Nejlepší fotoprodukty roku EISA

Expert Imaging and Sound Association (EISA) vyhlašuje každoročně seznam nejlepších fotoaparátů, objektivů, foto-mobilů, softwaru, tiskáren a mnoho dalšího. Ani letošní rok není výjimkou, a tak se podívejte na vítěze jednotlivých kategorií (dokonce i s českou účastí)!

EISA vznikla v roce 1982 jako mezinárodní spolupráce 60 technologických expertů, vedoucích časopisy a webové stránky ve 29 zemích světa. Při každoročních EISA Awards experti demokraticky hlasují o nejlepších produktech v několika odvětvích – Hi-Fi, fotografie, mobilní zařízení, domácí kino a další. V tomto článku najdete vítěze z kategorie fotografování.

Nejlepší fotoaparát roku 2021 podle EISA: Sony A1

Vítěz EISA Sony α1
Nejlepší fotoaparát podle EISA Sony α1 – zdroj Megapixel

Minulý rok vyhrál post nejlepšího foťáku Fujifilm X-T4, o rok dříve Nikon Z 6 a v roce 2018 Sony a7 III. A tento rok po dvouleté přestávce opět obsadila společnost Sony se svým fotoaparátem Sony Alpha 1. Tady je vysvětlení, proč EISA vybrala právě tento foťák:

Při práci se Sony Alpha 1 již fotografové nemají problém s volbou mezi vysokým rozlišením nebo rychlostí. Místo toho nabízí snímky v rozlišení 50 milionů pixelů rychlostí až 30 snímků za sekundu s nepřerušovaným zobrazováním bez výpadků v elektronickém hledáčku díky jedinečnému snímkovému snímači CMOS Exmor RS s integrovanou pamětí a výkonným procesorem BIONZ XR. Rychlá práce senzoru umožňuje přesné zaostření a sledování objektu při sekvenčním snímání, zatímco systém dvojího ovládání závěrky dovolí synchronizaci blesku až na 1/400 s a v kombinaci s elektronickou závěrkou až na 1/200 s. Pro kameramany nabízí Alpha 1 nahrávání videa až 8K (7680 ×× 4320 px) 30p. Toto je opravdu jediný fotoaparát, který umí vše.

Nejvýhodnější fotoaparát (senzor APS-C): FUJIFILM X-S10

EISA Fujifilm X-S10
Fujifilm X-S10 – zdroj Megapixel

Fujifilm X-S10 je lehký a kompaktní bezzrcadlový fotoaparát, s nímž se snadno manipuluje a který má spoustu kreativních nastavení. Jeho obrazový snímač poskytuje 26 milionů pixelů, 4K video při 30 obr./s a rozsah citlivosti od ISO 160 do 12 800. Rychlý a citlivý systém automatického zaostřování je spolehlivý a přesný i při slabém osvětlení. X-S10 má stabilizaci obrazu v těle (IBIS), která zajišťuje ostré snímky tím, že působí proti chvění fotoaparátu v pěti osách. Interní stabilizátor fotoaparátu lze navíc synchronizovat s opticky stabilizovanými objektivy s bajonetem X k získání ještě lepších výsledků. Celkově je Fujifilm X-S10 vynikající fotoaparát za dostupnou cenu.

Nejvýhodnější fotoaparát (full-frame): Nikon Z5

Nikon Z5
Nikon Z5 –zdroj Megapixel

Nikon Z5 je kompaktní a lehký fotoaparát vybavený plnoformátovým snímačem s 24,3 milionu pixelů, upevněným na mechanickém stabilizačním systému. Používání je velmi příjemné díky velkému gripu, joysticku pro rychlou změnu snímacích možností, dotykové obrazovce a ostrému elektronickému hledáčku s rozlišením 3,6 milionu bodů. S maximální citlivostí ISO 51 200 dokáže Nikon Z5 fotografovat i za obtížných světelných podmínek. Jeho 273bodový systém zaostřování je velmi účinný a automaticky identifikuje lidské oči a tváře stejně jako některé domácí mazlíčky. Může také pořizovat 4K video, i když s oříznutím 1,7×. Celkově jde z hlediska poměru ceny a výkonu o nejhodnotnější plnoformátový fotoaparát na trhu.

Nejlepší pokročilý fotoaparát: NIKON Z6 II

NIKON Z6II
NIKON Z6 II – zdroj Megapixel

Nikon Z6 II je všestranný fotoaparát s plnoformátovým snímačem BSI-CMOS s 24,5 milionu pixelů, který dokáže zaznamenávat video až 4K Ultra HD při 60 obr./s. Systém automatického zaostřování nejnovější generace může pracovat se světelnými hladinami až –4,5 EV, zatímco dva procesory EXPEED 6 poskytují rychlejší zpracování obrazu a větší kapacitu vyrovnávací paměti pro souvislé fotografování ve srovnání s předchozím modelem. Z6 II také nabízí dva sloty pro karty, jeden pro CFexpress/XQD a jeden pro standardní SD. Lze jej napájet přes rozhraní USB-C a je plně kompatibilní s vertikálním bateriovým gripem. Je to jeden z nejdokonalejších fotoaparátů, které jsou na trhu určeny pro opravdové nadšené fotografy.

Prémiový fotoaparát: CANON EOS R5

CANON EOS R5
CANON EOS R5 – zdroj Megapixel

Vysoce sofistikovaný všestranný bezzrcadlový fotoaparát je nabitý funkcemi a zkonstruován tak, aby vydržel snad vše. Produkuje extrémně ostré snímky s vysokým rozlišením 45 milionů pixelů, přičemž je schopen zaznamenávat video v rozlišení 8K i 4K. Může se pochlubit také vysokorychlostním a přesným systémem automatického zaostřování Dual Pixel CMOS AF II s osmi možnostmi nastavení stabilizace obrazu v těle a vysokorychlostním sériovým snímáním až 20 snímků za sekundu. Systém rozpoznávání předmětů založený na umělé inteligenci je schopen detekovat a sledovat oči, tváře a těla lidí stejně jako některých zvířat. Pokud dáte dohromady všechny tyto funkce s robustní konstrukcí a skvělým ovládáním, pravděpodobně neexistuje úkol, který byste s R5 nezvládli.

Profesionální fotoaparát: FUJIFILM GFX 100S

FUJIFILM GFX 100S
FUJIFILM GFX 100S – zdroj Megapixel

V případě fotoaparátu GFX 100S dokázal Fujifilm vložit veškeré převratné funkce modelu GFX 100 do mnohem kompaktnějšího a dostupnějšího těla. Stejně jako jeho starší sourozenec využívá snímač BSI-CMOS se 102 milionů pixelů o rozměrech 44 × 33 mm, který obsahuje pixely fázové detekce pro rychlé a přesné hybridní automatické zaostřování. Aktualizovaná stabilizace obrazu v těle s posunem senzoru nyní může kompenzovat chvění fotoaparátu až o 6 kroků, což společně se závěrkou s nízkými vibracemi pomáhá fotografům získat ty nejostřejší snímky při focení z ruky. V režimu Pixel Shift Multi-Shot dokáže přístroj při fotografování zátiší dokonce generovat snímky v maximální kvalitě s rozlišením 400 milionů pixelů.

Foto/video kamera: SONY ALPHA 7S III

SONY ALPHA 7S III
SONY ALPHA 7S III – zdroj Megapixel

Sony Alpha 7S III nabízí 4K video bez jakýchkoli kompromisů. V jeho nitru pracuje nový 12Mpx snímač BSI-CMOS stabilizovaný po celé ploše snímku, který poskytuje vynikající výkon i při vysokých citlivostech ISO. Jeho fullframové snímání umožňuje ultraostré a čisté video bez oříznutí a s minimálními efekty roletové závěrky. V režimu 4K/60p může tento přístroj nahrávat déle než hodinu bez přehřívání, zatímco pro zpomalené přehrávání jsou k dispozici režimy 4K/120p a Full HD/240p. Interně zaznamenává 10bitové záběry s podvzorkováním barev 4:2:2; může také externě nahrávat video ve formátu RAW. K dalším přednostem patří extrémně velký hledáček s vysokým rozlišením 9,44 milionu bodů a plně otočný dotykový displej.

Nejlepší objektiv roku 2021 podle EISA: Tamron 17-70mm f/2.8 Di III-A VC RXD

Nejlepší objektiv EISA Tamron 17-70mm f/2.8
Nejlepší objektiv podle EISA – Tamron 17-70mm f/2.8 – zdroj Megapixel

Tento objektiv je perfektní volbou pro nadšené fotografy, kteří používají fotoaparáty Sony se senzory APS-C a hledají vysoce kvalitní zoom. Nabízí jedinečnou a velmi užitečnou kombinaci maximální clony a širokého rozsahu ohniskové vzdálenosti ekvivalentní plnoformátu 26–105 mm, aniž by byla ohrožena optická kvalita. Objektiv je utěsněn proti povětrnostním vlivům tak, aby odpovídal špičkovým modelům řady Alpha 6000, zatímco jeho účinná optická stabilizace umožňuje fotografování z ruky s dlouhými časy závěrky bez rozostření z důvodu chvění fotoaparátu. Automatické zaostřování je navíc tiché a přesné, přičemž je plně kompatibilní s funkcemi, jako je Eye AF. Celkově je to skvělá volba pro každodenní fotografování.

Nejlepší foto software roku 2021: Zoner Photo Studio X

Zoner Photo Studio X
Zoner Photo Studio X

Inovativní fotografický software nabízí širokou škálu uživatelsky přívětivých funkcí. Kromě toho, že je plně funkčním konvertorem souborů ve formátu RAW, poskytuje snadnou úpravu fotografií pomocí vrstev a masek a nástroj pro retušování tváří je ideální pro vylepšení portrétů. Zoner Photo Studio X také umí spravovat i katalog fotografií, což vám umožní jej procházet podle data a místa pořízení záběru nebo klíčových slov. Výhodné jsou také neustálé aktualizace a využívání umělé inteligence. Zoner Photo Studio X kombinuje za velmi příznivou cenu funkce, které obvykle vyžadují několik programů jiných prodejců.

Jak si vedl Zoner v našem pořadí nejlepších programů na upravování fotek najdete v článku 8 nejlepších programů na úpravu fotek (2021).

Nejlepší širokoúhlý objektiv roku 2021 podle EISA: Sony FE 14 mm f/1,8 GM

Sony FE 14 mm f/1,8 GM
Sony FE 14 mm f/1,8 GM – zdroj Megapixel

Extrémně kompaktní ultraširokoúhlý pevný objektiv přináší nejnovější úspěchy vývoje společnosti Sony v oblasti optického designu spolu se špičkovou výrobní technologií do rektilineárního objektivu 14 mm f/1,8, který se hodí do terénu i do studia. Kompaktní velikost a hmotnost však neohrožují vysokou kvalitu obrazu ani odolnost vůči povětrnostním vlivům. Díky pečlivé optické korekci si Sony FE 14 mm f/1,8 GM vede působivě dobře v žánrech, jako jsou krajina, noční scenérie či architektura. Devítilamelová clona a optické členy XA přispívají k atraktivnímu bokehu, zatímco lineární motory AF zajišťují rychlé a přesné automatické zaostřování.

Širokoúhlý zoom objektiv (APS-C): Tamron 11-20mm f/2.8 Di III-A RXD

Tamron 11-20mm f/2.8 Di III-A RXD
Tamron 11-20mm f/2.8 Di III-A RXD – zdroj Megapixel

Objektiv určený pro použití s fotoaparáty Sony s bajonetem E. Jedná se o první ultraširokoúhlý zoomový objektiv na světě pro bezzrcadlovky APS-C, který se pyšní vysokou světelností f/2,8. Je kompaktní a lehký, přesto poskytuje špičkové výsledky. Jeho nejbližší zaostřovací vzdálenost je pouze 15 cm na nejkratší ohniskové vzdálenosti, což je ideální pro fotografování makra a detailů. Motor automatického zaostřování RXD je zcela tichý a přesně a rychle zaostří na jakýkoli předmět, což je důležité zejména při natáčení. Díky tomu je ideální volbou pro fotografování s mimořádnými pozorovacími úhly a úžasnými perspektivami.

Širokoúhlý zoom objektiv (Full-frame): Sony FE 12-24mm f/2.8 GM

Sony FE 12-24mm f/2.8 GM
Sony FE 12-24mm f/2.8 GM – zdroj Megapixel

Extrémně širokoúhlý zoomový objektiv s velkou clonou je skutečně úžasný a má pozoruhodný optický výkon, srovnatelný s prvotřídními pevnými skly. Ostrost je opravdu velmi působivá, a to až do rohů i při maximální cloně. Sony FE 12–24 mm je také úžasně kompaktní s ohledem na jeho 122° úhel záběru a jasnou maximální světelnost f/2,8. Vysoká kvalita provedení zahrnuje utěsnění proti povětrnostním vlivům a fluorový povlak odpuzující vodu a olej na předním prvku. Rychlé a přesné automatické zaostřování z něj činí užitečný nástroj pro fotografy krajiny i fotožurnalisty.

Základní objektiv: Sony FE 50mm f/1.2 GM

Sony FE 50mm f/1.2 GM
Sony FE 50mm f/1.2 GM – zdroj Megapixel

Jedinečný standardní pevný objektiv kombinuje vynikající kvalitu obrazu a vysokou světelnost s pozoruhodně kompaktním a lehkým designem. Jeho kruhová clona s 11 lamelami a optickými členy XA společně vytvářejí velmi příjemný bokeh. Objektiv je navíc vybaven clonovým prstencem, u něhož lze přepínat mezi klikáním a „bezklikovým“ posunem. Jeho konstrukce je odolná proti prachu a vlhkosti. Má čtyři lineární motory automatického zaostřování XD, které zajišťují rychlé a přesné automatické zaostřování a sledování fotografovaného objektu. Tento objektiv nabízí majitelům přístrojů Sony skvěle fungující nástroj pro portréty, noční scény a běžnou práci.

Zoom teleobjektiv: Tamron 150-500mm F/5-6.7 Di III VC VXD

Tamron 150-500 mm f/5-6,7 Di III VC VXD
Tamron 150-500 mm f/5-6,7 Di III VC VXD – zdroj Megapixel

Ultrateleobjektiv Tamron s bajonetem Sony E poskytuje rozsah ohniskové vzdálenosti v nádherně kompaktním designu, který je ideální pro fotografování divoké zvěře, sportu a rychlých akcí. Nabízí také minimální zaostřovací vzdálenost 60 cm v poloze 150 mm a poskytuje maximální zvětšení 1:3,1 pro fotografování zblízka. Širokopásmový antireflexní povlak potlačuje duchy a odlesky, zatímco optika je chráněna konstrukcí odolnou proti vlhkosti spolu s fluorovým povlakem na předním prvku. Jedná se o první objektiv Tamron pro plnoformátové bezzrcadlovky s optickou stabilizací obrazu, který umožňuje ostré fotografování z ruky.

Profesionální zoom teleobjetkiv: Nikon NIKKOR Z 70-200mm f/2.8 VR S

Jak lze čekat od skla, které je vyrobeno pro špičkové profesionální použití, je tento rychlý teleobjektiv výjimečně pokročilý. Opticky je vynikající a kombinuje vysokou úroveň ostrosti s efektivním potlačením aberací. Mezi další velmi žádoucí funkce patří špičková konstrukce odolná proti povětrnostním vlivům. Automatické zaostřování je rychlé, tiché a přesné, přidaná je i velmi účinná optická stabilizace. Přizpůsobitelný ovládací kroužek, dvě programovatelná tlačítka a horní panel displeje poskytují bezkonkurenční úroveň ovládání. Výsledkem je fantastický objektiv, ideální pro širokou škálu použití od focení divoké zvěře a sportu až po portrétní a svatební fotografii.

Portrétní objektiv: Sigma 85mm f/1.4 DG DN Art

Sigma 85 mm f/1,4 DG DN Art
Sigma 85 mm f/1,4 DG DN Art – zdroj Megapixel

Společnost Sigma vytvořila objektiv, který nově definuje portrétní fotografii kombinací ideální ohniskové vzdálenosti s technologií zajišťující špičkové výsledky. Lehké kompaktní tělo, navržené speciálně pro plnoformátové bezzrcadlovky, se vyznačuje vynikající kvalitou konstrukce, včetně odolnosti proti prachu a vodě. Uživatelé si užijí ostré snímky bez jakýchkoli aberací díky použití pěti optických prvků SLD, jednoho asférického a nejnovějšího, vysoce refrakčního indexového skla. Díky maximální světelnosti f/1,4 vytváří tento objektiv nádherný umělecký bokeh, který uspokojí profesionální i pokročilé amatérské fotografy.

Manuální objektiv: Laowa Argus 33mm f/0.95 CF APO

Laowa 33 mm f/0,95 ARGUS CF APO
Laowa 33 mm f/0,95 ARGUS CF APO – zdroj Megapixel

Laowa Argus 33 mm je výjimečně světelný pevný objektiv pro bezzrcadlovky se senzory APS-C. Má extrémně vysokou světelnost a je ideální jak pro fotografování za slabého osvětlení, tak pro získání extrémně nízké hloubky ostrosti, zejména v kombinaci s nejmenší zaostřovací vzdáleností 35 cm. Díky apochromatickému designu je chromatická aberace – obvykle spojená s obdobnými konstrukcemi objektivů – neobvykle dobře kontrolována. Díky dlouhému plynulému zaostřování a nízkému breathingu je současně ideální i pro natáčení. Je k dispozici s bajonety pro Canon RF, Fujifilm X, Nikon Z a Sony E.

Macro objektiv: Nikon NIKKOR Z MC 50mm f/2.8

Cenově dostupný, kompaktní a lehký makroobjektiv pro fotoaparáty Nikon Z nabízí skutečný poměr reprodukce 1:1 při minimální zaostřovací vzdálenosti 16 cm. Optická konstrukce využívá asférické i skleněné prvky se zvlášť nízkou disperzí k minimalizaci chromatické aberace. Přední část chrání fluorová vrstva a tubus je utěsněn proti prachu, nečistotám a vlhkosti, což umožňuje použití v náročných podmínkách. Je vybaven tichým ovládacím prstencem, pomocí kterého můžete nastavit clonu nebo citlivost ISO. Při použití s fotoaparátem řady Z ve formátu DX má zorný úhel ekvivalentní 75 mm, což z něj činí skvělou volbu pro makro i portréty.

Speciální objektiv: Laowa 15mm f/4.5 Zero-D Shift

Laowa 15mm f/4.5 Zero-D Shift
Laowa 15mm f/4.5 Zero-D Shift – zdroj Megapixel

V současnosti nejširší shiftový objektiv na trhu, který je charakterizován odolnou ocelovou konstrukcí a vynikajícím zpracováním. Byl navržen pro použití s plnoformátovými fotoaparáty, bezzrcadlovkami i DSLR, nabízí posun až o ±11 mm, což je ideální pro korekci perspektivy při fotografování architektury a interiérů. Navzdory své velmi náročné optické konstrukci je mnohem dostupnější než jiné ultraširokoúhlé shiftové objektivy. Všechny aspekty ovládání jsou manuální, včetně zaostřování a nastavení clony, přičemž shiftový mechanismus využívá jedinečný otočný volič, který je přesný a snadno ovladatelný. Díky kompaktním rozměrům, nízké hmotnosti a plynulému a spolehlivému provozu je tento objektiv skutečně skvělou volbou pro fotografování architektury.

Inovace objektivu: Canon RF 100mm f/2.8L Macro IS USM

Canon RF 100mm f/2.8L Macro IS USM
Canon RF 100mm f/2.8L Macro IS USM– zdroj Megapixel

Zatímco většina výrobců vybudovala své řady objektivů určených pro plnoformátové bezzrcadlovky replikací nejoblíbenějších modelů určených pro zrcadlovky, Canon je v této oblasti stále nápaditější. Jeho nový RF 100 mm f/2,8 nabízí nejvyšší poměr zvětšení ze všech makroobjektivů s automatickým zaostřováním (1,4×), což umožňuje uživatelům přístrojů systému EOS R zaplnit rámeček objektem o rozměrech pouhých 26 × 17 mm. Objektiv navíc získal nový prstenec pro kontrolu sférické aberace, který upravuje plynulost rozostření buď v popředí, nebo na pozadí. Tyto dvě novinky společně slibují, že otevřou nové cesty kreativního vyjadřování pro makro i detaily.

Nejlepší pokročilý smartphone: OPPO Find X3 Pro

Smartphone OPPO Find X3 Pro, který posouvá současnou technologickou laťku do nových výšin, zaujme především komplexní sadou funkcí a moderním, velmi výrazným designem. Find X3 je osazen 5nm procesorem Qualcomm Snapdragon 888 s 8GB RAM, 6,7″ 120Hz displejem LPTO AMOLED a odolnou 4500mAh baterií s podporou rychlého nabíjení. Vlajková loď společnosti OPPO navíc nabízí pravděpodobně nejlepší nastavení fotoaparátu pro chytré telefony v současnosti. Na zadní straně má čtyři objektivy: 50Mpx primární ultra širokoúhlý objektiv, 13Mpx teleobjektiv a unikátní 3Mpx mikroskopový snapper pracující ve vzdálenostech 1–3 mm pro 60× zvětšení. Toto nastavení více kamer splňuje vše, co výrobce sliboval, díky čemuž je OPPO Find X3 nejpokročilejším smartphonem na trhu.

Nejlepší multimedia smartphone: Sony Xperia 1 III

Smartphone Sony Xperia 1 III je osazený vůbec prvním 120Hz 4K displejem a teleobjektivem s proměnnou ohniskovou vzdáleností, což z něj činí skutečného multimediálního obra, ideálního pro každého, kdo používá své mobilní zařízení převážně k vytváření nebo sledování vysoce kvalitního videa a fotografií. Tyto možnosti podporuje nejnovější 5nm čipová sada Qualcomm Snapdragon 888 a 12GB RAM, takže tento smartphone také vyniká v mobilních hrách a multitaskingových aplikacích. Xperia 1 III, špičkový přístroj pro náročné uživatele, které uspokojuje plnou funkčností oděnou ve svěžím designu s dokonalým skleněným povrchem a ochranou proti vodě a prachu IP65/IP68.

Pokročilý foto software: DxO PureRAW

PureRAW od DxO je skutečně jedinečný software. Používá se k předběžnému ošetření obrázků před importem do Adobe Lightroomu, Photoshopu nebo jiného fotografického softwaru, který podporuje formát Linear DNG. Umožňuje těžit z vynikajících algoritmů DxO, korekcí objektivu, redukce šumu a doostření obrazu, a to vše bez posuvníků nebo složitých úprav a bez potřeby zvládnout nové rozhraní. Prostě získáte lepší obrázky, aniž byste výrazněji měnili stávající pracovní postup.

Foto služba: CEWE Photoworld

V dnešní době je většina snímků pořizována chytrými telefony. S aplikací CEWE Photoworld pro iOS a Android je velmi snadné právě z nich sestavit krásné fotoknihy. S pomocí umělé inteligence uživatel v telefonu nebo tabletu vybere obrázky a aplikace se postará automaticky o zbytek, včetně pořadí a základních úprav snímků. To je nesmírně užitečné a celý proces se tím výrazně zrychluje, ale uživatelé mohou po celou dobu vše měnit podle svého vlastního vkusu. Kvalita tištěného výstupu je samozřejmě stejná jako u běžných fotoknih CEWE.

Foto tiskárna: Epson SureColor SC-P700

Epson SureColor SC-P700
Epson SureColor SC-P700 – zdroj Megapixel

Skvělá tiskárna formátu A3+ umožňuje profesionálním a nadšeným amatérským fotografům dlouhodobě tisknout nejcennější snímky. Díky sadě inkoustů UltraChrome Pro 10 poskytuje SC-P700 vynikající kvalitu výstupů jak barevných, tak černobílých. Bez problémů zvládá archy fotografického nebo uměleckého papíru, může se pochlubit integrovanou jednotkou rolového papíru a při přepínání mezi matným a lesklým médiem nevyžaduje žádnou výměnu inkoustu. Zásluhou kompaktní velikosti a široké škále rozhraní (USB 3.0, Wi-Fi a Ethernet) se SC-P700 hodí do jakéhokoli pracovního prostoru nebo studia a díky 4,3″ dotykovém displeji poskytuje snadno přizpůsobitelné uživatelské rozhraní.

Jestli vás zajímají i vítězové z dalších kategorií, podívejte se na webové stránky EISA.

About Admin

Fotograf, blogger, nadšenec do počítačů a grafiky

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *