Co je to zlatá hodina, kdy nastává a jak v ní fotit?

Portrét zlatá hodina

Zlatá hodina je pojem, který je hodně známý. Fotky focené v tuto dobu vypadají skvěle, i když jsou focené mobilním telefonem. Proč je focení v této době tak zajímavé? Jak zjistit, kdy dnes tato magická hodina začíná? Má něco společného s modrou hodinou? Proč v ní fotit portréty nebo krajinářské fotografie? Čtěte dál a na tyto otázky najdete odpovědi.

Co je to zlatá hodina

Zlatá hodina je doba těsně po východu slunce a před západem slunce. Je známá díky oranžovo-rudým (teplým) barvám a díky tomu, že světlo je mnohem měkčí, než v jiných částech dne. Proto se hodně používá při fotografování a natáčení.

Kdy zlatá hodina nastává

Světlo zlaté hodiny najdete přibližně hodinu po východu slunce a hodinu před západem slunce. Nikdy to ale nebude úplně hodina. Délka se mění podle několika faktorů – podle zeměpisné šířky a ročního období. Přesnou délku můžete najít pomocí mnoha mobilních aplikací nebo například na této stránce.

Focení v zlaté hodince

Pes zlatá hodina
Pes – zlatá hodina

O fotografování v zlaté hodně nebo při západu slunce slyšel snad úplně každý – i ten co nikdy nefotil. Fotky focené v tuto dobu vypadají fakt dobře. Světlo už není tak tvrdé a působí moc hezky. Vyznačuje se taky dlouhými stíny a teplými barvami. Slunce má červeno-oranžovou až zlatou barvu. Fotek v této magické hodince vzniká opravdu hodně. Zlatá hodina se používá hlavně pro focení portrétů, v krajinářské fotografii nebo pro focení dlouhých expozic.

Dlouhá expozice

Tohoto času můžete využít i pro fotografování dlouhých expozic. Na toto téma najdete na našem webu celý článek. Dozvíte se tam, jak nastavit fotoaparát a jaké vybavení potřebujete. Odkaz je zde.

Portréty

Portrét zlatá hodina
Eliška Adamovská a Anna Bangoura

Zlatá hodina je považována za nejlepší čas na fotografování portrétů. A většina portrétních fotografů využívá focení při západu (nebo východu) slunce opravdu hodně. Je to kvůli tomu, že světlo je relativně měkké a to lichotí obličejům modelů. Je to samozřejmě i kvůli teplým barvám, které dávají fotkám skvělou atmosféru.

Modrá hodina

Modrá hodina
Modrá hodina

Modrá hodina se střídá se zlatou. Nastává přibližně hodinu před východem slunce a hodinu po západu slunce. Fotit se v ní dá leccos, například dlouhé expozice. Odkaz na náš článek o modré hodině je zde.

Souhrn

Pes zlatá hodina
Pes – zlatá hodina

Ať fotíte portréty, krajinářské fotografie nebo cokoliv jiného, využít tohoto teplého a měkkého světla je téměř nutností. Doufám, že se vám článek líbil a budu rád, když nám sdělíte vaše pocity v komentářích. Sledujte nás na Facebooku a nově i Instagramu. Přejeme vám dobré světlo! 😉

Fotograf, blogger, nadšenec do počítačů a grafiky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *