Proč analogová fotografie? Focení na film rozhodně ještě nevymřelo. Ani zdaleka. Analogové fotografii se věnuje velké množství fotografů – a možná se ptáte proč. Digitální focení je totiž rychlejší, a to není jeho jediná výhoda. Jaké výhody má tedy focení na film, a proč ho upřednostnit? Pro mě je analogová fotografie důležitá a velmi rád vám řeknu proč.
Zpomalíte
Focení na film je proces, který trvá. Průměrný film má 36 snímků. Může se zdát, že je to málo a film vyfotíte hned. Když se ale zařadí analog do vaší výbavy, tak zjistíte že jeden film budete fotit třeba čtvrt roku (nebo déle). Nad každou fotkou totiž budete více přemýšlet, než ji vyfotíte. A taky budete zhodnocovat, jestli je vůbec dost dobrá, na to abyste ji vyfotili.
Jestli si vyvoláváte negativy sami v fotokomoře, tak poznáte pravé kouzlo analogové fotografie. V komoře strávíte hodiny, než budete s výsledky spokojeni. Nad třiceti šesti snímky tak strávíte daleko víc času, než kdybyste fotili na digitál.
Proč teda při focení ztrácet tolik času? V dnešní době chceme všechno hned. Focení na film trvá, proto je to skvělý relax. Práce ve fotokomoře je skoro jako meditace – na chvíli se odstřihnete od okolního světa. Donutí vás mimo jiné odložit váš chytrý telefon a další jemu podobné předměty. Asi proto je to můj nejoblíbenější způsob, jak odpočívat. Abyste to úplně pochopili, musíte to zkusit.
Naučíte se o focení lépe přemýšlet
Filmy nejsou úplně levné. Jeden film koupíte asi za sto korun, ale můžete připlatit a koupit film dražší. Kdybyste si koupili film za sto padesát korun a vyvolali ho ve fotolabu za tři sta (i vyvolání se může prodražit, například pokud budete chtít film naskenovat), tak zaplatíte v průměru něco přes dvanáct korun na fotografii.
To vás bude motivovat k tomu, ať přestanete bezhlavě cvakat jako u digitálu nebo telefonu a nad fotkou přemýšlet, než ji vyfotíte. Z jednoho focení tak nebudete mít pět set fotek, ale třicet šest. Kvalitou se však snímky z digitálu nebudou ani blížit fotkám, které jste vyfotili na film.
Pomůže vám porozumět expozici
S manuálními analogovými fotoaparáty budete muset nastavovat expozici sami, protože nemají automatické expoziční režimy. To vás donutí expozici pochopit (s tímto článkem o expozici pro začátečníky to je hračka). Při focení na analog, vybíráte si hodnotu ISO už při koupi filmu. Při volbě expozice si tak hrajete jen s clonou a expozičním časem.
Z mé zkušenosti mnohem rychleji porozumíte expozici se zrcadlovkou na film, než s digitálním fotoaparátem.
Analogová fotografie je levnější
Zní to jako hloupost? Jak se to vezme. Cena za kvalitní analogový fotoaparát se několikanásobně zmenšila s vynálezem digitálních fotoaparátů. Dobrou analogovou zrcadlovku v bazaru tak koupíte za velmi malé peníze. Důležité je taky zmínit, že s koupí kinofilmového fotoaparátu získáte „full-frame“ a můžete tak vytěžit maximum z vašich full frame objektivů (jestli v označeních týkajících se objektivů tápete, odkážu vás na náš článek o objektivech).
Musíte sice platit za filmy a taky za vyvolávání (ať už v labech nebo za chemikálie), ale při normálním fotografování se částka za focení na film digitálu nevyrovná.
Kvalitnější fotografie
Budova Dětské hřiště
Kvalita je něco, s čím se může analogová fotografie pochlubit. Fotky z filmu můžete zvětšovat do velkých rozměrů a nebude patrné zhoršení kvality. Zatímco při zvětšování digitálních fotek se můžete často potkat s tím, že při zvětšení bude vidět šum a fotka nebude ostrá (hlavně s levnými digitálními fotoaparáty). Senzor fotoaparátu se filmovému políčku zatím kvalitou nevyrovná.
Zrno je lepší než šum
Ve zhoršených světelných podmínkách (šero, tma) je zapotřebí použití vysoké hodnoty ISO. Když nastavíte vysoké ISO na digitálním fotoaparátu, objeví se na fotkách nehezký a nežádoucí šum. Zatímco když fotíte na film s vysokou hodnotou ISO, tak se na fotkách neobjeví šum, ale zrno. Zrno je pro člověka mnohem příjemnější než šum. V šeru proto raději sáhněte po citlivém filmu.
Osobité barvy
Barvy jsou na filmu přirozenější a i oblíbené. Mluví za to různé upravovací aplikace, které často vzhled analogových fotografií imitují. Mobilních aplikací, které se snaží analog napodobit, najdete desítky.
V digitálním světě bývají barvy zachyceny nudně a neosobitě. Za tu dobu, co fotím, jsem nikdy nebyl schopný dojít na digitálním fotoaparátu k výsledkům, jaké nabízí filmy.
Větší dynamický rozsah
Dynamický rozsah označuje poměr mezi nejtmavším a nejsvětlejším místem na fotografii. Fotografie s výraznými jasy a stíny bude mít velký dynamický rozsah. Dynamický rozsah je určen u digitálních fotoaparátu senzorem, zatímco u analogové fotografie je to filmem.
Barevný diapozitivní film má podobný dynamický rozsah jako digitální senzor. Zatímco barevný negativní film ho má dvakrát větší a černobílé filmy ještě větší. Pro příklad se podívejte na fotografii výše. Protože jsem fotil na barevný negativní film, byl jsem schopen zachytit kresbu i v obloze. Pokud bych fotil digitálním fotoaparátem, byla by obloha čistě bílá. O dynamickém rozsahu plánujeme vydat celý článek.
Stanete se efektivnější
Protože s každým stiskem spouště zaplatíte pomyslných dvanáct korun (viz druhý důvod), tak budete pečlivě vybírat, co vyfotíte. Přestanete fotit jeden objekt z každého úhlu několikrát, místo toho budete přemýšlet nad tím, odkud bude nejlepší fotit a uděláte fotku jen jednu. Díky tomu přestanete fotit všechno a začnete fotit jen to, co za to stojí. Už nevyfotíte 100 fotek, z kterých bude jedna dobrá, ale vyfotíte jen jednu fotku, která bude kvalitní. Začnete si fotek více vážit, a když si film necháte vyvolat, budete překvapení kolik fotek bude opravdu dobrých.
Pořád fotím na film a budu v tom pokračovat. Doufám, že i vás tento článek namotivoval a analogová fotografie vás začala zajímat. Digitální fotografie má hodně plusů, ale analogu pořád pár triumfů zbylo. Pokud vás napadá další důvod, proč rádi fotíte na film, tak nám ho, prosím, napište do komentářů! Přeji hezký den a dobré světlo 😉 !
Jestli vás analogová fotografie zajímá, přečtěte si třeba o tom, jak správně skladovat filmy a fotky nebo článek o dvojité expozici.