Student se stal milionářem poté, co prodal svoje selfies jako NFT

NFT Ghozali Everyday

Dvacetiletý student z Indonésie se stal milionářem dost bizarním způsobem. Jako vtip začal prodávat sérii svých selfies jako NFT. Jejich cena raketově vzrostla a on se stal přes noc milionářem.

Selfie každý den po dobu 4 let

Sultan Gustaf Al Ghozali je studentem informačních technologií a žije v městě Semarang v Indonésii. Od roku 2017 do roku 2021 vyfotil každý den svoji fotku před počítačem. Sbírku 933 fotek fotil od svých 18 do 22 let. Je to působivá sbírka, i přestože pár dnů vynechal. Poprvé ji výrazně zpopularizoval ve videu na YouTube „I Took photo of myself everyday for 5 years”, které má bezmála víc než 150 000 zhlédnutí.

Vytvořil NFT jako vtip

Ghozali nevyfotil téměř tisíc fotografií za účelem vytvoření série NFT. Nápad přišel z legrace až ve chvíli, kdy se začal zajímat o kryptoměny, technologii blockchain a NFT. „Nikdy bych neřekl, že někdo bude chtít kupovat moje fotky, proto jsem je začal prodávat za 3 dolary (v přepočtu 70 korun, 0.00001 ETH),“ řekl student agentuře AFP.

„Říkal jsem si, že by mohla být legrace, kdyby lidé sbírali můj obličej,”

Ghozali začal mintovat (mintování znamená prvotního prodeje umělce sběratelům) svoje NFT prvního ledna na online burze OpenSea.

Ghozali Everyday
Ghozali Everyday

O několik dní později se o projektu zmínil známý indonéský šéfkuchař Arnold Poernomo a po něm i další influenceři. V tu chvíli začala cena selfíček strmě stoupat. V jednu chvíli se cena za jeden obrázek vyšplhala na cenu 0,9 ETH, což je přibližně 70 000 korun. Objem všech obchodů (traded volume) se v dobu psaní článku vyšplhal už na 384 ETH (víc jak 20 miliónů českých korun).

Kromě příjmů z prvotního prodeje si Ghozali přišel na víc než 2 milióny korun, které získal jako provize z prodejů mezi sběrateli.

Ghozali je aktivní i na Twitteru, kde se mu ozvaly i místní úřady, které mu připomněli, aby nezapomněl své příjmy zdanit.

“Budu platit daně poprvé v životě,” odpověděl Ghozali. “Jsem dobrý indonéský občan, takže daně samozřejmě zaplatím.”

Rodiče ještě nic neví

NFT
NFT

Indonéský student o svém projektu ještě nestihl říct rodičům. V následujících týdnech plánuje vydělané peníze zainvestovat a chce se věnovat tvoření animací.

„Klidně mé fotografie dál prodávejte nebo cokoliv jiného, jen prosím fotky nezneužívejte, protože jinak budu pro moje rodiče zklamáním.”

NFT mánie

NFT (Non-Fungible Token) můžeme přeložit jako nezaměnitelný token. To znamená digitální vlastnictví obrázku, videa nebo třeba skladby. NFT je unikátní token, díky němuž můžeme určit vlastnictví a originalitu daného zboží. Tyto informace jsou uložené v Blockchainu, což činí NFT velmi podobné kryptoměnám jako je Bitcoin.

Fotograf, blogger, nadšenec do počítačů a grafiky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *