Geminidy 2021 – jak je fotit a pozorovat

meteorický roj Geminidy

Meteorický roj Geminidy můžeme každoročně pozorovat přibližně v půli prosince. Jedná se o jeden z nejaktivnějších a nejvýraznějších rojů, i když je mnohem méně známý než například Perseidy. Během maxima roje Geminidy můžeme pozorovat i 120 meteorů (padajících hvězd) za hodinu. Geminidy mají jednu zajímavost, která je odlišuje od ostatních. Velká část meteorů zbarvuje oblohu do různých barev – často se barví do modré, žluté, zelené i červené barvy.

Kdy je maximum Geminidy 2021

Geminidy
Geminidy

Geminidy budou viditelné od 4. do 20. prosince. Jejich maximum v roce 2021 nastane v noci z 13. na 14. prosince. Podle několika zdrojů by mohlo jít vidět až 150 meteorů za hodinu.

Bohužel se nebudeme těšit ideálním podmínkám. Pozorování bude znepříjemňovat jasný Měsíc, který se bude navíc nacházet nedaleko radiantu meteorického roje (radiant je místo na obloze, odkud meteory zdánlivě vylétají). Pozitivní je, že Měsíc bude zapadat ráno kolem třetí hodiny, takže od té doby vás na obloze rušit nebude.

Jak pozorovat Geminidy

Padající hvězda
Padající hvězda

Abyste co nejvíce zvýšili pravděpodobnost, že pozorování a focení Geminidů skončí úspěchem, mám pro vás několik tipů, které vám pomůžou. Existují dvě okolnosti, které můžou naprosto zničit vaše pozorování nebo focení. Jde o počasí a místo, kde se nacházíte. Počasí bohužel nemůžete ovlivnit a jediné co můžete dělat je, že budete pravidelně sledovat předpověď, ať víte, na co se připravit. Osobně doporučuju předpověď oblačnosti na českém hydrometeorologickém ústavu, najdete ji tady.

Druhým důležitým aspektem je místo, odkud noční oblohu pozorujete. Proč? Kvůli světelnému znečištění. To je v městech čím dál větší a bohužel je v ČR čím dál míň míst, odkud je obloha dobře pozorovatelná. Na internetu najdete mapy světelného znečištění, podle které se můžete rozhodnout, odkud budete pozorovat. Doporučuju se zaměřit i na parky tmavé oblohy. Patří mezi ně například BOTO (Beskydská oblast tmavé oblohy) a JOTO (Jizerská oblast noční oblohy). Špatný nápad k pozorování není ani hvězdárna.

Jak Geminidy fotografovat

Geminidy
Geminidy

Foťáky v mobilech se v posledních letech extrémně zlepšily. I přesto osobně doporučuju fotit fotoaparátem, ale jestli jinou možnost nemáte, mobil může stačit. Pojďme se podívat na vybavení, které vám s focením pomůže.

Vybavení

  • Hlavní částí vaší foto-výbavy by měl být stativ. Čím stabilnější, tím lepší. Budete fotit fotky s dlouhým expozičním časem, a proto musíte eliminovat jakýkoliv třes. Stativ je zásadní část výbavy u jakékoliv dlouhé expozice.
  • Jestli cílíte na zachycení padající hvězdy, měli byste zvolit širokoúhlý objektiv, s kterým pokryjete velkou část noční oblohy a tím zmaximalizujete šanci, že se vám podaří meteor vyfotit.
  • Další části výbavy jsou spíše doplňkové, ale také dokáží udělat velký rozdíl. Jde o dálkovou spoušť a vodováhu. Využívání dálkové spoušti na fotografování dlouhých expozic je celkem časté, protože se díky ní nemusíte dotýkat fotoaparátu a tím pádem eliminujete otřesy, které vznikají při zmáčknutí spouště. Navíc můžete foťák ovládat na dálku a vyhnete se neustálému vstávání. Dál jde o malou vodováhu, která se dá připevnit do sáněk na externí blesk. S ní ušetříte relativně dost času a kompozice se vám bude dělat daleko lépe.

Návod: nastavení expozice

  • Čas expozice. Čas expozice se snažte nastavit co nejdelší, abyste měli velkou šanci zachytit padající Geminidy. Zároveň si dejte pozor, aby nešel vidět posun hvězd (hvězdy by měli vypadat jako tečka). To v praxi znamená, že se expoziční čas pohybuje kolem 15 sekund. Ale platí, že čím víc širokoúhlý objektiv máte, tím delší čas si můžete dovolit nastavit (a naopak).
  • ISO a clona. Co se týče clony, foťte s co nejvíc otevřeným objektivem (co nejmenším clonovým číslem). Volte zároveň co nejsvětelnější objektiv, abyste mohli maximálně snížit hodnotu ISO. Tu nastavte někde mezi 800 a 1600. Jestli máte opravdu světelný objektiv, nebojte se hodnotu ještě snížit. Pozor na příliš vysoké ISO – to nemá dobrý dopad na vaší fotku, protože přidává nepříjemný šum. O citlivosti ISO najdete více informací v tomto článku.
  • Ostření. Ostření je jedna z nejsložitějších věcí na focení noční oblohy. Každý časem najde řešení, které je mu nejblíž a je pro něj nejpohodlnější. Nejlepší cestou je nastavit na objektivu manuální ostření na nekonečno, ale kvůli tomu, že některé objektivy dokážou ostřit i „za nekonečno“, není tento způsob pro každého. Mi se osvědčilo zkusit najít v dáli nějaký jasný světelný zdroj, na který nastavím ostření a se stejným nastavením pokračuju ve focení meteorů.
Meteorický roj
Meteorický roj

Všechny výše napsané informace nemusí platit vždycky. Neřiďte se nimi na sto procent, každá fotografovaná scéna je jiná a potřebuje jiné nastavení. I proto nenajdete v návodu přesné nastavení, ale spíše návod, jak přijít na to, které nastavení funguje pro vás.

Jakmile najdete ideální nastavení, obrňte se trpělivostí. Než do vámi komponované části oblohy přiletí jasný a velký meteor, může to trvat opravdu dlouho. Pravděpodobně vás čeká focení desítek (možná stovek) fotek, než se vám povede padající Geminidy zachytit v plné kráse.

Souhrn a tipy

Geminidy
Geminidy

Hlavním cílem je najít ideální místo, odkud Geminidy pozorovat. Hledejte v přírodě, daleko od měst a bez světelného znečištění. Nezapomeňte, že vaše oči si zvykají cca 15 minut na tmu. Až potom uvidíte noční oblohu v plném rozsahu. I proto se vyhněte obrazovkám telefonu a na foťáku si nastavte jas displeje na minimum. Určitě nezapomeňte ani na pravidelné hlídání předpovědi. V neposlední řadě si Geminidy užijte!

Fotograf, blogger, nadšenec do počítačů a grafiky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *