Stahování videí z YouTube – rychle a jednoduše (2023/2022)

Youtube

Na YouTube jsou miliardy hodin videí, každou minutu se na něj nahraje přes 500 hodin obsahu, má přes 2 miliony aktivních uživatelů a je druhou nejnavštěvovanější webovou službou – hned po vyhledávání Google. To je jen pár zajímavých statistik, kterými se může tato platforma pochlubit.

Na YouTube zkrátka najdete obrovské množství videí a jestli vás čeká dlouhý let nebo počítáte s tím, že budete nějakou dobu bez připojení k internetu, stáhnout si pár videí na offline zábavu zní jako dobrý nápad.

V tomto článku najdete správné nástroje na stahování videí i mp3 z YouTube na Android, iOS, Windows, macOS i Linux a dozvíte se i odpovědi na často kladené otázky.

Podle čeho vybírat nástroj na stahování videí

YouTube macbook
YouTube
 1. Jednoduchost – Každý nástroj, který v článku najdete, je vhodný na použití v různých situacích. Jednoduché nástroje jsou skvělé, protože jsou uživatelsky přívětivé, ale může se stát, že budete chtít video uložit ve velké kvalitě, pak bude potřeba sáhnout po složitějším nástroji.
 2. Kvalita výstupu – Některé služby pro stahování nabízí jen omezené možnosti, co se týče kvality. Může se stát, že vám dovolí stahovat video jen ve špatné kvalitě.
 3. Možnost stahování v různých formátech – Většina nástrojů nabízí možnost ukládat do formátu MP4, některé i do MKV, AVI atd.
 4. Rychlost
 5. Upravování videa – Určité konvertory nabízí nastavení toho, jakou část videa chcete stáhnout. To využijete například, když chcete z hodinového videa vystřihnou a uložit jen část.
 6. Možnost stahování s titulky – Některé služby nabízí ukládání videa i s titulky.
 7. Batch stahování – Hromadné stahování videí (batch) můžete využít, pokud potřebujete stáhnout více videí na jednou (playlist).

Nejlepší způsob, jak stáhnout video z YouTube 2022

Youtube
Youtube

Vhodné pro: Jednoduché a nenáročné stahování

Jestli hledáte rychlou a jednoduchou cestu, jak zdarma stáhnout video z YouTubu, tohle je pro vás. Způsob má jediné omezení a to, že musíte video sledovat v prohlížeči, tedy v Chrome nebo například v Safari. Ale jestli sledujete video v prohlížeči, je tohle ta nejjednodušší a nejrychlejší cesta, jak můžete video stáhnout. Tak pojďme na to!

Jak na to?

Postup je velmi jednoduchý.

 1. Otevřete video, které chcete stáhnout v prohlížeči.
 2. Poté stačí změnit odkaz v URL řádku – slovo „youtube“ změňte na „youpak“. Stiskněte Enter.
 3. Na stránce klikněte na „Click here to download this video“.
 4. Pak už jen zvolte, jestli chcete video stáhnout v kvalitě HD nebo 360p nebo ve formátu MP3.

Příklad:

Originální odkaz – youtube.com/watch?v=0P96Mytqyc4&t=1s&ab_channel=Focen%C3%ADproka%C5%BEd%C3%A9ho

Upravený odkaz – youpak.com/watch?v=0P96Mytqyc4&t=1s&ab_channel=Focen%C3%ADproka%C5%BEd%C3%A9ho

(Uvedené video je z článku 5 způsobů, jak dělat retuš portrétu.)

Nejlepší program na stahování z YouTube pro Windows, macOS a Linux

Macbook
Macbook

Vhodné pro: Rychlé, jednoduché ale i pokročilejší stahování

Jedním ze způsobů, jak jednoduše zdarma stahovat videa je použití konvertoru. Osobně doporučuju 4K Download, který je jednoduchý a nabízí velkou škálu zajímavých funkcí. 4K Download si můžete stáhnout do všech běžně používaných operačních systémů – Windows, macOS i Linux.

Jeho velkou výhodou je, že si můžete do podrobna zvolit, v jaké kvalitě a formátu si chcete video stáhnout. Ukládat můžete vaše videa i v kvalitě 8K. Samozřejmostí je také možnost Extrahovat zvuk, tedy stáhnout video ve formátu MP3. Software nabízí také možnost stáhnout video s titulky. S tímto programem navíc můžete stahovat videa i z jiných služeb, kromě YouTube si poradíte i s videy z Facebooku, Vimeo a mnoho dalších služeb. Téměř jistě pokryje všechny vaše požadavky.

Program navíc nabízí i batch downloading, což v podstatě znamená, že můžete stahovat více videí (tedy například playlisty) najednou. Více o batch stahování najdete níže v článku.

4K Download můžete stáhnout tady.

Stahování MP3 z YouTube – stahování písniček

Vhodné pro: Stahování hudby ve vysoké kvalitě

Ve chvíli, kdy chcete zdarma stáhnout hudbu z Youtube, nabízí se více možností. Můžete využít výše popsaných metod – tedy změny URL adresy nebo stáhnutí programu do počítače. Bohužel ne všechny nástroje jsou specializované na stahování hudby, takže vám nenabídnou vysokou kvalitu nahrávek. V těchto případech je vhodné použít například stránku mp3download nebo program 4K Download. V ní můžete nastavit kvalitu i formát, ve kterém nahrávku stáhnete. Díky tomu, že je služba online, využít ji mohou uživatelé telefonů i počítačů.

Stahování videa z YouTube Android a iOS

YouTube na telefonu
YouTube na telefonu

Stahování videí z mobilu pomocí aplikace může být trochu složitější. Je to hlavně kvůli tomu, že vývojáři aplikací nesmí do Google play přidávat aplikace, se kterými byste mohli videa ukládat. Proto je jednoduší použít některý ze zmíněných nástrojů – například online konvertor v prohlížeči. A jestli hledáte aplikaci, jedinou možností je stáhnout aplikaci mimo ověřené zdroje – z internetu (což představuje určité nebezpečí).

Jedna z možností je stáhnout aplikaci InsTube přímo na webové stránce vývojářů. Aplikace je zdarma a na webu si stáhnete APK instalační soubor, který otevřete a provedete instalaci. Pravděpodobně budete muset v nastavení aktivovat možnost instalace aplikací z neznámých zdrojů.

Tento způsob bohužel funguje jen s telefony s operačním systémem Android. Uživatelé iPhonů musí využít YouTube Premium, nebo jeden z výše zmíněných konvertorů.

Stahování z YouTube pomocí rozšíření v prohlížeči

Jednou z dalších možností je stahování videa pomocí rozšíření, které si stáhnete do vašeho internetového prohlížeče v počítači. Jedním z takových je rozšíření pro všechny hlavní prohlížeče je YouTube Video Downloader od vývojářů Addoncrop. Toto rozšíření přidá na stránku při přehrávání videí tlačítko, díky čemuž je stahování velmi jednoduché. Video pak můžete uložit, stáhnout jako MP3 nebo udělat screenshot.

Jak stahovat videa pomocí VLC player

Další možnost, kterou můžete pro ukládání videí zdarma použít je VLC player. Tento program je velmi populární pro přehrávání filmů a seriálů pro uživatele Windows, macOS i Linux (aplikaci najdete i na Android a iOS). VLC player nabízí také možnost ukládat videa, i když je trochu schovaná. Pojďme si ukázat, jak na to!

Postup

Stahování videa VLC player
Stahování videa VLC player

Prvním krokem je otevřít si v prohlížeči video, které chcete uložit. Zkopírujete jeho URL adresu a otevřete VLC player. V programové nabídce přehrávače rozbalte položku „Soubor“ (jestli máte program v angličtině, hledejte „Media“) a zvolte „Otevřít ze sítě“ (Open Network Stream). Nebo můžete využít klávesové zkratky Ctrl+N. Do nově otevřeného okna vložte zkopírovanou adresu a klikněte na otevřít. Poté video spusťte.

Stahování videa VLC player
Stahování videa VLC player

Až budete video přehrávat, přejděte do nabídky „Okno“ a najděte „Informace o médiu“.

Stahování videa VLC player
Stahování videa VLC player

V dialogovém okně hledejte položku „Umístění“ („Source“). Z boxu poté stačí vykopírovat URL adresu a tu znovu otevřít v prohlížeči. Ve vašem prohlížeči se začne přehrávat to stejné video.

Stahování videa VLC player
Stahování videa VLC player

Pak už jen stačí najet na tři tečky v přehrávači a kliknout na „Stáhnout“. Soubor by se pak měl začít stahovat. Jestli narazíte na nějaké problémy, zkuste přehrávač aktualizovat nebo přeinstalovat.

Bohužel výše uvedený postup má omezení. VLC vám dovolí stahovat videa v maximálním rozlišení 1080p (fullHD), i kdyby zdrojové video na Youtube mělo kvalitu vyšší (například 1440p nebo 2160p).

Online converter YouTubeMP4

Tento online nástroj je skvělou volbou, pokud chcete rychle stáhnout video ve webovém prohlížeči. Služba nabízí stahování v HD kvalitě ve formátu MP4 a WEBM. A pokud plánujete stahovat pouze audiostopu, pak ve formátu M4A. Webová stránka funguje na počítačích, tabletech i telefonech všech operačních systémů. Nezáleží tedy, jaké zařízení máte, služba vás nebude omezovat. Jediné omezení je v maximální kvalitě staženého videa, která je 720p. Jestli potřebujete stahovat ve vyšší kvalitě, doporučuji aplikaci 4K Download. Na druhou stranu, výhoda této služby je její jednoduchost – k začátku stahování stačí jen zkopírovat a vložit URL adresu a zvolit požadovaný formát.

YouTube Premium

Macbook
Macbook

Další způsob stahování videí, na který nesmíme zapomenout, je YouTube Premium. Videa můžete ukládat přímo v aplikaci a pustit si je, i když nebudete připojeni k internetu. Díky této službě budete navíc sledovat videa bez reklam a můžete používat aplikaci YouTube Music Premium. Služba stojí aktuálně 180 korun měsíčně.

Bohužel má omezení co se týče kvality. Maximální povolené rozlišení stáhnutého videa je fullHD, tedy 1080p. S 4K se musíte zatím rozloučit.

Další velké omezení je, že nemůžete videa stahovat na PC (Windows a Mac). Je to podobné, jako u streamovací služby Netflix, která vám také dovolí ukládat své filmy a seriály jen do mobilních zařízení.

Co je to batch downloading

Batch downloading je termín, který se používá pro stahování více souborů najednou. YouTube batch downloading znamená, že člověk stahuje přes software nebo rozšíření v prohlížeči více videí z YouTube najednou do předem určené složky v počítači. Hlavním důvodem, proč se batch downloading používá je, že je to jednoduchý způsob, jak můžete stáhnout více kratších videí (menších souborů) jednoduše a rychle – například při stahování playlistu.

Stahování nahraných videí z Youtube

Na YouTube můžete oficiální cestou stahovat pouze svá videa – a to ve formátu 720p nebo 360p podle toho, jaké je rozlišení vašeho videa. Stačí se pouze přihlásit přes váš účet do YouTube Studio, pak v levém panelu kliknout na „Obsah“, najít video, které chcete stáhnout, a přes možnosti kliknout na „Stáhnout.“

Jestli chcete stáhnout všechna videa z vašeho kanálu najednou, můžete použít službu Google Takeout.

Je stahování videí legální?

Program na stahování videí
Program na stahování videí

Možná vás napadá otázka, jestli je stahování videí z YouTube legální? Spousta lidí to přece pravidelně dělá a existuje na to spousta nástrojů… Pravdou je, že je jen jeden způsob, jak stahovat videa stoprocentně legálně. Je to YouTube Premium, zmíněný výše v článku.

Stahování pomocí nástrojů třetích stran je komplikované. Pokud plánujete ukládat filmy nebo seriály, verdikt je jednoznačný – tohle dovolené není. Co ale v jiných případech? Je stahování vždycky ilegální, nebo existují situace, kdy můžete video uložit? Pojďme se podívat na to, co říkají podmínky.

Není povoleno: poskytovat, reprodukovat, stahovat, distribuovat, přenášet, vysílat, zobrazovat, prodávat, licencovat, měnit, upravovat nebo jinak používat jakoukoli část Služby či Obsahu vyjma případů, (a) kdy to Služba výslovně umožňuje; (b) kdy byl udělen předchozí písemný souhlas od YouTube a také případného nositele práv; nebo (c) kdy to dovoluje příslušná právní úprava;.

Odpověď YouTube je jasná. Pokud nemáte souhlas přímo od společnosti, stahovat videa není legální. Jeden z důvodů, proč je to tak nastaveno, je určitě to, že Google nemůže vydělávat peníze, pokud videa stahujete, místo toho, abyste je sledovali online. Při přehrávání se vždycky spustí i reklamy – a z toho Google i tvůrci vydělávají.

Může vás YouTube za stahování videí potrestat?

Pokud porušujete smluvní podmínky, Google má možnosti jak vás za to může potrestat. Teoreticky může nastat všechno od zabanování účtu až po soud. Ale můžete zůstat v klidu, Google nikdy nikoho nesoudil za to, že by z jeho platformy stahoval videa pro své vlastní účely. Kromě jediného případu – před několika lety uvažovali o zažalování jednoho z největších nástrojů na stahování videí (YouTube-MP3.org), ale ze stížnosti nakonec sešlo.

Fotograf, blogger, nadšenec do počítačů a grafiky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *