Perseidy 2021 – jak fotit a pozorovat

Meteorický roj perseidy

Perseidy jsou jedním nejaktivnějších a bez pochyby nejoblíbenějších meteorických rojů vůbec. Na noční obloze se objevují každoročně v létě, konkrétně v srpnu. Jak je to s Perseidy letos? Jaké budou podmínky na pozorování roje Perseidy v 2021? Kolik meteorů za hodinu uvidíme? Jak Perseidy fotografovat? To všechno a spoustu dalšího se dozvíte v tomto článku. Tak pojďme na to!

Kdy jsou Perseidy 2021 – datum

Meteorický roj Perseidy bude možné pozorovat relativně dlouhou dobu. Poprvé budete moci spatřit meteory od poloviny července a budou pozorovatelné skoro až do konce srpna (17.7. – 24.8). Meteorický roj Perseidy 2021 bude na svém vrcholu přibližně od 9. do 13. srpna, ale samotné maximum zažijete v noci z 12. na 13. srpna. Právě v tuto noc by mělo jít až 100 meteorů za hodinu, což není vůbec málo!

Jaké budou letos podmínky

Meteorický roj perseidy
Meteorický roj perseidy

Pozorování Perseidů každoročně ovlivňuje několik faktorů. Je to hlavně Měsíc, který dokáže znatelně snížit počet pozorovatelných meteorů za hodinu. Co se týče měsíce, budou letošní podmínky mnohem lepší než ty, které byly minulý rok. Měsíc letos zapadne už před jedenáctou hodinou večerní, takže vás při pozorování nebude vůbec rušit. Druhou zásadní podmínkou, která musí na pozorování vyjít, je dobré počasí. A protože víme, že první podmínka (Měsíc) nám vychází letos velmi dobře, doufejme, že vyjde i počasí. Tu nejspolehlivější předpověď nabízí český hydrometeorologický ústav. Předpověď o oblačnosti najdete tady.

Jupiter – návštěvník letošních Perseidů

Letos kromě padajících hvězd budete moct v srpnu na obloze spatřit i Jupiter. V období maxima meteorického roje (11.-12.8.) bude skvěle pozorovatelný na jihu. Vidět bude přibližně od desíti večer do pěti ráno, kdy se začne postupně ztrácet. Takže jestli půjdete Perseidy pozorovat, můžete zkusit najít (a vyfotit) i Jupiter! 🙂

Kde sledovat Perseidy 2021

Meteorický roj perseidy
Meteorický roj perseidy

Možná vás napadá otázka, odkud byste měli Perseidy 2021 pozorovat a fotografovat. Hlavním cílem je najít takové místo, kde bude co nejméně světelného znečištění. Obloukem se vyhněte městům, tam budou meteory velmi slabě pozorovatelné. Když vyjedete z města do přírody, kde je světelného znečištění méně, bude pozorování mnohem lepší. A to hlavně proto, že uvidíte mnohem více meteorů, než kdybyste sledovali ve městě. „Padající hvězdy“ budou také mnohem jasnější. Jestli máte v plánu i fotografovat, je dobré najít takové místo, které bude na fotce vypadat hezky. Většinou s přírodní scenérií neuděláte žádnou chybu. Takže můžete vyrazit třeba do hor. Tady je mapa světelného znečištění, podle které se můžete orientovat. Pokud máte v plánu meteory jen pozorovat, můžete zkusit třeba i hvězdárnu.

Kde hledat Perseidy 2021

Perseidy jsou tak aktivní a jasné, že nemusíte hledat, kde mají takzvaný radiant (radiant je místo na obloze, ze kterého meteory zdánlivě vyletují). Ale jestli máte v plánu fotit, může být tato informace užitečná. Radiant Perseidů 2021 se nachází na severovýchodě noční oblohy. V průběhu noci se sice jeho poloha mění, ale když se budete soustředit na severovýchod, tak neuděláte chybu. Každopádně pokud budete chtít být sto procentě přesní, můžete radiant sledovat na této interaktivní mapě. Najdete ho vedle souhvězdí Perseus.

Jak fotografovat Perseidy

Záleží na vás, jak se rozhodnete Perseidy fotografovat. Můžete to dokonce zkusit i s mobilním telefonem. Osobně bych doporučil spíše fotoaparát, ale i s telefonem možná dosáhnete zajímavých výsledků. Tady je návod, jak fotit mobilem a jak fotit fotoaparátem.

Jak fotografovat meteorické roje mobilním telefonem

Fotografování Perseidů
Fotografování Perseidů

Fotografování v noci telefonem je všeobecně celkem složitá záležitost a u focení meteorických rojů tomu bohužel není jinak. Vyfotit hezkou fotku meteorů s telefonem nebude jednoduché. Jestli máte focení s telefonem v plánu, určitě vám pomůžou tyto tipy.

Vybavení

  • Telefon musí být při focení nehybný. Proto zvažte použití stativu nebo zajistěte nějaké místo, kam telefon nehybně umístit. Na běžný stativ si můžete pořídit hlavu na smartphone, která by mohla tento problém vyřešit. Ideální stativ na focení s telefonem je třeba tento a tento. Stativ budete potřebovat, protože budete muset s telefonem fotit dlouhou expozici.
  • Další věc, kterou budete potřebovat je logicky telefon. Musíte mít ale takový, který vám umožní fotit v úplném manuálním režimu. Jestli to váš telefon nenabízí, nezoufejte. Dají se stáhnout aplikace, které vám umožní fotit v režimu Manual.
  • Hodit se může i objektiv, který k telefonu připevníte. Koupit se dají třeba objektivy, které jsou širokoúhlé, takže vašemu fotoaparátu rozšíří zorný úhel. A to se u focení meteorů obzvlášť hodí, protože budete mít větší možnost meteory zachytit.
  • Jestli máte tu možnost, foťte do RAW. Ne každý telefon to nabízí, ale při fotografování Perseidů je to velmi užitečné. Budete moci fotku upravovat mnohem lépe, než kdybyste fotili do JPEG.

Postup

Až budete mít telefon připevněný na stativu, nastavený režim Manual a případně nasazený objektiv, tak je na čase fotit. V manuálním režimu nastavte co nejdelší čas expozice, pravděpodobně to bude okolo třiceti sekund. Potom zkuste vyfotit fotku, ať víte, jak scéna vypadá. Při focení doporučuji využít jakékoliv vzdálené spouště. Některé telefony nabízejí zapnout spoušť hlasem, takže stačí říct třeba slovo „smile“ a fotka se vyfotí. Jestli tohle nemáte k dispozici, můžete využít sluchátek s kontrolou hlasitosti, které hlasovou dálkovou spoušť velmi dobře zastoupí. Až fotku vyfotíte, tak můžete upravit nastavení. Telefon nemusí být vodorovně nebo nebudete spokojeni, jakou oblast fotografujete. V tom případě s telefonem na stativu pohybujte do té doby, než budete spokojeni. Samotná fotka může být moc tmavá, nebo světlá. V případě, že je tmavá, tak zvyšte hodnotu ISO. V opačném případě ji snižte. Tohle opakujte, než budete s výsledkem spokojeni.

Jak fotit s fotoaparátem

Fotografování Perseidů
Fotografování Perseidů

Protože většina fotografů nebude chtít fotit telefonem, tak tady je pár tipů, jak fotit Perseidy s foťákem. S fotoaparátem dosáhnete rozhodně lepších výsledků než s telefonem. Obrazová kvalita bude mnohem lepší, a navíc s foťákem se i lépe pracuje.

Vybavení na focení meteorů

I s fotoaparátem budete potřebovat nějaké vybavení, které bude v podstatě velmi podobné, jako kdybyste fotili s telefonem.

  • Základem je opět stativ. Fotoaparát v ruce po dobu třiceti sekund v žádném případě neudržíte, protože rozmazání fotky jde vidět už u časů jako je jedna třicetina sekundy. Stativ je tedy opravdu nezbytná záležitost. Jestli stativ nemáte, zvažte jeho pořízení. Osobně bych vám doporučil tento stativ. Nabízí výbornou kombinaci lehkosti a robustnosti.
  • Další věcí, která bude na focení potřeba je dálková spoušť. U telefonu se dá spoušť zapnout sluchátky nebo hlasem. U fotoaparátů to jde v aplikaci (pokud ji váš foťák nabízí) nebo dálkovou spouští. Dálková spoušť je důležitá, protože s ní zabráníte zbytečným otřesům fotoaparátu, které při stisknutí spouště vznikají. Tento problém se může odrazit na fotkách, které pak budou rozmazané. Univerzální dálkovou spoušť najdete zde. Využijete ji třeba i při focení skupinových fotografií.
  • Malá vodováha, kterou zasunete do sáněk pro blesk se taky může hodit. Využijete ji, protože v noci pravděpodobně neuvidíte na horizont a nebudete umět nastavit foťák tak, aby byl vodorovně. Toho s vodováhou dosáhnete velice jednoduše. Najdete ji na tomto odkazu.
  • Širokoúhlý objektiv. Možná po stativu nejdůležitější část výbavy. Širokoúhlý objektiv má krátkou ohniskovou vzdálenost. Díky tomu dokáží „zabrat“ velké zorné pole. Zachytíte tedy větší část oblohy, a to znamená, že bude pravděpodobnější, že se vám podaří nějakou tu padající hvězdu vyfotit.

Postup

Padající hvězda
Padající hvězda

Postup s fotoaparátem bude velmi podobný jako s telefonem. Výchozím bodem bude opět pravděpodobně režim Manual, i když se dá využít i režim priority času. V manuálním nebo poloautomatickém režimu nastavte co nejdelší čas a zkuste vyfotit fotografii. Jestli bude moc tmavá, tak snižte clonové číslo nebo zvyšte ISO. Jestli bude moc světlá, tak clonové číslo zvyšte nebo snižte hodnotu ISO. Až najdete ty správné hodnoty, které vám nabídnou výborně vybalancovanou expozici, tak nezbývá nic jiného než fotit. Obrňte se trpělivostí, protože se vám vytoužené snímky asi nepodaří vyfotit hned napoprvé. Chvíli bude trvat, než se vám podaří zachytit více meteorů. Připravte se na to, že budete muset vyfotit i desítky snímků.

Nezapomeňte fotit do RAW. Formát RAW vám nabídne větší možnosti úprav a to se při focení v noci hodí. Když se fotky nepovedou úplně podle vašich představ, budete je moci mnohem více zachránit, než kdybyste fotili do JPEG. Nevýhodou je, že RAW soubor větší než formát JPEG, takže si s sebou raději vezměte větší paměťovou kartu.

Tipy na závěr

Meteorický roj perseidy
Meteorický roj perseidy
  • Najděte místo s malým světelným znečištěním. Obloukem se vyhněte městům a hledejte místa na fotografování (a pozorování) v přírodě.
  • Až dorazíte na místo, vaše oči si budou zvykat na tmu. Trvá to asi 15 minut, ale u každého se doba trochu liší. Proto nezoufejte, když meteory neuvidíte hned a chvíli počkejte.
  • Oči si potřebují zvyknout na tmu a proto se vyhněte obrazovkám. V ideálním případě si vypněte telefon a jas obrazovky fotoaparátu snižte na minimum. Jestli na telefonu z nějakého důvodu potřebujete být, tak na něm také snižte co nejvíce jas.
  • Hlídejte si počasí. Předpovědi se mohou kdykoliv změnit a proto je dobré je neustále sledovat. Sledovat můžete více předpovědí zároveň, ať máte jistotu, že bude mít pozorování cenu.
  • Nevzdávejte to, když meteory neuvidíte. Sice se uvádí, že uvidíte přes 100 meteorů za hodinu, ale to neznamená, že budou padat 2 „hvězdy“ za minutu. Někdy může být „hluché období“, kdy neuvidíte Perseidy po delší dobu. Pak zase může přijít období, kdy budou meteory viditelné často. Proto se na pozorování obrňte trpělivostí.
  • Na focení využijte stativ, dálkovou spoušť, vodováhu a širokoúhlý objektiv. Všechno tohle vybavení vám pomůže zachytit meteory co nejlépe.
  • Nepodceňte oblečení. Věřte mi, že přes noc bývá zima už i v srpnu. Mi samotnému se stalo, že jsem oblečení na fotografování Perseidů podcenil. Není to vůbec příjemné a může to zkazit váš zážitek z pozorování.
  • Nejlepší je ostřit na nekonečno. To platí pro focení mobilem i fotoaparátem, protože ani jedno zařízení se nebude umět s ostřením v noci poradit.
  • A v neposlední řadě si to prostě užijte! Perseidy nabízí výjimečnou podívanou, která se neopakuje každý den. Myslete na to i při focení, a když se vám nebude dařit vyfotit fotky podle vašich představ, dejte si pauzu, kterou strávíte prostým pozorováním. Třeba se vám pak bude fotit lépe 😉

Fotograf, blogger, nadšenec do počítačů a grafiky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *