Modrá hodina – co to je a jak jí využít

Portrét v modré hodině

Modrá hodina je jedna z částí dne, kdy se vyplatí fotit. Fotky v této době mají neuvěřitelnou a jedinečnou atmosféru. Kdy modrá hodina nastává? Je možno ji vidět i dnes? Jak a proč v ní fotit? Nejen to se dozvíte v našem článku.

Co je to modrá hodina

Modrá hodina je doba, kdy je Slunce těsně za horizontem. Není to úplně tak hodina, délka záleží na mnoha aspektech (například roční období), a tak je každý den jinak dlouhá. V tento čas je obloha zbarvena modrými odstíny, které fotografiím dodávají jedinečnou atmosféru. Je to díky tomu, že Slunce v tuto dobu neosvětluje Zemi přímo, ale stále prosvětluje část atmosféry. Na fotkách tak není úplná tma a ani denní světlo.

Kdy nastává

Dlouhá expozice v modré hodině
Dlouhá expozice v modré hodině

Modrá hodina nastává, když je Slunce čtyři až osm stupňů za horizontem. Jinými slovy ji najdete těsně před východem slunce a taky po západu slunce. Pokud byste chtěli znát čas modré hodiny přesně, můžete se podívat na tento odkaz, kde najdete Android aplikaci, která vám s upřesněním modré hodin pomůže. Podobné aplikace najdete i na iOS a internetu.

Proč v modré hodině fotit?

Dlouhá expozice v modré hodině
Dlouhá expozice v modré hodině

V modré hodině (anglicky Blue hour) můžete vyfotit snímky, které by se vám jindy nepodaří zachytit. Oproti hojně využívané zlaté hodině je modrá hodina méně známá, a proto máte téměř jistotu originálních fotek. Modrá obloha má opravdu své kouzlo a je více způsobů, jak toho využít. Buď můžete nastavit vysoké ISO a pokusit se vyfotit fotky s relativně krátkou expozicí, nebo můžete modrou hodinu zaznamenat pomocí dlouhé expozice. Využití dlouhé expozice je celkem populární, protože zachytíte více detailů než kdybyste fotili v noci.

Tipy při fotografování v modré hodině

Jestli se rozhodnete v tomto magickém čase fotit, můžou se vám hodit tyto tipy.

  • Využijte i telefonu. S většinou chytrých telefonů vyfotíte velmi slušné fotky i v modré hodině. Pokud vaše zařízení disponuje funkcí HDR, zapněte ji. Funkce zajistí, aby nebe nebylo moc světlé a taky aby se ostatní části snímku nestaly jen černými siluetami.
  • Dlouhá expozice = stativ. Stativ je pro focení delších expozic základním vybavením, bez kterého se v podstatě neobejdete. Kvalitní stativ by měl být robustní, aby ho nemohlo jen tak něco roztřást. Příklad kvalitního stativu najdete tady.
  • Několikrát jsem na webu zmínil, že pro focení s delšími expozičními časy se může hodit i dálková spoušť a vodováha, která se vejde do sáněk pro blesk. S dálkovou spouští předejdete jakémukoliv třesu, který by mohl zkazit vaše snímky (dálkovou spoušť naleznete zde). Vodováha vám pomůže vyrovnat horizont a také předejít zbytečně zničeným snímkům (vodováhu naleznete zde).
  • Nastavení ISO. Jestli máte možnost využít stativu, začněte fotit s hodnotou ISO 100. Předejdete tak šumu, který nehezky ovlivní vaši fotku. Pokud tuto možnost nemáte, budete muset nastavit hodnotu ISO vysokou. Na fotkách se šum sice objeví, ale je to lepší, než mít snímky rozmazané.
  • Expozice. S expozicí budete muset experimentovat, aby jste nepřišli o detaily v některých částech fotografie. Jestli máte v plánu využít dlouhé expozice, můžete si přečíst náš článek, který se věnuje fotografování dlouhé expozici. V článku najdete užitečné informace, i přestože ve dne tak úplně fotit nebudete.

Modrá hodina je krásná část dne nabízející skvělý pohled na jinak obyčejné objekty. Využít ji můžete při focení dlouhých expozicích, protože nepřijdete o cenné detaily a zároveň zachováte ve snímcích „pocit noci“. Doufám, že se vám článek líbil a pokud máte nějaké dotazy, nebojte se zeptat v komentářích! 🙂

Fotograf, blogger, nadšenec do počítačů a grafiky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *