Jak fotit manuálně – režim Manual

Expoziční režim Manual

Váš fotoaparát disponuje několika expozičními režimy. Kromě režimů jako AUTO nebo Makro v něm najdete i režim Manual. Manuální režim vám dá naprostou kontrolu nad tím, jak budete fotit. Díky němu pochopíte, jak funguje expozice a jak ji ovlivňuje clona nebo rychlost závěrky. V tomto článku najdete úplně všechno, co potřebujete o manuálním režimu vědět.

Co je to režim Manual

Manuální režim je jeden z expozičních režimů fotoaparátů. V režimu Manual nastavujeme čas expozice, clonu a ISO. Dále se v něm dá manuálně nastavit hodnota vyvážení bílé. Díky těmto vlastnostem vám pomůže pochopit, jak všechny tyto aspekty fungují a jak ovlivňují vaše fotografie. Manuál budete nejvíce využívat, když vám foťák nebude nastavovat dobré hodnoty a fotografie budou světlé nebo tmavé. V praxi to znamená, že ho využijete třeba při focení v protisvětle a při focení v noci. Abyste mohli manuální režim používat, musíte první pochopit, co je to clona, čas a ISO. To si vysvětlíme v následujících odstavcích.

Čas expozice

Čas expozice
Čas expozice

Čas expozice (rychlost závěrky) je doba, po kterou je otevřena závěrka fotoaparátu, která pouští na senzor světlo. Jednoduše řečeno, je to doba, po kterou foťák fotí fotografii. To ovlivňuje, jak budou fotky vypadat. Delší čas pustí na senzor více světla – tím pádem bude fotografie světlejší. Kratší čas pustí na senzor méně světla – fotografie bude tmavší.

To není jediná věc, kterou čas expozice ovlivňuje. S dlouhým časem můžete zachytit pohyb. Jsem si jistý, že jste viděli fotky světelných čar, které vznikly ze světel aut. Toho se docílí právě dlouhým expozičním časem. Technika se jmenuje dlouhá expozice, a ještě ji v článku zmíníme. Další technikou, která využívá dlouhý čas, je Panning. Jde o jednu z nejzajímavějších technik vůbec a je skvělá, když potřebujete zachytit pohyb. Krátký expoziční čas naopak nabízí možnost čas „zmrazit“. Toho využijete třeba během fotografování sportu.

Clona

Clona objektivu
Clona objektivu

Clona funguje jinak než rychlost závěrky, ale z hlediska expozice má podobnou funkci – určuje, jak bude fotka světlá nebo tmavá. Dělá to tak, že reguluje množství světla, které projde objektivem až do fotoaparátu. Hodnotu nastavení clony nastavujeme podle clonového čísla, které vypadá třeba takto – f/1.8. Clonu můžete buď více otevřít, a to bude znamenat, že do fotoaparátu projde více světla a fotka bude světlejší. Otevření clony má za následek další zajímavou věc, způsobí totiž malou hloubku ostrosti. Malá hloubka ostrosti je často žádaná, protože zapříčiní rozmazání pozadí. Pod pojmem otevřená clona si představte clonové čísla jako f/2 a obecně nízké hodnoty. Naopak zavřená clona pustí do fotoaparátu méně světla, tudíž budou fotografie tmavší. Se zavřenou clonou se pojí velká hloubka ostrosti, takže na snímku bude ostré popředí i pozadí. Zavřená clona znamená clonové čísla jako f/20 a výše. Čím nižší je clonové číslo, tím více je clona otevřená a naopak.

ISO

ISO 200
ISO

ISO je poslední věc, která ovlivňuje expozici. Pojďme si to shrnout. Zatím víme, co je to čas expozice neboli rychlost závěrky. Ta určuje dobu, po jakou se bude fotografovat jedna fotka. Pak známe clonu, která reguluje množství světla, které dopadá na senzor foťáku. Poslední ISO určuje, jak bude senzor na světlo citlivý. Když chceme, aby byl na světlo co nejméně citlivý, nastavíme nízké hodnoty – třeba hodnotu 100. Naopak velkou citlivost vám zaručí vysoké hodnoty ISO – třeba 6400. Vysoké hodnoty přináší jednu velkou nevýhodu. Šum. Ten na fotkách není vůbec příjemný a měli byste se mu vyvarovat. O hodnotě ISO najdete na našem webu článek, takže pokud v něm chcete mít úplně jasno, doporučujeme si ho přečíst.

Vyvážení bílé

Vyvážení bílé White Balance
Vyvážení bílé

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč jsou fotky večer žluté? Nebo když fotíte s bleskem, proč jsou naopak modré? Může za to špatné nastavení vyvážení bílé (anglicky White Balance, zkratka WB). Upravováním této hodnoty vyvažujete barvy tak, aby byly přirozené. Samotné upravování je velmi jednoduché. Změnit ji můžete ve fotoaparátu nebo při upravování fotky.

Jak fotit manuálně

Na focení v manuálním režimu musíte nastavit kolečko fotoaparátu na písmeno M. Samotné focení bude nejčastěji vypadat takto. Prvně se podívejte přes hledáček a na půl promáčkněte tlačítko spouště. Aktivuje se expozimetr fotoaparátu a ukáže vám, jestli s nastavenými hodnotami by byla fotka pod nebo pře-exponovaná. Podle toho změňte expoziční hodnoty. Jestli bude fotka přeexponovaná, tak musíte zkrátit čas nebo zavřít clonu nebo snížit hodnotu ISO. Jestli podexponovaná, tak to udělejte přesně naopak. Až budete mít znovu nastavené hodnoty, zkuste vyfotit fotku. Buď podle fotky na displeji, nebo podle histogramu zhodnoťte, jestli jste s expozicí spokojeni. Jestli ne, hodnoty znovu změňte.

Expozimetr

K focení podle postupu výše se potřebujete dívat na expozimetr. Protože část fotografů neví, kde je, tak si to tady teď vysvětlíme. Když se podíváte přes hledáček, uvidíte na spodní části číselnou řadu. Vypadá asi nějak takto: +2…1…0…1…2-. Když bude ukazatel v plusových hodnotách, bude fotka přeexponovaná (světlá). Když bude v mínusových, tak bude podexponovaná. A vaším cílem mít ukazatel nad nulou, protože pak by měla být fotka správně exponovaná. Někdy expozimetr neměří správně, takže bude ukazatel ukazovat špatně. Pak se musíte rozhodnout vy, jaké hodnoty budete nastavovat.

Proč fotit v režimu Manual

Expoziční režim Manual
Režim Manual

Pravděpodobně víte, proč chcete fotit v režimu Manual, ale přeci jen důvodů je více a o některých nemusíte vědět. Tady je výběr těch nejzákladnějších. Pokud fotíte v manuálním režimu z jiného důvodu, napište ho do komentářů, zajímá mě to! 😉

Fotografování v špatných světelných podmínkách

Tohle bude asi jeden z nejčastějších důvodů. Expozimetr, který ve vašem fotoaparátu měří expoziční hodnoty, je většinou spolehlivý. Problém nastává ve špatných světelných podmínkách, tam se expozimetru moc nedaří. Fotografie v noci bývají přeexponované nebo podexponované. S tím můžete v manuálním režimu „zatočit“. Expoziční hodnoty budete nastavovat jen vy, a tím pádem nezbude prostor pro zbytečné chyby přístroje. Jestli je tohle i váš důvod, zkuste si přečíst článek Jak fotit večer a v noci – vše co potřebujete vědět, který vám s focením večer pomůže.

Dlouhá expozice

Dlouhá expozice je technika fotografování, při které nastavujeme dlouhý expoziční čas. Dlouhá expozice se využívá nejvíce při focení v noci, třeba na fotky světel aut. Využívat se dá i přes den, kdy můžete zachytit pohyb mraků nebo vodopádu. V režimu Manual budete dlouhou expozici fotit nejčastěji a je to taky kvůli tomu, že nabízí BULB. BULB je užitečný pro ultra dlouhé expozice, které jsou delší než třicet sekund. Třicet sekund totiž bývá maximální možný nastavitelný čas, a právě s BULBem ho můžete prolomit. O dlouhé expozici si můžete přečíst souhrnný článek, tady je odkaz: Dlouhá expozice – vše co potřebujete vědět.

Proč nefotit v režimu Manual

Manuální režim
Manuální režim

Tady to začíná být trochu kontroverzní a jsem si jistý, že část fotografů se mnou nebude souhlasit. Často takové názory budí vášně v diskusních fórech, v komentářích na Facebooku i při konverzacích s jinými fotografy. Já si za těmito důvody stojím a myslím, že stojí za zvážení. Samozřejmě jsou situace, kdy je použití tohoto režimu jediným východiskem, ale jinak není moc vhodný na běžné používání. Nesnažím se říct, že je Manual zbytečný, naopak si myslím, že je důležitý (ale jen někdy). Tohle jsou důvody, proč si to myslím.

Režim manual je pomalý

Věřím tomu, že tohle není tak moc názor, jako spíše fakt. Režim Manual je velmi pomalý, a to i když ho plně ovládáte. Nastavování hodnot a následné ověřování trvá mnohem déle, než kdybyste se spoléhali na expozimetr. Říkáte si, že to není takový problém? Představte si, že fotíte na svatbě a budete fotografovat v režimu Manual. Myslíte, že novomanželé budou čekat, až si nastavíte fotoaparát? Nebudou. A v tom je právě ten problém. Manual vás bude brzdit a můžete přijít o okamžiky, které se už nikdy nebudou opakovat.

„Profesionálové fotí jen v režimu Manual“ je mýtus

Z mé vlastní zkušenosti vím, že si hodně velká část fotografů myslí, že profesionálové fotí v režimu M. Není to pravda a je to zejména kvůli pomalosti, kterou zmiňuji výše. Profesionálové v něm fotí, ale ne pořád. Fotí v něm hlavně v studiových podmínkách, kde se nemění světlo a ani nic podobného. Pak dává smysl nastavit konstantní expozici, kterou nemusíte měnit. Když ale fotíte venku, světlo a situace jsou proměnlivé a dynamické, tudíž musíte neustále pozměňovat expoziční hodnoty. To je pomalé a někdy vám ani nemusí dojít, že byste hodnoty měli změnit. Můžete pak nějakou dobu fotit se starými a špatnými hodnotami – takže přijdete o pár snímků, které mohly být zajímavé.

Kompenzace expozice je lepší

Jeden z důvodů, proč někteří fotí v Manuálu je, že mohou expozici úmyslně podexponovat nebo přeexponovat. Každopádně za tímto účelem najdete ve vašem foťáku mnohem lepší nástroj. Jmenuje se kompenzace expozice a jestli ho neznáte, tak byste to měli napravit. Pracování s tímto nástrojem je mnohem rychlejší a jednodušší, navíc docílíte úplně stejného efektu.

Ostatní režimy aneb není poloautomatický režim lepší?

Režim Manual
Režim Manual

To, že profesionální fotografové neustále nefotí jen v manuálním režimu jste se už dozvěděli. V jakých režimech tedy fotí? Z mé zkušenosti fotí profesionálové nejčastěji v režimech priority času nebo priority clony. Režim priority clony, který se označuje na fotoaparátech Nikon písmenem „A“ a na Canon „Av“, vám dovoluje nastavit clonové číslo a ISO. Zbytek nastavení (expoziční čas) nastaví fotoaparát za vás tak, aby byla fotka správně exponovaná. Podobně to funguje i v režimu priority času (S, Tv). Foťák vám dovolí nastavit čas expozice a ISO a pak sám dopočítá clonové číslo.

Proč v ostatních režimech fotit

Otázkou je, proč chcete fotit v režimu Manual. Jestli chcete mít expozici více pod kontrolou, tak zvažte, jak na tom je expozimetr ve vašem fotoaparátu. Expozimetry většinou neměří vůbec špatně, i když jsou situace kdy pokulhávají. Je to hlavně večer nebo ve špatných světelných podmínkách, ale ve dne se můžete na expozimetr (a tedy režimy priority clony a času) spolehnout. Tyto režimy jsou taky z hlediska rychlosti focení mnohem rychlejší. Pohotovost je důležitou vlastností fotografa, kterou s manuálním režimem většinou ztratíte. O expozičních režimech najdete na našem webu článek Expoziční režimy fotoaparátu. Doporučujeme si ho přečíst, rozšíří vaše obzory a třeba vás i něco nového naučí.

Souhrn a závěr – režim Manual

Manuální režim je rozhodně zajímavý a užitečný pomocník, který během fotografování budete používat. Skvěle ho můžete využít třeba na fotografování dlouhé expozice. Myslete na to, že je tento režim trochu přeceňován, a proto v něm nefoťte pořád. Často je vhodnější využívat poloautomatických režimů, které jsou rychlejší na používání. Navíc když budete v Manuálu fotit, stejně se většinou budete na expozimetr spoléhat.

Jestli máte nějaké otázky, nebo naopak máte nějaké připomínky, napište nám do komentářů. Rádi vám odpovíme. Přejeme vám dobré světlo a uvidíme se u dalších článků! 🙂

Fotograf, blogger, nadšenec do počítačů a grafiky

2 Comments

  1. Zdravím.Chci fotit večer vánoční osvětleni ale je rozmazáno.Mám Canon EOS 200D a objektiv EFS-18-55 mm.Co dělám špatně.Můžu poslat fotku.Zdraví Pepik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *