Histogram v souvislosti s expozicí ukazují v podstatě všechny upravovací programy. Podobně na tom budou digitální zrcadlovky i bezzrcadlovky, některé dokonce histogram ukazují i při focení na LCD displeji. Možná jste slyšeli, že jsou důležité. Ale pro začátečníky jsou velmi často nečitelné a nevědí co znamenají. V tomto článku se vám pokusím histogram osvětlit a snad na konci budete umět na první pohled velmi složité histogramy „číst“.
Definice histogramu
Histogram ukazuje, jak je rozdělené světlo ve snímku. Je tvořen z jednotlivých sloupců – ty ukazují, kolik informací je v dané části snímku. Zní to komplikovaně, ale nepotřebujete znát definici, abyste s histogramy mohli pracovat.
Histogram v praxi
Ne vždy se můžete podívat na fotografii na displeji fotoaparátu a zhodnotit, jestli je snímek správně exponovaný. Může to nastat například ve chvíli, kdy na displej svítí slunce a vy nevidíte na obrazovku úplně dokonale. Právě v těchto chvílích využijete histogramu nejvíce. Tento nástroj vám řekne, jestli není snímek moc světlý (přeexponovaný) nebo moc tmavý (podexponovaný). A to se může hodit. Jak to tedy poznat?
Správná expozice bude mít v histogramu hodnoty relativně rovnoměrně rozprostřené po celé délce. Důležité je, aby se histogram nikde nedotýkal horního okraje. Pokud se histogram dotýká vlevo nahoře, znamená to, že některé části snímku nemají žádné data a tím pádem budou úplně černé. Pokud se naopak dotýká vpravo nahoře, některé části snímku budou tak moc přeexponované, že budou úplně bílé.
Podexponovaný snímek má hodnoty namačkané doleva – v místech, kde se ukazují tmavé části obrázku. Podexponovaný snímek v histogramu poznáte taky podle toho, že nemá moc informací v pravé části jasů.
Přeexponovaný snímek histogram ukazuje přesně naopak. Je natlačený na pravou stranu. Má málo informací v části stínů a až moc informací v části jasů.
Máte se podle něj řídit při nastavování expozice?
Histogram je jednoznačně nejpřesnější nápověda pro správnou expozici. Avšak jsou chvíle, kdy se na něj nedá spolehnout. Jsou to sice velice specifické okamžiky, které se nestávají moc často, ale občas ano. Podívejte se na fotografii pod odstavcem. Kdybyste ji soudili podle histogramu, tak si asi myslíte, že je přeexponovaná. Nemá moc dat v oblasti stínů ani středních tónů. Každopádně, myslíte, že je fotka přeexponovaná (moc světlá)? Pokud byste ji chtěli vyfotit tak, aby byl histogram „dobrý“, musela by být fotka o hodně tmavší.
Závěrem
Histogram je velmi užitečný nástroj, ale zároveň je expozice subjektivní. Někdy bude ta správná expozice úplně jiná, než jakou by zvolil jiný fotograf. I přes to, že někdy může histogram zkreslovat, je to moc dobrý parťák. Situací kdy nefunguje ideálně není moc, a hlavně se je postupem času naučíte rozpoznávat. Rozhodně se tento nástroj snažte pochopit, protože vám může zachránit nejednu fotografii. Tak a teď běžte fotit a pozorujte, co histogram ukazuje, protože tak se nejvíce naučíte! A pokud by vás zajímal další velmi užitečný nástroj, přečtěte si článek – Kompenzace expozice.