Objektivy – průvodce pro začátečníky

Clona objektivu

Objektivy jsou nejdůležitější částí vaší výbavy. V tomto článku se budeme věnovat tomu, jak vizuálně působí jednotlivé druhy objektivů a v jaké chvíli je vhodné je použít. Ale taky různým označením, aby vás v divokém fotografickém světě nic nezaskočilo.

Zoom objektivy x Pevná ohniska

Toto rozdělení je asi jedno z nejzákladnějších, na co objektivy můžeme dělit. Zoom objektiv vám dovolí se k fotografovanému objektu „přiblížit“ pouze otočením objektivu. Za to objektiv s pevným ohniskem vám toto nedovolí. Je „pevně“ nastaven na jedinou ohniskovou vzdálenost.

Pevné objektivy mají oproti přibližovacím objektivů nejednu výhodu. Dovolí vám nastavit nižší clonové čísla, to má za důsledek rozmazání pozadí (malá hloubka ostrosti). Dovolí vám taky nastavit kratší čas expozice, což je velmi nápomocné při zhoršených světelných podmínkách. Mimo jiné jsou lehčí a opticky dokonalejší než zoom objektivy. A v neposlední řadě jsou levnější. Právě proto jsou součástí výbavy většiny fotografů. Více o pevných objektivech se dozvíte v našem článku Pevný objektiv – tady máte odkaz.

Ohnisková vzdálenost

Ohnisková vzdálenost se měří v milimetrech. Jde ji rozdělit na krátké ohniska a dlouhé ohniska. S ohniskovou vzdáleností souvisí šíře zorného pole. Krátké ohniskové vzdálenosti (například 18mm) poskytují velké zorné pole. S krátkými ohniskovými vzdálenostmi většinou pracují širokoúhlé objektivy. Naopak dlouhé ohniskové vzdálenosti mají zorné pole velmi úzké – to má za důsledek přiblížení fotografovaného objektu. S takovými to ohnisky se setkáte u teleobjektivů.

Základní ohnisková vzdálenost

Základní ohniskovou vzdáleností se rozumí vzdálenost 50 mm (pozor! 50 mm u senzoru Full frame, u jiných senzorů je vzdálenost jiná – viz odstavec Velikost senzoru). Pevné objektivy s touto ohniskovou vzdáleností se používaly už k analogovým fotoaparátů – například u Prakticy. Hlavním důvodem, proč se začaly tyto objektivy používat, bylo (kromě nízkých výrobních nákladů) jejich úhel záběru. Fotky focené s „padesátkou“ vypadají tak akorát blízko. Ani ne moc daleko, ani ne moc blízko. Zorné pole tohoto objektivu totiž představuje podobné zorné pole, jaké jsme schopni vnímat očima. Proto tyto objektivy nepůsobí ani jako teleobjektivy, ani jako širokoúhlé objektivy.

Širokoúhlé objektivy

Širokoúhlé objektivy disponují krátkými ohniskovými vzdálenostmi. Jejich neodmyslitelnou vlastností je, že (někdy více, někdy méně) obrázek deformují. Na to je si potřeba dávat pozor. Na některých snímcích sice vypadá použití širokoúhlého objektivu skvěle, ale někdy se to úplně nehodí. Protože je deformace patrná většinou hlavně na okrajích fotky, snažte se předejít tomu, aby se v této části snímku objevovali například lidé.

Širokoúhlé objektivy se taky používají pro focení krajin. Je to proto, že dokážou zachytit velmi široký prostor. Akorát je třeba si dávat pozor na to, že objekty, které se vám zdají být blízko, se můžou na snímku zachytit jako bezvýznamné detaily. Proto je třeba kompozici s širokoúhlým objektivem pečlivě promyslet.

Náš článek o širokoúhlých objektivech najdete tady.

Les focen širokoúhlým objektivem
Les focen širokoúhlým objektivem

Teleobjektivy

Za teleobjektivy se už většinou považují i objektivy s ohniskovou vzdáleností 70 mm. Avšak najdete i takové objektivy, které mají ohniskovou vzdálenost kolem 800 mm a více (tyto objektivy stojí i statistice korun). Teleobjektivy jsou schopny přibližovat fotografovaný objekt. Čím větší má objektiv ohniskovou vzdálenost, tím více se umí přiblížit.

Protože s malou hloubkou ostrosti souvisí i ohnisková vzdálenost, používají se teleobjektivy často k rozmazání pozadí. Teleobjektivy s relativně kratší ohniskovou vzdáleností se používají na fotografování portrétů. Je to právě kvůli schopnosti rozmazat pozadí. Dalším nejčastějším využitím je focení sportů nebo zvířat.

Teleobjektivy opticky zplošťují. Všimněte si, jak u první fotografie je perspektiva stlačená.

Velikost senzoru

Jeden objektiv může mít jiné zorné pole na kinofilmovém fotoaparátu a jiné zorné pole na digitální zrcadlovce. Proč je tomu tak? Fotoaparáty mají různě veliké senzory. Možná jste někdy slyšeli výrazy jako Full frame, APS-C a jiné. Všechny tyto termíny označují velikost senzoru. Od velikosti senzoru se odvíjí jedna důležitá věc – základní objektivy (viz výše). Ohnisková vzdálenost základního objektivu pro Full frame je asi 50 mm. Velikost senzoru Full frame odpovídá velikosti jednoho filmového políčka – takže pokud fotíte na film, základním objektivem se rozumí ohnisková vzdálenost 50 mm. Pro senzory APS-C považujeme za základní objektiv objektiv s ohniskovou vzdáleností 30 mm. Senzory s označením 4/3 mají základní objektiv 25 mm.

Při výběru objektivu je potřeba si dávat na velikost senzoru pozor. Pokud máte Full frame fotoaparát, nemůžete si koupit objektiv pro snímače APS-C. Nebo můžete, ale vytvoří vám to nehezké ztmavení na krajích snímku. Tady je příklad.

Širokoúhlý záběr města
Širokoúhlý záběr města

Světelnost

Světelnost objektivu je nejnižší možná hodnota clonového čísla, které se dá na objektivu nastavit. Většinou se uvádí ve jméně objektivu jako číslo za písmenem f. Nejlepší objektivy mají světelnost kolem f1.4, ovšem to jenom ty pevné (samozřejmě najdeme na trhu i objektiv s světelností nižší, ale ty se pohybují cenově ve statisících – třeba tento). Nejkvalitnější zoom objektivy mají světelnost kolem f2.8. Ovšem i to jsou hodnoty, které u běžných objektivů nenajdete. Těmito hodnotami disponují většinou jen drahé objektivy. Dá se říci, že čím je objektiv světelnější, tím lépe. S rostoucí ohniskovou vzdáleností zpravila klesá světelnost.

Staré skla

Staré skla (objektivy) se staly doplněním výbavy mnoha fotografů. Čím jsou tak moc zajímavé a jak s nimi fotit se dozvíte v našem článku – Focení starými skly – kouzlo starých objektivů.

Závěrem

Když vybíráte objektiv, hlavními vlastnostmi je světelnost a ohnisková vzdálenost. U světelnosti platí, že čím je větší (menší číslo) tím lépe. Dále se dají objektivy rozdělit na pevné a zoom objektivy. Pevné objektivy poskytují lepší vlastnosti a jsou levnější, ale nedovolují vám zoomovat. Moje zkušenost je, že používám nejčastěji pevné objektivy. Každému však bude vyhovovat úplně jiný objektiv, nejenom proto, že každý fotíme něco jiného.

Pokud vás článek zaujal, můžete si něco přečíst o Panningu, což je metoda jak fotit pohyb. Nebo třeba článek, který se věnuje jednoduše tématu expozice.

Fotograf, blogger, nadšenec do počítačů a grafiky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *