Co je to citlivost ISO? – jednoduše pro začátečníky

Změna ISO na stavovém displeji

Co je to ISO?

Citlivost ISO je jeden ze tří faktorů ovlivňující expozici (článek o expozici zde) u digitálních i analogových fotoaparátů (další dva jsou čas expozice a clona). ISO určuje, jak moc je snímač fotoaparátu citlivý na světlo. Jednoduše řečeno určuje, jak bude fotka světlá. Můžeme si ho představit jako zesilovač. Když zvýším hodnotu ISO, tak fotka bude světlejší. Naopak když tuto hodnotu snížím, fotka bude tmavší. Večer nebo v místnosti většinou nastavujeme hodnotu ISO výš. Zatímco když fotíme venku, tak je ISO nízké.

Porovnání hodnot ISO
ISO 200 | ISO 400 | ISO 800

Nastavované hodnoty ISO

Každý fotoaparát má hodnoty ISO trochu jiné. Můžou být vyšší nebo nižší, nebo mít více mezičlánků. Toto jsou ty základní.

  • ISO 100 (nízké ISO)
  • ISO 200
  • ISO 400 (ISO používané když je oblačno)
  • ISO 800
  • ISO 1600
  • ISO 3200
  • ISO 6400 (vysoké ISO)

Digitální šum

Zvyšování ISO s sebou nese jeden nežádoucí problém. Když začneme používat vysoké hodnoty, začne se zvýrazňovat šum (zrno) na výsledné fotce. Pro příklad se podívejte na tyto dvě fotografie. Jedna byla pořízena s nízkou hodnotou ISO, druhá s vysokou.

Zrno vs šum

Mezi zrnem a šumem je rozdíl. Zrno se tvoří při focení na film. Šum při focení na digitální fotoaparáty. Dalším rozdílem je, že zrno je pro oči mnohem příjemnější než šum, takže při focení na film se vysokých čísel ISO bát tak moc nemusíte. Mimochodem zrno není jedinou věcí, která je na analogové fotografii lepší. Zkuste si přečíst článek 9 Důvodů proč fotit na film místo digitálu, najdete tam další ;).

Jaké ISO používat

Řiďte se pravidlem, že za zataženého dne fotíme s ISO 400. Když půjdete fotit, položte si otázku, zda je více nebo méně světla a podle toho ISO nastavte.

Kdy použít vysoké ISO

ISO je metoda, jak zkrátit čas expozice ve špatných světelných podmínkách (šero). Takže pokud potřebujete večer zachytit pohybující objekty ostře, je to ta správná chvíle. Rozhodně se vyšších hodnot nebojte. Sice bude mít fotka více šumu, ale to se dá doladit v upravovacích programech. Takže než aby vám vysněný záběr unikl, použijte vysoké ISO.

Kdy použít nízké ISO

Nízkou citlivost ISO používejte, když fotíte ve dne nebo v noci když máte foťák na stativu. V noci díky snížení ISO potom můžete nastavit dlouhý čas expozice. Využívá se toho například při focení dlouhých expozic v noci.

Dlouhá expozice světel aut v zimě
Dlouhá expozice světel aut – použité ISO 100

Jak ISO nastavit?

Lámete si hlavu s tím, jak nastavit hodnotu ISO? U každého foťáku je způsob měnění ISO jiný. Toto je jen univerzální manuál.

  • Přepněte si na režim Manual, Program, Priorita závěrky nebo priorita clony. – Režim Auto vám měnit ISO nedovolí.
  • Přejděte do rychlého menu a zvolte hodnotu, kterou potřebujete.
  • Některé foťáky mohou mít na měnění ISO samostatné tlačítko, nebo kolečko.

ISO a focení na analog

ISO má úplně stejný princip jak v digitálním, tak v analogovém světě. V obchodech naleznete filmy s nejrůznějšími hodnotami citlivosti. Filmy na analog můžete koupit například zde: https://fomaobchod.cz/cernobilenegativnifilmy/

Fotograf, blogger, nadšenec do počítačů a grafiky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *