Panning auto

Fotografie umí zachytit nespočet věcí. Ale je tu jedna věc, která jí úplně nejde. Zachytit pohyb. Při použití krátkých časů expozice a zmrazení fotografovaného objektu o pocit pohybu většinou přijdete. Naštěstí je tu technika, která vám pomůže pohyb zachytit – jmenuje se panning. Panning je způsob, jak zachytit váš objekt ostře a pozadí (většinou) horizontálně rozmazat.

Panning
Panning

Jak efektu docílit

Klíčem je sledovat fotografovaný objekt vaším foťákem. Důležité je nastavit pomalejší čas expozice. Ale nejdůležitější je, abyste se psychicky připravili na to, že to nebude jednoduché. Může trvat opravdu hodně dlouho, než získáte vysněnou fotku.

Pomoct vám může stativ. Zabráníte viditelnému třesu na fotkách, který se při focení s pomalejšími časy většinou objeví. Jen se musíte ujistit, že hlava stativu jde uvolnit natolik, aby se s ní dalo otáčet a sledovat pohybující se objekty. Pokud stativ nemáte, rozkročte nohy asi na šíři ramen a pohyb objektu sledujte otáčením se v pase. Takto dosáhnete nejplynulejšího otáčení bez stativu.

Nejlepší nastavení expozice pro panning

Klíčovým prvek expozice při focení panningu je delší expoziční čas. Prvním krokem je nastavit režim priorita času, který na fotoaparátu najdete pod označením S nebo Tv. Tento expoziční režim vám dovolí nastavit čas závěrky a o zbytek nastavení se postará sám – článek o (nejen) režimu priority clony naleznete zde.

Jaký čas nastavit? Zkuste začít s časem 1/30 sekundy. Každý případ focení je ale jiný, a proto se nastavení bude měnit od fotky k fotce. Někdy tento čas nebude vůbec reálné použít. Například při focení závodních aut a motorek, které se pohybují obrovskou rychlostí, se panning objeví už při focení s časem 1/500 sekundy. Proto si pokaždé s časem expozice hrajte, bude chvíli trvat než najdete ten správný. Platí pravidlo, že čím rychleji se objekt pohybuje, tím rychlejší musí být čas závěrky.

Panning auto
Panning auto

Jak zaostřit

Najděte si, co vám vyhovuje nejvíce. Možná to bude manuální ostření, kde máte naprostou kontrolu nad tím, co je ostré. Nebo to může být automatické ostření. V případě auto-focusu nastavte kontinuální zaostřování, které najdete na vašem fotoaparátu jako AF-C (Nikon) nebo AI Servo (Canon).

Abstrakce

Nikdo neříká, že při focení metodou panning musíte sledovat objekt. Zkuste fotoaparát položit na stativ a prostě jím jen otáčejte. Vzniknou velmi působivé abstraktní snímky. Využít toho můžete například u moře, kde focení touto technikou vypadá prostě skvěle!

Panning moře
Panning moře

Tipy na závěr

  • Trpělivost. Musíte být trpěliví, protože výsledky nepřijdou u první fotky.
  • Čím dál, tím jednodušeji. Když je fotografovaný objekt od vás dál, bude se vám fotit lépe. Pro začátky se tedy zaměřte na focení více z dálky.
  • Zkuste to i bez stativu. Bez stativu se lépe fotí objekty, které jsou k vám blíže, a hlavně objekty, které se pohybují nepředvídatelně. Někomu focení bez stativu může vyhovovat více, než focení se stativem.
  • Ujistěte se, že se fotografovaný objekt pohybuje rovnoběžně vaším senzorem. Kdyby se pohyboval směrem k vám nebo od vás, bude snímek méně ostrý.
  • Některé aparáty nabízejí funkci VR (vibration reduction) nebo IS (image stabilization). Když tyto funkce zapnete, budete moct fotit i při pomalejších časech bez viditelného třesu. Při focení technikou panning je proto mějte zapnuté.
  • Dobré je nastavit sériové snímání. Protože pak vyfotí váš fotoaparát více fotek za sebou a vy budete mít větší šancí, že se nějaká vydaří.
Panning auto
Panning auto
About Admin

Fotograf, blogger, nadšenec do počítačů a grafiky

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.