Měsíc lidstvo fascinoval od samého začátku. A není divu, že fascinuje i dnešní fotografy. Je to nejjasnější objekt na noční obloze, a proto ho zvládne vyfotit fotograf každé úrovně. Jen je potřeba trochu plánování, zkušeností a hlavně přípravy. A s přípravou vám pomůžeme! V tomto článku najdete 10 užitečných tipů na to, jak fotit Měsíc. A jestli jste už fotografování Měsíce někdy zkoušeli, třeba tady najdete tipy, jak se zlepšit! Focení ze začátku může být trošku frustrující, na druhou stranu se naučíte, jak ovládat foťák v režimu Manual nebo jak zmírnit otřesy foťáku ve špatných světelných podmínkách.
1. Jak fotit Měsíc telefonem
Fotit Měsíc mobilem? Jde to? Jde, ale není to moc jednoduché. Velkou obtíží, kterou musíte překonat je to, že s telefonem nemůžete Měsíc dostatečně přiblížit. Jinými slovy mobily mají objektivy s moc krátkou ohniskovou vzdáleností. Co s tím? V poslední době se rozmohl trend, že telefony mají více foťáků (objektivů). Ale ty tam nejsou jenom kvůli tomu, aby to dobře vypadalo. Většinou se objektivy liší ohniskovou vzdáleností – tedy tím, jak moc můžete přibližovat. Velké množství telefonů má širokoúhlý objektiv, základní objektiv a teleobjektiv. Na focení Měsíce určitě využijte teleobjektiv. Ten dokáže obraz opticky přibližovat. To znamená, že fotky neztrácí na kvalitě.
Jestli takový telefon nemáte, můžete zkusit fotit přes dalekohled. Na dalekohledy se dají připevnit držáky, kam umístíte telefon, ale podobného výsledku dosáhnete i tím, že budete telefon držet v ruce. Jen si dejte pozor, aby mezi foťákem a dalekohledem nebyl volný prostor, který by propustil světlo z okolí. Ten by mohl udělat na fotkách efekt mlhy nebo jinak zkazit vaši fotku. Jestli takový problém máte, můžete okolní světlo blokovat rukou nebo třeba lepící páskou.
Po zbytek článku se budeme věnovat spíše focení s foťákem, ale většina tipů jde použít i při fotografování s telefonem.
2. Naplánujte si focení Měsíce
Velmi důležitou částí vaší přípravy by mělo být naplánování toho, jak budete Měsíc fotit. Měli byste se zamyslet hlavně nad kompozicí. Je důležité si uvědomit, jestli chcete fotit jenom Měsíc, nebo do fotky zakomponovat nějakou budovu, stromy nebo něco jiného. Podle toho se bude odvíjet expozice, denní doba a třeba i objektiv. S takovým plánováním vám pomůžou i různé mobilní aplikace, o kterých se dozvíte více v dalších odstavcích.
3. Kdy fotit Měsíc
Většina z nás si pod fotkou Měsíce vybaví fotku v noci. Ale této představy se nemusíte držet. Měsíc jde fotit v dobrých podmínkách i ve dne. Pokud se rozhodnete fotit v modré hodině, tedy těsně po západu slunce, docílíte modré oblohy kolem Měsíce.
Aktuální fázi naší přirozené družice najdete na stránkách a aplikacích v dalším odstavci.
4. Užitečné aplikace a stránky
Stránka timeanddate vám ukáže, v jaké fázi se Měsíc nachází, kdy bude vycházet, kdy zapadat a hlavně, kde Měsíc na obloze najdete (jak bude vysoko nad obzorem). Je to skvělý pomocník pro plánování focení Měsíce, ale třeba i meteorického roje Perseidů.
Na webu deluxemoon najdete časy východu i západu Měsíce, v jaké fázi se Měsíc nachází a v jaké fázi bude v následujících dnech. Pomoct při focení může i aplikace od stejných tvůrců. Najdete ji za poplatek na Android i iOS.
Další (víc než) skvělou aplikací je PhotoPills. Je to univerzální aplikace pro plánování focení a umí toho hodně. Umí vám s pomocí rozšířené reality ukázat, kam se bude Měsíc, Slunce nebo třeba Mléčná dráha v průběhu času pohybovat. Obsahuje také časy východu a západu Slunce i Měsíce. Aplikace má neskutečné množství funkcí a jejich výčet najdete na stránkách PhotoPills. Aplikace je k dispozici pro Android i iOS za 10 dolarů.
Jestli hledáte nejlepší aplikace a programy na upravování fotek, přečtěte si tyto články 8 nejlepších programů na úpravu fotek (2021) a Nejlepší aplikace na úpravu fotek pro iPhone a Android (2021).
5. Hlídejte počasí
Do focení Měsíce, meteorických rojů nebo hvězd vstupuje vždy jedna věc, kterou nemůžeme nijak ovlivnit. Dobré počasí může vaše fotky zlepšit, ale při špatném nemá ani cenu začínat fotit. Proto je dobré sledovat předpověď (a to i z více zdrojů). Nejlepší je vycházet z dat Českého hydrometeorologického ústavu, který ji nabízí velmi spolehlivou. (Nejen) v letních měsících bývá počasí relativně proměnlivé, a proto vám doporučuju sledovat předpovědi průběžně, a to i před tím, než vyrazíte na lokaci, odkud budete fotografovat.
6. Foťte s objektivem, který má dlouhou ohniskovou vzdálenost
Volba objektivu se odvíjí od toho, jak plánujete fotit. Jestli je vaším plánem fotka, kterou bude Měsíc jen doplňovat a nebude hlavním objektem, postačí vám objektiv s ohniskovou vzdáleností třeba 100 mm. Naopak pokud hlavním objektem je Měsíc, musíte sáhnout po delším objektivu. Abyste celý obraz zaplnili Měsícem, budete potřebovat objektiv s ohniskovou vzdáleností delší než 200 mm – teleobjektiv. Platí, že čím delší objektiv je, tím lépe. Pokud nemáte takový objektiv, zvažte, jestli nebude lepší využít kratšího objektivu a do záběru zakomponovat nějaké objekty do popředí.
7. Stativ je u fotografování Měsíce v podstatě nutností
Měsíc budete (pravděpodobně) fotit v noci, a proto musíte nastavit delší expoziční čas. Ten zapříčiní, že nemůžete foťák držet v ruce, protože by se fotka rozmazala. Bohužel k tomuto faktu nepřispívá ani to, že byste měli pro focení Měsíce využít teleobjektiv. Ty bývají na rozmazání fotek mnohem náchylnější než širokoúhlé objektivy, a kvůli tomu musíte při delších časech volit stativ. Možná se bez něj i obejdete, ale rozhodně dosáhnete lepších výsledků se stativem.
V případě, že budete fotit s foťákem na stativu, zkuste vypnout stabilizaci na objektivu. Ta může způsobit neostrost fotek.
Jestli stativ ještě nemáte, určitě bych zvážil jeho pořízení. Mám zkušenost s pár stativy a vždy hledám co nejlepší kompromis mezi robustností a lehkostí stativu. Potřebuju, aby se stativem nezatřepal ani silnější vítr, na druhou stranu nechci cestovat s těžkým stativem. Osobně bych vám doporučil třeba tento stativ, který je skvělým kompromisem mezi výše zmíněnými vlastnostmi.
8. Dálková spoušť a vodováha jako užiteční pomocníci
Kabelová nebo bezdrátová dálková spoušť není nutnost, bez které by nešlo fotit. Ale je rozhodně užitečná, abyste se vyhnuli roztřesení foťáku při stisku spouště. Spoušť se dá nahradit i samospouští, kterou asi má i váš fotoaparát. Univerzální dálkovou spoušť, která funguje s většinou fotoaparátů, najdete tady.
Dalším potenciálně užitečným příslušenstvím je vodováha. A to ideálně malá, která jde zasunout do sáněk pro blesk. Je to skvělý pomocník, pokud potřebujete vyrovnat váš záběr. Jednu takovou vodováhu najdete tady.
9. Jak nastavit expozici při focení Měsíce
Žádný automatický režim vám při focení pravděpodobně nepomůže. Proto vám doporučuju fotit v režimu Manual. Možná bude pro začátečníky trochu složitý, ale věřím, že se v něm zorientujete. Pro začátek si můžete přečíst tento článek. Pokud byste měli i tak s manuálním režimem potíže, můžete sáhnout i po poloautomatickém režimu priorita clony.
Bohužel, neexistuje žádné univerzální nastavení, které by fungovalo vždycky. Je to kvůli tomu, že Měsíc svítí s různou intenzitou. Tu ovlivňuje například pozice a aktuální fáze Měsíce. Naštěstí existuje postup, pomocí kterého se dostanete ke správné expozici. Pojďme se podívat na to, jak na to. (postup platí hlavně pro focení v noci)
ISO
Nastavování hodnoty ISO je velmi jednoduché – měli byste totiž nastavit tu nejnižší možnou. Na většině foťáků je to ISO 100, ale jsou i různé výjimky.
Clona
Protože chcete, aby byly vaše fotografie co nejostřejší, zvolte hodnotu clony někde mezi f/11 až f/16. Objektivy bývají v tomto rozmezí nejostřejší a mají největší obrazovou kvalitu.
Čas
Po nastavení dvou předchozích hodnot je třeba nastavit čas expozice. Neexistuje žádný univerzální, takže budete muset zkoušet, než objevíte ten ideální. Začít můžete třeba na 1/60 sekundy. Vyfotíte fotku s tímto nastavením, a jestli bude fotografie moc světlá, je třeba zkrátit expoziční čas (třeba na 1/120 sekundy). Naopak jestli bude fotka tmavá, je potřeba nastavit delší čas. Jde v podstatě o metodu pokus omyl. Až budete s nastavenou expozicí spokojení, můžete se vrhnout na focení!
Tip: Správnost expozice můžete ověřit i histogramem.
10. Jak ostřit, když fotím Měsíc
I přes to, že autofokus může někdy fungovat dobře, v tomto případě pravděpodobně nebude. Při fotografování Měsíce si automatické zaostřování většinou neví rady. Proto je dobré využít manuálního zaostřování. Stačí zaostřit na nekonečno. Bohužel se může vyskytnout problém – některé objektivy dokáží ostřit až „za nekonečno“. Pak je třeba ostřit v hledáčku nebo na displeji.
Jestli vás zajímá fotografování noční oblohy, zkuste pokračovat ve čtení s článkem Perseidy 2021 – jak fotit a pozorovat.