Jak skladovat filmy, negativy a fotky

Skladování kinofilmu

Pokud fotíte na film, časem narazíte na to, že nevíte, jak na skladování filmu. A nejen to. Někam se musí dávat i fotky. Kam s nimi, aby vydrželi co nejdéle v pořádku a použitelné? A zároveň jak mít ve skladování filmů a fotografií přehled? Čtěte dál a dozvíte se to.

Jak skladovat film

Film potřebujete skladovat před tím, než ho vyfotíte a taky potom, co ho vyfotíte. Jak na to a jaký je v tom rozdíl?

Skladování vyvolaných negativů

Negativy
Negativy

Skladovat vyvolaný film jde několika způsoby. Začněme tím, jak ho neskladovat. Vyvolaný film neskladujte v plastových kontejnerech, v kterých filmy nakupujete. Je to protože se páska stočí a to není vhodné pro následné zvětšování fotek. Další a lepší možností jsou fóliové archy. Do archů film nastříháte po šesti snímcích a filmy tak můžete skladovat v jedné větší složce. Archy najdete na trhu jak papírové, tak igelitové. Osobně doporučuji ty papírové, mám s nimi dobrou zkušenost. Igelitový arch je sice přehlednější a praktičtější, ale negativy se vám v něm mohou zničit. Mohou se slepit nebo se může objevit plíseň. Právě proto doporučuji ty papírové. Najít je můžete třeba tady. Negativy pak nejlépe skladujte ve tmě.

Nevyvolaný (nevyfocený)

Skladování filmu v lednici
Filmy v lednici

Filmy, které si koupíte do zásoby, je dobré skladovat v lednici. Může vám to sice připadat zvláštní, ale filmy v chladu vydrží daleko déle použitelné a můžete je díky tomu používat i lehce (nebo více) prošlé. Po vyndání z lednice musíte film před použitím nechat „rozehřát“ na normální pokojovou teplotu. Pokud film budete skladovat v lednici, minimálně tři hodiny počkejte než jej budete používat – ideálně však déle. Jestli víte, že na film nebudete fotit opravdu dlouho, a potřebujete aby vydržel déle, můžete využít i mrazáku.

Jak skladovat fotografie

Sušící se fotografie
Schnoucí se fotografie

Po skladování filmu musí logicky přijít na řadu téma skladování fotografií a zacházení s nimi. Životnost fotky závisí na několika faktorech. Hlavně na fotopapíru a taky na způsobu archivace. Jedním ze způsobů jsou fotoalba. Album si můžete vytvořit sami pomocí fotorůžků či fotoštítků anebo si můžete koupit rovnou hotové album.

Fotoalba si můžete pořídit i na e-shopu vyvolej.to, kde najdete mimo jiné i dřevěná fotoalba.

Další možností je fotografie skladovat v krabici. Je to užitečné a praktické, pokud máte fotek opravdu hodně. Já fotky ukládám do papírových sáčků, podle filmu, ze kterého jsou. Sáčky pak uchovávám na tmavém místě v krabici.

Fotky skladujte v teplotě 24°C nebo méně. Kromě teploty si dejte pozor i na vlhkost prostředí. Vlhkost by neměla být extrémně nízká nebo vysoká. Udává se, že optimální vlhkost vzduchu pro skladování fotografií by se měla pohybovat od 20% do 65%.

Snad nejdůležitější radou je nedotýkat se povrchu fotografie. Otisky na fotografiích zůstávají a fotografii to může zničit. Při nějaké větší manipulaci s fotkama doporučujeme nosit bavlněné rukavice.

Souhrn

Vyvolaný kinofilm
Vyvolaný kinofilm

Podmínky pro skladování filmů, negativů a fotek se liší. Při skladování nevyfoceného filmu myslete na to, že ničemu neuškodí (naopak velmi pomůže) uschování filmu v lednici nebo mrazáku. Archivování negativů řešte pomocí papírových archů. Fotky skladujte nejlépe na tmavém místě s optimální teplotou a vlhkostí. A nezapomeňte na to, že není dobré se dotýkat fotografií (a taky negativů) holýma rukama, ale používejte bavlněné rukavice. Doufám, že jste v článku našli to, co jste hledali a přeji vám dobré světlo!

Jestli vás článek zaujal, přečtěte si například o tom, proč fotit na film nebo článek – Co je to expozice? – jednoduše pro začátečníky.

Fotograf, blogger, nadšenec do počítačů a grafiky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *