5 tipů, jak fotit vodopád

Vodopád dlouhá expozice

Určitě jste už viděli skvělé fotografie vodopádů a možná jste přemýšleli nad tím, jak fotit vodopád abyste taky dosáhli rozmazané vody. Rozmazané vody (někdy tomu říkáme taky hedvábná voda) dosáhneme relativně jednoduše. Jen potřebujete mít nějaké vybavení, které vám v článku ukážeme. Kromě toho, že zjistíte, jak fotit vodopády, tak vám řekneme další užitečné tipy, které vám při fotografování pomůžou.

Dlouhá expozice

Jak fotit vodopád dlouhá expozice
Vodopád dlouhá expozice

Klíčem k rozmazání proudu vodopádu je dlouhá expozice. Možná znáte dlouhou expozici ve spojitosti s focením v noci (například focení světelných čar automobilů), ale dlouhá expozice se dá fotit i ve dne. Je to sice trochu složitější než v noci, ale jde to. V dlouhé expozici jde v podstatě o to, že ve fotoaparátu nastavíte delší expoziční čas (ten udává, jak dlouho se snímek fotí). Problém, který nastává, když fotíte ve dne, je ten, že vaše fotky budou asi moc světlé – možná až bílé. Tomu jde předejít dvěma způsoby.

Prvním způsobem je použít ND filtr, ten si vysvětlíme v dalších odstavcích. Druhý způsob je jít fotit, když není moc světla. To znamená ráno a večer. Když budete fotit brzy ráno nebo večer, tak ND filtr možná ani nebudete potřebovat. Navíc budete fotit ve výborném světle. Fotky focené ve zlaté hodince mají skvělou atmosféru a vypadají prostě dobře.

Použijte stativ a ND filtr

Jak fotit vodopád dlouhá expozice
Vodopád dlouhá expozice

Stativ

Stativ je vybavení, bez kterého se v podstatě neobejdete. Pokud tedy chcete fotit dlouhou expozici. Je to kvůli tomu, že foťák nemůžete držet v ruce, protože ruce se pořád trochu pohybují a třesou. Fotky by pak byly rozmazané. Tudíž potřebujete místo, kam foťák umístit, kde se nebude vůbec hýbat. Stativ v tomto případě slouží skvěle. Ideální je mít stativ, který je robustní a nepohne se, ani když fouká. Takže je dobré na něm tak úplně nešetřit.

ND filtr

ND filtr je vybavení, které vám dovoluje fotit dlouhé expozice ve dne. Dělá totiž to, že reguluje množství světla, které projde objektivem do fotoaparátu. Představit si ho můžeme třeba jako sluneční brýle. V podstatě scénu pro foťák ztmaví, abyste mohli nastavit delší čas expozice. Navíc ND filtry neovlivňují barvy fotky. I když přece jen tam malý posun je. Platí, že čím levnější filtr, tím větší posun tam bude.

Pokud si budete filtr pořizovat, je důležité se řídit podle dvou hlavních faktorů. Prvním je průměr filtru. Ten musí být stejný, jako průměr objektivu, aby na něj pasoval. Pokud máte více objektivů, jde koupit na jednotlivé průměry redukce. Příklad najdete na tomto odkaze. Dalším faktorem je hustota filtru. Při listování na eshopech si všimnete toho, že za filtry jsou nějaká čísla (například ND 1000, ND 400 atd.). Ono číslo udává hustotu filtru. Čím větší číslo má, tím je filtr hustější a bude více ztmavovat. Číslo za ND tedy říká, kolikrát je potřeba prodloužit čas expozice, abyste dosáhli stejného výsledku jako bez filtru. Třeba filtr ND 4 vám dovolí prodloužit expoziční čas čtyřikrát ( z času 1/250 na 1/60 sekundy). Hustotu volte podle toho, kdy plánujete fotit. Za slunečného počasí sáhněte po vyšších hodnotách (ND 400, ND 1000). Ale když bude zataženo, tak si vystačíte i s menšími hodnotami. Odkaz na ND filtr najdete tady.

Nastavení expozice

Vodopád dlouhá expozice
Vodopád dlouhá expozice

Nastavení expozice je vcelku jednoduché. Asi nejvíce budete využívat poloautomatických expozičních režimů nebo toho čistě manuálního. Při využívání poloautomatických režimů si práci celkem usnadníte. Využijete hlavně priority času. Jen nastavíte co nejnižší ISO a co nejdelší čas, který fotku ještě nepřeexponuje. I kdybyste fotili v manuálním režimu, myslete na to, že pro dlouhou expozici je dobré mít ISO co nejmenší – ideálně 100. Každé místo je jiné, takže na univerzální nastavení expozice neexistuje. S nastavením si budete muset asi chvíli hrát, než budete spokojeni. Tak se obrňte trochou trpělivosti a běžte na to!

Dobré je taky vědět, že čím delší čas nastavíte, tím víc se voda rozmaže. S expozičním čase v řádu sekund a v řádu minut dostanete úplně jiné výsledky. Zkuste to!

Podrobný návod na nastavení dlouhé expozice ve dne a další informace najdete ve článku Dlouhá expozice ve dne.

Přidejte lidi

Vodopád
Vodopád

Jak fotit vodopád a trošku to ozvláštnit? No přece lidmi! Lidský element může fotkám pomoci. Třeba v tom, že když člověka na fotce vidíte, umíte si hned lépe představit, jak jsou vodopád a ostatní objekty velké. Navíc tak snímku přidáte na jedinečnosti, protože z jednoho místa mohlo vzniknout více fotek, a tak se trochu odlišíte. Navíc vytvoříte hezkou památku pro vás i člověka na fotografii. Jestli budete fotit dlouhou expozici s člověkem a chcete aby nebyl rozmazaný, nezapomeňte ho upozornit, že se nemá po dobu focení hýbat. Ale můžete s tím experimentovat a rozmazání může taky vypadat dobře.

Zaměřte se i na detaily

Zatímco se skoro všechny výše uvedené tipy se věnovali dlouhé expozici, tento je trochu jiný a využijete ho hlavně při expozici s krátkými časy. Zaměřením se na detaily vodopádu můžete vytvořit snímky, které nemají obdoby. Možná si pak člověk při pohledu na fotku ani nebude uvědomovat, že je to vodopád. Snímek může totiž působit i trochu abstraktně. Třeba fotka vlevo vypadá díky upravení do černobílé dramaticky a zároveň velmi zajímavě. Tak proč to nezkusit!

Jak fotit vodopád – souhrn

Fotky vodopádů jsou většinou zajímavé tím, že jsou foceny dlouhou expozicí. K focení dlouhé expozice budete potřebovat stativ a asi i ND filtr. Volte poloautomatické nebo manuální expoziční režimy, ty vám dovolí nastavit expoziční čas. Vaše fotky můžete ozvláštnit tím, že do snímku přidáte člověka nebo zkusíte fotit detaily vodopádu. Můžete tak docílit hodně zajímavých fotek. Jestli se vám článek líbil, tak budeme rádi když nás podpoříte likem na naší Facebookové stránce nebo nám dáte follow na Instagramu. Na naše sociální sítě přidáváme pravidelně zajímavosti a taky upozornění, když vydáme nový článek. Takže už vám nic neuteče a navíc se i něco nového dozvíte!

Budeme rádi, když nám napíšete nějaký komentář a třeba nás i opravíte, protože i my děláme chyby. Přejeme vám dobré světlo!

Fotograf, blogger, nadšenec do počítačů a grafiky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *