10 tipů, jak na fotografování nemovitostí

Fotografování nemovitostí

Zajímá vás, jak fotit nemovitosti? Když potřebujete fotit nemovitosti, pravděpodobně je chcete prodat nebo pronajmout. A abyste měli velkou šanci, je dobré mít co nejlepší fotky. Nedoporučoval bych reality fotit jen tak, naopak je dobré si o fotografování nemovitostí a o tom, jak fotit reality něco přečíst. V tomto článku dostanete 10 hodnotných tipů, s kterými vyfotíte kvalitní fotky, které byt nebo dům prodají za vás. Tak pojďme na ně!

1. Světlo je všechno

Fotografování nemovitostí
Fotografování nemovitostí

U fotek nemovitostí platí, že čím světlejší, tím lepší. Snažte se do pokojů a interiérů nahnat co nejvíce světla. Otevřete všechna okna (když nejsou v záběru) nebo alespoň vytáhněte žaluzie úplně nahoru. Jestli fotíte okna se závěsy, odhrňte je na stranu, aby šlo z oken vidět a zároveň aby to bylo vevnitř co nejsvětlejší. Při fotografování nemovitostí je dobré přemýšlet i nad tím, jestli mít rozsvícené světla či nikoliv. Když budete fotografovat v místnosti, kde není moc denního světla, tak je rozhodně rozsviťte. Naopak na zvážení je to v situacích, kdy je denního světla docela dost. Někdy to může vypadat opravdu dobře, protože světla vám v místnostech osvětlí jinak tmavé části, nebo působí jako dekorace. Někdy se ale stane, že světla budou svítit výrazně jinou barvou než denní světlo a na fotce můžou být třeba moc žluté. Je to opravdu případ od případu a o rozsvícení musíte rozhodnout vy. Pokud to jen trochu půjde, doporučuju rozsvítit.

2. Stůjte nohama na zemi

Jak fotit reality
Jak fotit reality

Čas od času narazíte na fotky nemovitostí, které jsou už od pohledu nepřirozené. Vznikají nepovedenými úpravami, kterým byste se měli vyhnout. To je třeba přebarvení fotek, moc velké zesvětlení a podobně. Tomu je potřeba se vyhnout velkým obloukem. Dalším nešvarem je to, když nemovitost na fotkách vypadá úplně jinak, než ve skutečnosti. To nepoznáte už při prohlížení fotek, ale až ve chvíli, kdy budete na místě. Případné kupce to může znechutit, protože nenaplníte jejich očekávání. Myslete tedy na to, že je potřeba, aby vypadal prostor na fotkách dobře, ale aby taky vypadal reálně.

3. Denní doba a počasí

Jak fotit nemovitosti
Jak fotit nemovitosti

Tohle je tip, který posune vaše fotografie na jiný level. Zkuste vyfotit dům, byt nebo jinou nemovitost v různých časech a v různém počasí. Jestli budete fotit v zataženu, fotografie nebudou ani zdaleka tak dobré, jako když byste fotili ve slunečném počasí s modrou oblohou. To platí jak při focení z venku tak i při focení interiérů. Vašim cílem je do fotek dostat hodně světla, a proto je slunečno na fotografování nemovitostí to nejlepší počasí. Tento tip píšu z vlastní zkušenosti. Když jsem fotil na prodej dům, bylo mým cílem, aby při focení svítilo sluníčko, byly vytažené žaluzie a podobně. Když budete mít možnost, zkuste si v různých časech a v různém počasí nemovitost nafotit, srovnejte výsledky a uvidíte, že tomu tak opravdu je.

4. Vybavení

Vybavení stativ a fotoaparát
Vybavení

Na focení realit budete potřebovat fotoaparát – nejlépe zrcadlovku nebo kvalitní bez zrcadlovku. S mobilem moc kvalitní fotky nevyfotíte, i když jsou výjimky. Patří do nich mobilní telefony s opravdu kvalitním foťákem, jde hlavně o ty nejlepší (a nejdražší) modely na trhu. Obecně bych doporučil fotit s nějakým fotoaparátem.

Stativ

Stativ je hodně důležité vybavení, které byste si měli vzít s sebou. Hlavním důvodem je, že pokud budete fotit s foťákem v ruce, můžou být fotky rozmazané. Se stativem tomu zabráníte velmi efektivně. Navíc budete mít jistotu, že fotografie nebudou nakřivo a tak podobně. Jestli stativ nemáte, pouvažujte o tom, že si nějaký koupíte. Já má velmi dobrou zkušenost s tímto stativem.

Blesk

Blesky jsou při fotografování realit často přehlížené a je to trochu škoda. Blesk se totiž může stát dalším světelným zdrojem, který do vaší fotky přinese světlo. Využijete ho třeba při focení místností, které jsou tmavé. Kdybyste blesk nepoužili, nejenže bude fotka velmi tmavá, ale navíc může být i rozmazaná. Využívání blesku zvažte alespoň v některých situacích.

5. Fotografie realitních kanceláří

Jak fotit reality
Jak fotit reality

Před focením je užitečné načerpat co nejvíc inspirace. V tomto článku najdete hodně fotek, které vás můžou inspirovat. Každopádně hledejte i jinde. Tím jinde myslím realitní kanceláře. Ty se prodejem a pronájmem realit živí, a proto budou jejich fotky většinou nejvíce kvalitní. Projděte si inzeráty a hledejte fotografie, které vás zaujmou. Přemýšlejte u toho, co vás na té dané fotce zaujalo. Může to být počasí, úhel záběru nebo třeba vybavení pokoje. Všechny tyhle věci si vypište a soustřeďte se na to, abyste tyhle body co nejvíce promítli do vašich fotografií.

6. Využijte širokoúhlý objektiv

Fotografování nemovitostí
Fotografování nemovitostí

Jestli máte tu možnost, určitě využijte širokoúhlého objektivu. Širokoúhlý objektiv má široké zorné pole, takže s ním zachytíte co nejvíce prostoru. A to je přesně to, čeho budete chtít dosáhnout. Kromě této značné výhody má taky jednu významnou nevýhodu. Když budete širokoúhlý objektiv používat, tak bude docházet k deformaci obrazu. To v praxi znamená, že budou prostory na fotkách vypadat jinak, než ve skutečnosti (můžou působit třeba jinak velké). Naštěstí je tu způsob, jak to co nejvíce omezit. V některých editovacích programech najdete funkci „korekce objektivu“. Ta vám dovolí tuhle deformaci vyrovnat a dostat se s fotkou co nejblíže k realitě. Funkci nabízí třeba Lightroom, který dokonce korekce nastavuje podle objektivu, s kterým fotíte. Umí to i jiné (a i neplacené) programy. V každém případě jsou širokoúhlé objektivy při fotografování nemovitostí užitečné a jestli to budete s fotkami nemovitostí myslet opravdu vážně (a třeba v tom i pokračovat), neměl by ve vaší výbavě chybět. Více o širokoúhlých objektivech najdete tady.

7. Fotografování nemovitostí – co fotit?

Focení nemovitostí
Focení nemovitostí

Možná jste přemýšleli, co všechno fotit a jak moc. Ideální je, aby měl kupující úplnou představu o bytu nebo domu, o který by měl eventuálně zájem. Určitě se soustřeďte hlavně na věci, které dělají danou nemovitost hezkou a jedinečnou. Když máte u domu velkou zahradu, vyfoťte ji. Když máte bazén, vyfoťte ho. A tak dále. Taky nezapomínejte na ty méně příjemné věci, třeba pokud máte starou koupelnu nebo něco podobného. Každopádně věnujte více pozornosti těm hezkým věcem. V ideálním případě vyfoťte fotku v každé místnosti, pokud to jde. Více fotek můžete zkusit třeba v ložnicích, kuchyni nebo obývacím pokoji. Případnému zájemci uděláte lepší obrázek o tom, jak místo reálně vypadá. Nezapomeňte i na terasu, garáž nebo technickou místnost. Všechny tyhle věci lidi zajímají, tak proč jim je nenabídnout už před prohlídkou.

8. Nepřepalte okna

Jak fotit nemovitosti
Jak fotit nemovitosti

U záběrů, kde jsou i okna, si dejte pozor, abyste je takzvaně nepřepálili. To znamená, aby z nich šlo vidět alespoň trochu ven a aby okna nebyla na fotce jen jako bílý flek. Nejenom, že to nevypadá dobře, ale navíc kupce bude zajímat, jaký výhled jim můžete nabídnout. Jak se přepálený oknům vyvarovat? Tento problém vzniká tak, že venku je více světla, než vevnitř. Proto můžete zkusit rozsvítit světla uvnitř, abyste rozdíl vyrovnali. Dalším způsobem je vyfotit fotku tmavě (třeba pomocí kompenzace expozice). Vznikne vám fotka, kde půjde vidět ven z okna a interiér bude tmavý. To vyřešíte v programu nebo aplikaci na úpravu fotek, kde zesvětlíte stíny fotky. Abyste dosáhli co nejlepších výsledků, foťte ve formátu RAW.

Když si nebudete s okny vědět rady (nebo výhled není pěkný), tak se jim raději při fotografování vyhněte. V žádném případě nezatahujte žaluzie, abyste tento problém vyřešili. Ve fotkách potřebujete hodně světla (nejlépe denního). A tohle není jediná chyba, která může při focení vznikat. O těch ostatních si můžete přečíst v článku Chyby při focení, které děláte pravděpodobně i vy.

9. Připravte nemovitost

Fotografování nemovitostí
Fotografování nemovitostí

Bohužel hodně prodejců realit zapomíná na to, že jak prostor vypadá na fotkách je klíčové pro prodej. Věřím, že by se vám nestalo, že byste si před focením v bytu nebo domu neuklidili. Pravděpodobnější je, že nebudete věnovat pozornost tomu, abyste nemovitost „vyzdobili“. Tím samozřejmě nemyslím žádnou extrémní výzdobu. Mám třeba na mysli jednoduché květiny nebo mísu s ovocem. Určitě v kuchyni schovejte většinu spotřebičů jako jsou toustovače, mixéry nebo třeba koření. Kuchyně vypadá nejlíp čistá a bez zbytečných rušivých prvků. To platí i pro další místnosti. Je dobré, aby fotky působili útulně, ale zároveň nechcete, aby byly přeplácané. Jestli chcete nemovitostí zaujmout, měla by vypadat co nejlépe.

10. Fotky upravujte

Jak fotit nemovitosti
Jak fotit nemovitosti

Jedna z chyb, kterou hodně fotografů dělá je, že neupravují své fotky. Nikomu to nevadí, když tvoří pro sebe, ale když se snažíte něco prodat, tak s lehkými úpravami by se mělo počítat. Schválně zmiňuju slovo lehkými, protože někdy se to přehání a to určitě není dobře. Základní úprava vaší fotce pomůže a neměli byste na ni zapomenout. Zkuste třeba fotku zesvětlit, to je asi to hlavní, co byste měli upravovat. Můžete si taky hrát s barvami, ale to je celkem tenký led. Možná nastane situace, kdy budete z fotky něco potřebovat vyretušovat. Asi si nemyslíte, že byste to mohli zvládnout, ale věřte mi, že základní retuš zvládnete i vy. V tomto článku jsou techniky retušování a jedna z nich se dá zvládnout zdarma na mobilním telefonu.

Fotografování nemovitostí – souhrn

Na tomto článku jsem pracoval dlouhou dobu a myslím, že těchto 10 tipů vám pomůže vyfotit lepší fotografie nemovitostí. Já s fotografováním nemovitostí zkušenosti mám, i přesto jsem tipy konzultoval s lidmi, kteří tématu rozumí opravdu do hloubky. Fotky musí být logicky kvalitní a poutavé. A s těmito tipy toho bezpochyby docílíte. Jako nejvýznamnější radu považuju tu o světle. Mám ji z osobní zkušenosti, protože jsem měl tu možnost fotit nemovitosti v různém počasí a rozdíly byly propastné. Dejte mi vědět do komentářů, která rada zaujala vás (a proč). 😉 Přeji vám hezké světlo a doufám, že se uvidíme u dalších článků (třeba v tom o zlaté hodině nebo ve článku 9 Důvodů proč fotit na film místo digitálu).

Fotograf, blogger, nadšenec do počítačů a grafiky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *