Rozměry a velikost fotek na Instagram 2023

Rozměry fotek Instagram

Na Instagramu můžete v poslední době přidávat své fotky a videa ve spoustě různých podob. Instagram Stories, IGTV, Reels, fotky na šířku, fotky na výšku nebo fotky ve tvaru čtverce. Způsobů, jakým tvořit zajímavý obsah na Instagramu je hodně. I přes to, že všechny tyto způsoby jsou skvělé a zajímavé pro uživatele, může být trochu složité se zorientovat v tom, jaké jsou ideální rozměry a velikost vašich fotek/videí. Proto jsem dal dohromady jednoduchý přehled toho, jaký je ten „správný“ rozměr vašich fotek.

Jaké jsou rozměry příspěvků na Instagram?

Rozměry fotek a videí se na Instagramu liší podle toho, jak obsah přidáváte (feed nebo stories) nebo podle orientace fotky. Tady je jednoduchý přehled všech velikostí společně s poměrem stran a rozměry.

Typ příspěvkuPoměr stranNejlepší rozměr příspěvku
Fotka/video ve tvaru čtverce1:11080 x 1080px
Fotka/video na výšku4:51080 x 1350px
Fotka/video na šířku1,91:11080 x 608px
Instagram Stories9:161080 x 1920px
Instagram Reels9:161080 x 1920px
Rozměry příspěvků (fotek a videí)

Proč si dát pozor na rozměry fotek?

Rozměry fotek na Instagramu
Rozměry fotek na Instagramu

Tvorba obsahu je naprosto klíčovou oblastí pro budování značky firmy nebo člověka. Aby byl obsah na sociální sítě co nejlepší, musí se potkat více věcí. Dobrá grafika nebo správné používání fotek jsou jedněmi z nich. Další důležitou věcí jsou rozměry fotografií a videí, které na Instagram přidáváte. A je to hlavně kvůli:

  • Vyhnete se zbytečnému ořezávaní vašeho obsahu.
  • Vaše fotky budou optimalizované pro feed nebo stories. To může zvýšit reakce a zájem.

Snižuje Instagram kvalitu fotek?

Všímáte si toho, že jsou vaše fotky trochu rozmazané? Hlavní problém může být v tom, že nahráváte fotografie větší než 1080 pixelů. Pokud je fotka větší něž 1080 pixelů, Instagram automaticky provede kompresi. Komprese výrazně zhorší kvalitu vašich fotek.

Další problém nastává, pokud nahrajete obsah menší než 320 pixelů. V tom případě musí Instagram vaši fotku „zvětšit“ a to má za následek pixelizaci a rozmazání.

Jak změnit rozměry fotek?

Velikost fotek a videí na Instagramu
Velikost fotek a videí na Instagramu

Abyste se vyhnuli výrazné kompresi a zhoršení kvality fotek, měli byste obsah vždy zmenšit do příslušného rozměru a poměru stran, před tím, než budete obsah přidávat na Instagram. Změna rozměrů fotek a videí je možná v různých programech a aplikacích. Způsoby, jak se dá změnit velikost fotky najdete v tomto článku.

Jestli hledáte program na úpravu fotek, který vám bude vyhovovat, podívejte se na článek 8 nejlepších programů na úpravu fotek (2021) nebo Nejlepší aplikace na úpravu fotek pro iPhone a Android (2021).

Jak přidat na Instagram fotku na šířku nebo na výšku?

Přidávání fotek na výšku a šířku Instagram
Přidávání fotek na výšku a šířku Instagram

Ano, jde to! Jestli chcete přidat na Instagram fotku na výšku nebo na šířku tak, aby se neořízla do čtverce, stačí kliknout na tlačítko, které vaši fotku automaticky upraví, aby byla v nejlepším možném poměru stran.

Stačí kliknout na ikonu dvou šipek v levém dolním rohu a Instagram fotku přidá celou!

Fotograf, blogger, nadšenec do počítačů a grafiky

1 Comment

  1. zdá se že uvedené informace buď nejsou zcela přesné nebo byly povolené vstupy aktualizovány – Instagram nabízí na výšku poměr 4:5, čtverec 1:1 a potom rozměr na šířku 16:9, ale lze využít i volbu původní poměr, kde lze na šířku použít 3:2 nebo 5:4. Bohužel 2:3 na výšku stále nepodporuje….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *