupinové fotografie, kde stojí lidé v řadách, nebo podobné situace. V tom případě sáhněte po nastavení většího clonového čísla. Clonu tak „zavřete“ a snímek bude ostřejší. Protože kdybyste zaostřili na první řadu, druhá řada by už nemusela být tak ostrá.

Mimochodem! Při focení skupinových fotek může nastat problém, který je sice jiný, než jakému se věnujeme v tomto článku, ale je škoda ho nezmínit. Někdy se stane to, že chcete být na fotkách taky, ale jako fotograf musíte klikat na spoušť. Vyřešit to může samospoušť, která vám ale může někdy nevyhovovat. Řešením je pořídit si dálkovou spoušť, se kterou můžete fotit hezky z dálky. Odkaz na jednu univerzální bezdrátovou najdete tady.

Ostrost fotografie – shrnutí

Ostrost fotografie závisí na několika faktorech. Jde hlavně o čas expozice, špatné ostření a malou hloubku ostrosti. Co se týče času expozice, myslete na to, že se vaše ruce trochu třesou a fotoaparát nedokážete udržet na jednom místě po delší dobu. Nejkratší udržitelný (a univerzální) čas expozice je 1/125 sekundy. U špatného ostření si dejte pozor, pokud máte vadu očí, a nastavte si správně dioptrickou korekci. Nastat může problém i v tom, že nejste úplně seznámeni s ostřícími režimy na vašem fotoaparátu. Posledním faktorem ovlivňujícím ostrost je hloubka ostrosti. Vzpomeňte si na příklad s krabičkami. Doširoka otevřená clona znamená sice rozostřené pozadí, ale může představovat problém, pokud chcete mít ostré více objektů, které jsou různě vzdáleny od foťáku. V tom případě je dobré nastavit vyšší clonové číslo.

Pokud se vám článek líbil, budeme rádi, když nás podpoříte likem na naší Facebookové stránce nebo nám dáte follow na Instagramu. Přejeme vám dobré světlo a uvidíme se u dalších článků!

About Admin

Fotograf, blogger, nadšenec do počítačů a grafiky

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *