Jak fotit večer a v noci – vše co potřebujete vědět

Jak fotit večer

Pro většinu fotografů končí den se západem slunce. Pokud nejste jeden z těchto fotografů, pak vás určitě zajímá, jak fotit večer. Focení večer a ve špatných světelných podmínkách je úplně jiné než focení ve dne a nabízí řadu možností, jak můžete setmění využít. Musíte ale dodržovat jiná pravidla, k focení jinak přistupovat a jinak nastavovat foťák. Pro začátečníky je zpočátku focení v noci velmi těžké. A není divu. Fotografování je opravdu trochu složitější, protože musíte trochu rozumět expozici. Každopádně to není tak složité, abyste to po přečtení tohoto článku nepochopili. Tak do toho!

Jak fotit večer – nastavení expozice

Expoziční režim

Pokud chcete fotit večer, asi se nevyhnete nastavování expozice. Expozice se dá nastavit v poloautomatických nebo manuálním režimu. V automatickém expozičním režimu nastavuje expozici za vás fotoaparát. Automatický režim funguje celkem obstojně ve dne, kdy je světla dostatek. Ale po setmění se stává jeho použití docela blbým nápadem. Lepší je využít manuální nebo jeden z poloautomatických režimů. Pokud se v těchto pojmech trochu ztrácíte, vůbec se vám nedivím. Přečtěte si článek o expozičních režimech, který vám toto téma osvětlí.

Jak nastavit expozici

Jak fotit večer
Jak fotit večer

Jelikož je večer málo světla, musíte fotoaparát nastavit tak, aby byl na světlo co možná nejcitlivější. Jestli teda nezamýšlíte fotit pomocí dlouhé expozice (více informací níž). Tuto schopnost mu dodá vysoká hodnota ISO. Vysoká hodnota nastaví snímač tak, aby byl na světlo velmi citlivý a vy tak můžete fotit večer relativně ostře. Má ale jednu velkou nevýhodu. Vysoká hodnota zapříčiňuje zvýšený šum na fotkách, který nevypadá hezky. Proto je potřeba fotit s takovou hodnotou, u které není šum až tak moc zřetelný. Dalším krokem je nastavit malé clonové číslo. To zajistí, aby objektiv propouštěl do fotoaparátu co možná nejvíce světla.

Neostré fotografie večer

Jsem si jistý, že jste tohle zažili. Musel to snad zažít úplně každý. Vzpomenete si na situaci, kdy jste potřebovali večer vyfotit fotku, ale byla pokaždé rozmazaná? Mně se to stalo hned několikrát. Stává se to kvůli tomu, že se do fotoaparátu nedostává dostatek světla a foťák je nucen nastavit delší expoziční čas. Jelikož se naše ruce neustále malinko třesou, tak fotky, které se fotí déle, vyjdou většinou rozmazané. V dalších částech článku se dozvíte, jak rozmazaným fotkám předejít. Jestli by se vaše problémy s rozmazáním nevyřeší, máme pro vás připravený článek na ostrost fotografií, kde jsme vypsali všechny hlavní příčiny rozmazání a taky jak je opravit.

Jak dostat z fotek večer co nejvíce

Používejte stativ, pokud můžete

Focení večer
Focení večer

Jestli jste v situaci, kdy můžete využít stativu, tak to udělejte. Není to bohužel pokaždé, ale někdy ta možnost je. Použití stativu je totiž způsob, který zabrání rozmazání fotek. Jde ho ale použít jen za předpokladu, že to, co fotíte, je statické – nehýbe se. Jestli stativ ještě nemáte a plánujete si ho pořídit, můžu vám doporučit tento. Mám s ním velmi dobrou osobní zkušenost.

Špatné světelné podmínky? Dejte šanci blesku

Jak fotit večer blesk
Jak fotit večer – blesk

Blesk mnozí fotografové vnímají velmi špatně. A není se čemu divit. Blesk může na fotkách působit nepřirozeně a neprofesionálně. Na druhou stranu večer po setmění se využití blesku nebraňte zuby nehty. Pokud třeba fotíte oslavu, svatbu nebo večírek, tak může být dobrý blesk skvělým pomocníkem. Fotografiím přidá sice jinou atmosféru, ale budete moci si nastavit kratší expoziční časy a zabráníte tak rozmazání snímků. Navíc když se s bleskem naučíte výborně pracovat a budete vědět kdy a jak ho použít, tak jste schopni s ním pořídit velmi hezké fotky.

Dlouhá expozice

Dlouhá expozice večer
Dlouhá expozice večer

Dlouhá expozice je jeden ze způsobů fotografování, který můžete večer využít. Jsem si jistý, že jste dlouhou expozici večer už viděli. Možná jste to už i zkoušeli. Často se na focení využívá jedoucích aut, které zanechají na fotkách zajímavé světelné čáry. Dlouhou expozicí se dá fotit i ve dne, za pomocí speciálního příslušenství. V noci je ale focení s dlouhým expozičním časem značně jednodušší. Jediné, co budete potřebovat je stativ nebo nějaké místo, kam můžete foťák nehybně umístit. Pak nastavíte jeden z poloautomatických režimů nebo režim Manual a můžete v podstatě hned fotit. Na focení jsou typická už zmíněná jedoucí auta, ale využít můžete v podstatě čehokoliv co se pohybuje. Zkuste třeba před objektivem pohybovat s baterkou nebo jiným světelným zdrojem. Výsledky budou stát za to. Představivosti se meze nekladou, takže můžete zkusit i něco originálního vymyslet. O dlouhé expozici se více dočtete v tomto článku.

Jak fotit večer? Přece s pevným objektivem

Když potřebujete fotit večer s krátkými expozičními časy, které jste schopni udržet v ruce, tak je pevný objektiv s dobrou světelností skoro nutností. Pevné objektivy totiž nabízejí mnohem menší clonová čísla. Což zapříčiní, že do fotoaparátu jde mnohem více světla, a díky tomu můžete nastavit kratší expoziční čas. Pevné objektivy jsou i ve srovnání s zoom objektivy levnější. Mají i větší obrazovou kvalitu, obraz totiž tak moc nedeformují. Jejich jedinou nevýhodou je, že se s nimi nedá přibližovat. Respektive dá, ale musíte udělat krok dopředu nebo dozadu. Možná to zní pro někoho jako velká nevýhoda, avšak moje zkušenost říká pravý opak. Měl jsem možnost si vyzkoušet několik různých objektivů a nejvíce stejně používám ty pevné. O pevných objektivech najdete na našem webu článek. Tady je odkaz.

Foťte v RAW

Focení večer
Focení večer

Asi jste o RAW formátu už slyšeli a třeba v něm i fotíte. Pro začátečníky je občas RAW nebo JPEG dilema, ale věřte, že RAW nabízí lepší možnosti. S tímto formátem jste schopni vykřesat z podexponovaných (tmavých) fotek mnohem více, než kdybyste fotili v jpegu. Nevýhodou je, že RAW zabírá více místa a jste nuceni fotografie pak znovu exportovat v nějakém editovacím programu. Protože RAW představuje surová data fotky, ze kterých se použitelná fotografie musí teprve vytvořit. Každopádně při focení ve špatných světelných podmínkách je RAW velkou výhodou. Fotky totiž můžete trochu podexponovat a tím pádem nastavit kratší expoziční čas. V fotoaparátech Nikon se tento formát jmenuje jako NEF.

Vytvořte siluety

Silueta moře západ slunce
Silueta

Focení siluet je dalším způsobem jak fotit večer. Na takové fotografování budete potřebovat relativně světlé pozadí, které je světlejší než objekt v popředí. Taková situace nastává hlavně při nebo po západu slunce. Abyste mohli siluety fotit rychle a efektivně, je dobré využít nástroje kompenzace expozice. Asi to zní jako něco složitého, opak je však pravdou. Přečtěte si o tom v našem článku, tam je to vysvětleno velmi stručně a jednoduše. Při focení siluet nastavíte kompenzaci do mínusových hodnot a díky tomu fotku podexponujete. To vám znovu zajistí možnost nastavení kratšího času, což je při focení večer velmi žádoucí.

Zlatá a modrá hodina

Dlouhá expozice v modré hodině
Modrá hodina

Večer se taky nabízí dvě nádherné příležitosti na focení. Jednou z nich je zlatá hodina. Je to období dne, které netrvá úplně dlouho. Říkáme mu sice hodina, ale hodina to tak úplně není. Je to zpravidla kratší čas. Ve zlaté hodině jste schopni vyfotit velmi zajímavé fotky, které jindy nevyfotíte. Zapadající slunce září žlutými až oranžovými tóny, které na fotkách vypadají nádherně. O tom, kdy zlatá hodina nastává a jak a co v ní fotit se dozvíte v tomto článku.

Další příležitostí, která zlatou hodinu v podstatě střídá, je modrá hodina. Modrá hodina nastává oproti zlaté po západu slunce. A taky není moc dlouhá. V tuto dobu se fotí hlavně fotky, které mají působit, jakože jsou vyfocené v noci. Těsně po západu slunce je ale ještě dost světla na to, abyste měli možnost fotit s krátkým časem. Na toto téma jsme pro vás opět připravili článek, který se jmenuje Modrá hodina – co to je a jak jí využít.

Manuální ostření

Jestli něco v foťáku funguje ve dne a nefunguje to tak moc dobře v noci, tak je to ostření a expozimetr. Expozimetr si nechme na jindy, teď nás bude zajímat ostření. Autofokus v špatném osvětlení opravdu nefunguje dobře, proto je třeba ostřit manuálně. Pro některé z vás je to novinkou a celkem nepříjemně se na ni zvyká, protože v hledáčku se vám nemusí ostřit úplně nejlépe. Pokud máte problém s tím, že v hledáčku nevidíte scénu ostře, problém může být v dioptrické korekci. Tato funkce umožňuje přidat do hledáčku „dioptrie“ a vy tím pádem uvidíte ostřeji.

Když budete fotit vzdálené objekty nebo krajinu, tak klidně nastavte ostření na nekonečno. Na autofokus se v těchto případech nedá úplně spolehnout, takže manuální ostření je jedinou možnou variantou.

Vyzkoušejte BULB režim

Dlouhá expozice v noci
Dlouhá expozice v noci

BULB režim vám dovoluje jednu zásadní věc. Mít čas expozice naprosto ve svých rukou. Někdy jste se asi setkali s tím, že vás limitoval maximální možný nastavitelný čas 30 sekund, ale je tu cesta, s kterou jste schopni tohle obejít. Jmenuje se BULB režim. Nastavíte ho v expozičním režimu Manual. Funguje tak, že po dobu, na kterou stisknete spoušť, bude fotoaparát fotit. Když tedy budete spoušť držet minutu, expoziční čas bude taky minuta. Z logiky věci jej nejste schopni využívat pro krátké expoziční časy. Logiku to začíná dávat v řádech sekund, protože nejste schopni kontrolovat, jestli na spoušti držíte prst 1/1000 sekundy nebo 1/60 sekundy. Pro člověka je to malý rozdíl, ale pro fotoaparát ne. Využití je tedy hlavně pro ultra dlouhé expoziční časy. Dále se často využívá na focení ohňostrojů.

Focení ohňostrojů

Ohňostroj
Ohňostroj

Pro mnohé to je možná oříšek, ale věřte mi, že existuje jednoduchý způsob jak ohňostroje fotit. Je to pomocí režimu BULB. Postup je takový, že držíte spoušť a mezi jednotlivými výbuchy zakrýváte čočku objektivu. Proč? Abyste zabránili přeexpozici a měli možnost zachytit co možná nejvíce ohňostrojů. Souhrn všech tipů na fotografování ohňostrojů společně s potřebným vybavením a postupem na focení najdete v tomto článku.

Fotografování hvězd

Dlouhá expozice hvězd
Dlouhá expozice hvězd

Hvězdy jsou pro dlouhou expozici velmi atraktivním objektem. Díky tomu, že se naše Země otáčí kolem své osy, tak se „otáčí“ i nebe. Proto jej můžete velmi zajímavě zachytit fotoaparátem. Musíte ale počítat s několikahodinovou expozicí, která nejde fotit jednoduše. Jsou dva způsobový, jak hvězdy takto fotit. Jeden je poctivě nastavit několikahodinovou expozici, což je ale velmi složité. Jednoduší je nastavit intervalové snímání, které vám zajistí to, že fotoaparát v nějakém intervalu (třeba deseti sekund) bude fotit fotky po dobu čtyř hodin. Výsledkem bude velké množství fotek, které pak spojíte v jednu v programu na počítači. Na téma focení hvězd pro vás připravíme článek, protože je to velmi obsáhlé téma a není úplně jednoduché. Je to ale rozhodně zajímavý způsob, jak večer fotit.

Jak fotit večer – souhrn

Jak fotit večer
Jak fotit večer

Focení večer není zas až tak složité a jsem si jistý, že po přečtení tohoto článku ho zvládne každý. Večer můžete fotit hlavně dvěma způsoby. Prvním je focení s krátkým expozičním časem. V tomto případě se snažíte docílit toho, aby byl čas expozice natolik krátký, abyste ho udrželi v ruce a vaše fotky nebyli rozmazané. Toho docílíte vysoko hodnotou ISO, pevným a světelným objektivem, focením do RAW, focením siluet, manuálním fokusem a pomůže vám v tom taky blesk. Druhým způsobem je dlouhá expozice. Tady se už ani nesnažte držet fotoaparát v ruce, protože ho musíte mít na stativu. Když chcete fotit ohňostroje, tak dlouhá expozice v kombinaci s bulb režimem je dobrá volba. Ten vám dovolí nastavit čas expozice přesně podle vás. Při fotografování dlouhé expozice jsou typické hlavně světelné čáry aut a taky hvězdy.

Doufáme, že se vám článek líbil a pokud máte nějaké připomínky nebo nápady, jak článek zlepšit, ozvěte se nám do komentářů. Přejeme vám dobré světlo a uvidíme se u dalšího článku! 🙂

Fotograf, blogger, nadšenec do počítačů a grafiky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *